کد خبر : ۲۵۷۸۳ دسته : اجتماعی , یادداشت و مقالات , تاریخ انتشار : ۱۴:۲۲ - یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
امیررضا غلامی

دفاع مقدس بزرگترین دانشگاه انقلاب

مفتاح- در دنیای امروزی دانش و دانائی به عنوان یک دارائی غیر مشهود تلقی می شود و خواص مهمی دارد که دارائی های مشهود یا مادی و فیزیکی ندارند و همچنین جایگاه دانشگاه را می توان از سخنان امام خمینی (ره) جستجو کرد که ایشان در این باره می فرمایند: « دانشگاه و حوزه های علمیه روحانیون می توانند دو مرکز باشند برای تمام ترقیات و تمام پیشرفت های کشور و می توانند دو مرکز باشند برای تمام انحرافات و تمام انحطاطات.
از دانشگاه هست که اشخاص متفکر متعهد بیرون می آید. اگر دانشگاه، دانشگاه باشد، اگر دانشگاه واقعاً دانشگاه باشد و دانشگاه اسلامی باشد یعنی در کنار تحصیلات متحقق در آنجا تهذیب هم باشد، تعهد هم باشد، یک کشوری را اینها می توانند به سعادت برسانند. و اگر حوزه های علمیه مهذب باشند و متعهد باشند، یک کشور را می توانند نجات بدهند. »( صحیفه نور، ج ۳۱ص، ۶۰۲) این سخنان ارزشمند و حکیمانه از امام خمینی (ره) به خوبی جایگاه والای دانشگاه ها و حوزه های علمیه را نشان می دهد و بر همگان آشکار می کند و جایگاه علم آموزی و کسب دانش چه وجهه ی مبارک و ارزشمندی برای یک ملت و جویندگان این عرصه دارد.

به دانش فزای و به یزدان گرای که او باد جان ترا رهنمای
به دانش ز یزدان شناسد سپاس خنک مرد دانا و یزدان شناس

بی گمان ارزش انسان در آموزه های قرآنی به دانش است؛ از این روست که تسخیر فرشتگان و هستی، زمانی برای انسان شدنی شد که خداوند به انسان اسمای خویش را تعلیم داد و انسان به دانش اسمایی آگاه شد. (بقره آیه ۳۱ تا ۳۴) این آگاهی هر چند به شکل آگاهی حضوری و شهودی است که از آن به دانش وجودی نیز تعبیر می شود؛ زیرا در جان و وجود انسان جای می گیرد و بخشی بلکه همه وجود وی را شکل می بخشد.
با این همه، دانشی دارای ارزش است که انسان را به مقام خودش بازگرداند و از مقام هبوط به عروج رساند و صعود دوباره ای را از خاک به عرش افلاک برین تا عرش سدره المنتهی آغاز کند.
در تفکر اسلامی تحصیل علم و دانش همواره با تهذیب نفس همراه بوده و این حکایت از تقدس فرایند تعلیم و تربیت دارد. در هیچ یک از ادیان و مذاهب دینی پیدا نمی شود که به اندازه اسلام به جایگاه علم و دانش ، تفکر و تعقل احترام بگذارد . همین تفکرو تعقل و کسب علم و دانشی که دنیای مسیحیت اجازه نمی دهد که از نزدیک مذهب عبور کند، اسلام این مسائل را یکی از منابع شناخت خودش تشریع می کند.

اما همانطور که عرض کردیم ابتدای مهرماه مقارن است با آغاز هفته دفاع مقدس. با توجه به نقش دانشجویان در تمامی مسائل کشور و همچنین اهمیت دانشگاه ها، حضور دانشجو و اقشار دانشگاهی در عرصه نبرد مستقیم با دشمن بعثی و نیز خلاقیت‌های آنان در مدیریت همه جانبه جنگ، تأثیر بسزائی در ناکارآمد ساختن ارتش تا دندان مسلح عراق و حامیان آن بر جای گذاشت و نتیجه این پیوند مقدس (همراهی بخش‌های عملیاتی و رزمی با مراکز علمی و دانشگاهی) این بود که سرانجام برای اولین بار ایران از یک نبرد طولانی و نابرابر سرافراز بیرون آمد؛ بدون این‌که حتی یک وجب از سرزمین‌اش در دست نیروهای دشمن باقی مانده باشد.

جدای از این ارتباط غیر قابل انکار بین دانشگاه و دفاع مقدس، یک حقیقت را می توان در دفاع مقدس پیدا کرد و آن هم درس هایی بود که ملت سرافراز ایران در طول هشت سال جنگ تحمیلی گرفتند؛ درس هایی که حتی نسل های آینده نیز می توانند از انها برای پویایی انقلاب اسلامی، تحصیل کنند. درس هایی همچون درس ایثار، درس شهامت، درس مقاومت، درس ایستادگی و نشکستن، درس توکل، درس مدیریت، درس جهاد، درس معنویت، درس زندگی شرافت مندانه و عزت، درس هم بستگی ، اتحاد و بسیج ، درس صبر و هزاران درسی که ملت سرافراز ایران از دانشگاه دفاع مقدس گرفتند . آری دفاع مقدس بزرگترین دانشگاه انقلاب است که باعث بلوغ انقلاب شد . امروز هم که ۲۵ سال از پایان جنگ تحمیلی گذشته و ملت ما خاطره جان فشانی‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان و شهدای خود را گرامی می‌دارند، این واقعیت بار دیگر خود را نشان می‌دهد که عرصه مبارزه امروز به همان میدانی کشیده شده است که عزیزان دانشجو و دانشگاهی شهید ما دغدغه آن را داشتند. امروز نبرد فرهنگی، علمی و دانشگاهی و رسانه‌ای سازمان یافته از طرف دشمنان برعلیه انقلاب اسلامی طراحی و سازماندهی می‌گردد که محیط‌های علمی و پژوهشی با به کارگیری اندیشه و توان خود باید برای مقابله شایسته علمی با آن آماده شوند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 2 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری