کد خبر : ۸۳۹۱۰ دسته : اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۵:۰۲ - یکشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
مشاور وزیر نیرو:

شرایط ورودی آب در دو سد درودزن و زاینده رود خوب نیست

به گزارش مفتاح،  محمد حاج رسولی ها با تاکید بر اینکه پَراکنش نامناسب بارش در کشور چالش اصلی منابع آب است، گفت: از ابتدای سال آبی (مهرماه) تاکنون به طور میانگین ۱۸۸ میلیمتر بارش در کشور ثبت شده است.

مشاور وزیر نیرو اظهار کرد: این رقم نسبت به دوره درازمدت چهار درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته ۱۰ درصد افزایش نشان می‌دهد و در برخی نقاط کشور مانند فلات مرکزی ۲۳ درصد کاهش بارش ثبت شده است.
وی تصریح کرد: در حوضه‌های آبریز دریای خزر و ارومیه بارش‌های خوبی داشتیم که ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.

حاج رسولی ها با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۱۶ تا ۱۷ میلیمتر بارش ثبت شده است، افزود: میانگین درازمدت بارش در فروردین ۳۸ میلیمتر است.
این مقام مسئول در وزارت نیرو در زمینه مخازن آب سدها گفت: در حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان بیشترین تعداد سدها قرار دارند و در این حوضه، بارش نسبت به میانگین کشور چهار تا پنج درصد کاهش نشان می‌دهد اما ورودی آب به سدها در این حوضه خوب گزارش شده است.

حاج رسولی ها ادامه داد: در دو سد درودزن و زاینده رود که در فلات مرکزی قرار دارد شرایط ورودی آب خوب نیست اما در بقیه حوضه‌های آبریز به ویژه در غرب کشور و استان‌های کرمانشاه، کردستان، اردبیل، آذربایجان شرقی و غربی و خوزستان ورودی آب به سدها خوب است.
وی تاکید کرد: در حوضه دریاچه ارومیه با توجه به بارش‌های اخیر هفت سانتی متر آب دریاچه بیشتر شده و شرایط آبی این دریاچه نسبت به گذشته مطلوب است.

منبع: ایمنا

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 5 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری