9:43 1399/02/30

به گزارش مفتاح وبه نقل از خبرگزاری صدا و سیما  به بهانه ۳۰ اردیبهشت روز "جمعیت"، چگونگی اجرای سیاست‌های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری (در سال نود و سه) در برنامه تیترامشب شبکه خبر مورد بررسی قرار گرفت.

"محمدجواد محمودی" در برنامه تیتر امشب گفت: بند نخست از ۱۴ بند سیاست‌های ابلاغی جمعیت مقام معظم رهبری به پویندگی و بالندگی و افزایش نرخ باروری دلالت دارد که نه تنها اجرا نشده بلکه با کاهش جمعیت کشور نیز روبرو هستیم.

کارشناس اقتصاد جمعیت افزود: در سال ۶۷ نرخ باربری هر زن بین ۶ تا ۷ فرزند داشته است که برخلاف توصیه‌های مراجع تقلید نرخ جمعیت با کاهش روز افزون روبرو بوده است. در سال ۷۲ توصیه به کاهش فرزند آوری ابلاغ می‌شود.

او گفت: سیاست‌های تنظیم خانواده در پیش از انقلاب و مراجع راه به جایی نبرد.

محمودی نرخ ۲.۱ را نرخ جانشینی (دو فرزند برای هر خانواده) اعلام کرد و افزود: یکی از دلایل کاهش جمعیت کشور دخالت‌های سازمان‌های بین المللی در هدف گذاری جمعیتی کشور است. این سازمان‌ها برای ما نرخ جمعیتی را برای رساندن به صفر اعلام کردند.

کاهش جمعیت کشور مهمترین مسئله جمهوری اسلامی ایران است.

"محمداسماعیل اکبری" مشاور عالی وزیر بهداشت نیز به ساختار‌ها و ۳ گروه‌های جمعیتی اشاره کرد و گفت: نباید ساختار‌های جمعیتی پایه، مولد و سالمند تغییر کند.

وی افزود: جمعیت کشور رو به کاهش و به کمتر از ۱ درصد رسیده است. قادر نیستیم جمعیت کشور را حفظ کنیم. پویایی کشور به دلیل حضور جوانان و قشر پایه کشور است. اگر جمعیت جوان کشور کم شود در اداره کشور مشکل خواهیم داشت.

او گفت: تک فرزندی ظلم و بلای جان فرزند است. باید شاخص‌های فرزند آوری را عوض کنیم. کاهش جمعیت کشور مهمترین مسئله جمهوری اسلامی ایران است.

اکبری تلاش صدا و سیما را برای تغییر ساختار غلط فرهنگی و افزایش نرخ فرزند آوری را خواستار شد.

"شهلا کاظمی‌پور" جمعیت شناس گفت: سالخوردگی جمعیت کشور تا سال ۱۴۳۰ حدود یک چهارم کل جمعیت خواهد بود.

او گفت: اگر با برنامه ریزی پیش برویم حدود ۳۰ سال برای جبران این کاهش جمعیت و افزایش سالمندی فرصت باقی است. باید سالمندان آینده را فعال کنیم تا در سال‌های بعد با مشکلات کمتری مواجه شویم.

کاظمی‌پور با بیان اینکه در برخی سیاست‌های کاهشی جمعیت باید اصلاحاتی صورت بگیرد، افزود: جمعیت اساس توسعه اقتصادی هر کشوری است که به شکوفای اقتصادی منجر خواهد شد.

مطالب پیشنهادی