9:24 1399/02/21

به گزارش مفتاح وبه نقل از  خبرگزاری صداوسیما، مرکز اصفهان؛ رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل گفت: این دریاچه‌ که در منطقه کویر مرکزی ایران بین استانهای اصفهان ، سمنان و قم واقع شده  است  با طول ۸۰ و پهنای ۳۰ کیلومتر، در ارتفاع حدود ۷۹۵ متر از سطح دریای آزاد بزرگترین دریاچه نمک کشور محسوب می شود.

 

سید حسین چاکری با اشاره به اینکه دریاچه نمک در فاصله 48کیلومتری شمال شرقی شهر آران و بیدگل واقع است افزود: این دریاچه از شرق به کوه‌های سفیدآب و سیاه کوه و منطقه پارک ملی کویر، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بند ریگ جن محدود است.

 

وی گفت : زمین این دریاچه پوشیده از رسوبات نمک است که بر اثر انباشته شدن سیلابها و آب های سطحی در طول قرنها پدید آمده و عمق نمک این دریاچه بین ۵ تا ۵۴ متر متغیر است که توسط لایه‌های خاک رس از یکدیگر جدا شده‌اند.

رییس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری آران و بیدگل افزود :با هر بار بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک های موجود کرت بندی‌های زیبایی به شکل پلی گن تشکیل می‌دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

 

چاکری از جمله مناطق دیدنی این دریاچه را جزیره سرگردان بر شمرد و گفت: رودهای مهمی که به این دریاچه وارد می‌شوند در سمت شمال و مغرب قرار دارند و عبارت‌اند از: رود شور، رود کرج، جاجرود، حبله‌رود و قره سو.

 

وی مهم‌ترین ترکیبات این دریاچه را کلرید سدیم، سولفات سدیم، کلرید منیزیم، سولفات منیزیم بر شمرد وگفت:سالانه بیش از 90 هزار تن نمک از این دریاچه استحصال می شود.

مطالب پیشنهادی