کد خبر : ۲۵۷۵۴ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۰:۱۲ - یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
یادداشت/

شبكه آموزش سیما به مثابه آزمایشگاه نوآوری‌های تلویزیونی

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از رجانیوز، 

1. «شبكه آموزش» يكي از كانال‌هاي تلويزيوني متفاوت صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران است. اين شبكه، بيش از عنوان و كاركرد «آموزشي»اش به نظام نشانه‌شناختي “كم تحرّك”، “كم‌نور”، “استوديويي”، “شبانه”، “راديويي” و “كنكوري”‌اش شناخته مي‌شود. «شبکه آموزش» به پشتوانه يكي از مواد قانون برنامه سوم توسعه و با هدف بالابردن ضريب نفوذ آموزش‌هاي همگاني در اقصي نقاط كشور، به مثابه رسانه‌اي در خدمت “توسعه آموزشي” تأسيس شد. «شبكه آموزش» در اوان تأسيس خود، تا حدود زيادي به ترويج آموزش‌هاي “مهارتي” و “مدرسه‌اي” متعهد بود، اما به تدريج از كاركرد و هدف اصليش دور شد تا به موقعيت امروز رسيد. تنها ته‌مانده كاركرد آموزش همگاني اين شبكه را مي‌توان در برخي مشاوره‌هاي كنكوري‌اش ملاحظه كرد.
2. «شبكه آموزش» قرار بود مابه‌ازاء پساانقلابي شبكه‌اي باشد كه پيش از پيروزي انقلاب اسلامي تحت همين عنوان به پخش برنامه مي‌پرداخت. اين نوع شبكه‌ها يكي از نمادهاي ارتباطات جمعي كشورهاي درحال توسعه است كه تلاش مي‌كنند روند كند توسعه نظامات جديد آموزش و پرورش ملی را در اقصي‌ نقاط كشور، تا حدودي جبران كنند. هرچند كه بعد از انقلاب اسلامی به علت سرعت زياد توسعه نقاط دورافتاده و خصوصاً روستايي و افزايش چشمگير مراكز آموزش عالي و فني و حرفه‌اي در مراكز مختلف شهري و حتي بخشي، به مرور از كاركرد تهي شده و به وضعيتي اينگونه بلاتكليف دچار شد. اين وضعيت نابسامان علي‌رغم اينكه به يكي از نمادهاي سردرگمي و تشتت عمومي صداوسیما در مديريت پيام و شبكه‌های تلویزیونی تبديل شده است، امّا در عين حال نشانه سرعت بالاي رشد نظامات دولتي و خصوصي آموزش عمومي و تخصصي در اقصي نقاط كشور نيز هست.
3. وضعيت كنوني شبكه به نسبت اهدافی که از تأسيس‌اش متصور بود، در كژكاركرد تمام عياری گرفتار شده است، ولی در مقايسه با ساير شبكه‌هاي تلويزيوني به تدريج به يك كاركرد متمايز و جالب مسلّح شده است كه هماره مورد غفلت مديريت عالي تلويزيون ايران بوده است. وجهي از اين شبكه به مثابه نوعي “حيات خلوت تلويزيوني” و پاتوقي براي تست سليقه‌ها و سبك‌هايي از توليد كه در شبكه‌هاي ديگر جاي نمي‌گيرند درك مي‌شود. به عبارت ديگر، شبكه آموزش كه قرار بود “آموزشگاه” همگاني سطحي از دانسته‌هاي عمومي باشد در نوعي جهت‌گيري اختصاصي به “آزمايشگاه” برخي تلويزيون‌چي‌هاي ماجراجو و خلّاق تبدیل شده است.
4. «دانشكده صدا و سيما» يكي از مراكز پرسابقه و متبحر آموزش و پژوهش علوم و فنون رسانه‌اي كشور است. وجه مزيت اين دانشكده به نسبت ساير آكادمي‌هاي آموزش‌هاي ارتباطي، وابستگي آن به سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران است. با اينحال در طول سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي تاكنون، در بهره‌برداري از اين مزيت مهم به حداقل‌ها قناعت شده است. چنانچه علي‌رغم رفت و آمد برخي دانشجويان و اساتيد به سازمان و يا برخي مديران سازمان به دانشكده، تحت عنوان هيأت علمي، استاد مدعو، استاد راهنما يا استاد مشاور و اختصاص بخش مهمي از موضوعات پايان‌نامه‌ها به مسائل سازمان، امّا در مقام عمل دست دانشجويان و اعضاي هيأت علمي از كارآموزي‌ها، تمرين‌ها و آزمايشات عملي ارتباطات جمعي در شبكه‌هاي راديويي و تلويزيوني كوتاه مانده است. هر آنچه هست محصول روابط شخصي و نفوذ اقلي از دانشجويان و اعضاي هيأت علمي به بدنه‌هاي مديريتي و اجرايي شبكه‌هاست و گرنه هيچ امكان رسمي و سازماني بدين منظور فراهم نشده است و دانشكده صدا و سيما همچنان از در اختيار داشتن يك شبكه اختصاصي تلويزيوني و حتي راديويي محروم مانده است. جالب است كه در روند اخير توسعه شبكه‌هاي تلويزيوني كه طي آن مديريت عالي سازمان تلاش كرده براي هريك از معاونت‌هاي اصلي سازمان شبكه‌اي اختصاصي تدارك كند (شبكه بازار براي معاونت اداري – مالي / شبكه آي فيلم براي معاونت برون مرزي/ شبكه شما براي معاونت استان‌ها و…) سنت بدون شبكه ماندن دانشكده صدا و سيما همچنان ادامه يافته و حفظ شده است. اين در حالي است كه حتی دانشكده صدا و سيمای پيش از انقلاب نیز از امكان پخش يك شبكه راديويي اختصاصي و موج محدود برخوردار بوده است.
5. به نظر مي‌رسد كه همزماني روند تطورات عمومي شبكه آموزش سيما در تبديل شدن بخشي از ظرفيت آنتن آن به آزمايشگاه تجارب نوين توليد تلويزيوني با نياز هماره برآورده نشده دانشكده صدا و سيما به يك “آموزشگاه / آزمايشگاه” عملي ارتباط جمعي، بهترین فرصت را براي آنتن‌دار شدن دانشكده صدا و سيما فراهم آورده است. آرماني كه عزم به اقامه آن اگر ديده نشده باشد زود نخواهد بود.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × چهار =


صوت و فیلم

گزارش تصویری