کد خبر : ۷۰۲۸۳ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۱:۱۸ - سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
زرگرپور مطرح کرد؛

ضرورت قطع ارتباط صنایع با آب تازه تا سه سال آینده

به گزارش مفتاح، رسول زرگرپور روز سه‌شنبه در مراسم آغاز به کار همایش ملی مصرف بهینه آب در صنعت افزود: بر اساس این مصوبه که تغییرناپذیر و اجتناب‌ناپذیر است صنایع استان باید تا سه سال آینده ارتباط خود را با آب تازه قطع کنند و جز برای شرب از پساب تصفیه‌شده استاندارد استفاده کنند.

وی با بیان اینکه این گام در استان برداشته شده است، گفت: صنایع باید خودشان نسبت به جمع‌آوری پساب اقدام کنند به طوری که اکنون در چند شهر این کار توسط برخی صنایع بزرگ مانند فولاد مبارکه و ذوب آهن انجام شده و در حال پیگیری و پیشرفت است.

وی با نادرست خواندن برخی آمار ارائه شده درباره حجم پساب در استان اصفهان تصریح کرد: در این استان 30 تا 35 میلیارد متر مکعب پساب همراه با فاضلاب وجود دارد که بیشتر آن را پساب بخش کشاورزی تشکیل می‌دهد و قابل تصفیه استاندارد است.

زرگرپور با تأکید بر اینکه مصرف بهینه آب در اصفهان سخت گیرانه پیگیری می‌شود گفت :بخش مصرف شرب استان نیز تا سه سال آینده باید 20 درصد کاهش یابد.
استاندار اصفهان با بیان اینکه همه راهکارهای این موضوع احصا شده است، افزود: اگر بتوانیم 200 هزار مشترک را به سیستم کاهنده مصرف آب وصل کنیم صرفه‌جویی زیادی به همراه دارد.
وی ادامه داد: در بخش کشاورزی نیز باید تا سه سال آینده با حفظ میزان محصول یعنی شش میلیون تن در سال , میزان مصرف آب 50 درصد کاهش یابد.
استاندار اصفهان کاهش مصرف آب در کشاورزی را سخت‌تر از سایر بخش‌ها خواند و تصریح کرد این کار باید از طریق تغییر الگوی کشت و افزایش راندمان تحقق یابد.
وی دو هدف‌گذاری اصلی اصفهان در مصرف بهینه آب در صنعت و شرب را مدیریت کنترل میزان عرضه و تقاضا اعلام و اظهار امیدواری کرد که با اعمال این برنامه‌ها زاینده‌رود از رودخانه فصلی به دائمی تبدیل شود.

استاندار اصفهان موضوع آب را مشکلی بزرگ و مطالبه عمومی خواند و گفت: اگر به این موضوع پرداخته نشود در آینده نزدیک به چالش و بحران منطقه‌ای تبدیل می‌شود.
این همایش از سوی پژوهشکده محیط زیست دانشگاه اصفهان و با هدف کاهش معضلات زیست‌محیطی و ارائه راهکارهای عملیاتی و دستاوردهای کاربردی درباره بهینه‌سازی مصرف آب در صنایع برگزار می‌شود.

مدیریت مصرف آب و بازیافت آن در صنعت، به‌کارگیری فناوری‌های نوین در تصفیه و شیرین سازی آب و بازیافت پساب‌ها، الزامات بازیافت و کاربرد پساب‌های شهری در صنعت، استانداردهای کمی و کیفی آب در صنعت و راهبردهای توسعه پایدار در تأمین آب صنعت از محورهای این همایش دو روزه است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری