کد خبر : ۲۶۶۶۹ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۱۵:۵۵ - دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
پایان بیش از یک دهه ریاست جمهوری

حکومت سیزده ساله حامد کرزی + تصاویر

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ «حامد کرزی» برای ۱۳ سال فرد اول مملکت بود و اکنون از رأس هرم قدرت در این کشور کنار می‌رود.

زمانی که اشرف غنی احمدزی و عبدالله عبدالله توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند، کرزی این اتفاق را تبریک گفت و “به عنوان یک شهروند عادی” جهت کمک به دولت بعدی ابراز آمادگی کرد.

حامد کرزی از زمانی که سیزده سال پیش به عنوان رئیس حکومت موقت افغانستان تعیین شد تا حالا که یک دور ریاست موقت، یک دور حکومت انتقالی و دو دور حکومت انتخابی را پشت سرمانده، خیلی تغییر کرده است.
اجلاس بن برای افغانستان در پنجم دسامبر ۲۰۰۱ اعلام کرد که آقای کرزی حکومت را در افغانستان در دست گیرد. او در ارزگان بود که این خبر را دریافت کرد.
آقای کرزی در هجدهم دسامبر با محمد ظاهر آخرین شاه افغانستان در روم دیدار کرد و از او نسخه‌ای از قرآن را دریافت کرد.
حامد کرزی در بیست و دوم دسامبر ۲۰۰۱ مراسم سوگند را در حضور چهره‌های جهادی و سیاست مداران افغان در کابل به جا آورد. برهان‌الدین ربانی رئیس جمهوری سابق که پس از طالبان قدرت را در اختیار داشت به آقای کرزی سپرد و این نخستین انتقال قدرت صلح آمیز در تاریخ افغانستان ثبت شد.
او یک سال بعد در لویه جرگه اضطراری که به ایجاد حکومت موقت منتج شد شرکت کرد و رای داد. در این جرگه آقای کرزی به عنوان رئیس حکومت انتقالی معرفی شد.
پس از یک دوره حکومت موقت و حکومت انتقالی آقای کرزی خود را برای نامزدی در نخستین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در سال ۲۰۰۴ برگزار شد؛ نامزد کرد. او با هفده رقیب به میدان آمد و پیروز انتخابات شد.
رئیس جمهوری افغانستان در دسامبر ۲۰۰۴ رسما به عنوان رئیس جمهوری مراسم تحلیف ادا کرد. آقای کرزی با چالش‌هایی از جمله مبارزه با فساد، تشکیل دولت، تامین وحدت ملی، مبارزه و مصالحه به مخالفان مسلح دولت و تشکیل نیروی امینتی مواجه بوده است.
زمینه سازی برای تشکیل حکومت در افغانستان توسط جنگنده های آمریکایی صورت گرفت. افغانستان در دوران حکومت آقای کرزی روابط پر فراز و نشیبی با آمریکا داشت. این تصویر از سفر سرزده جورج دبلیو بوش رئیس جمهوری سابق آمریکا به کابل در سال ۲۰۰۶ است.
آقای کرزی در سال‌های حکومت خود نشست‌های زیادی در کاخ ریاست جمهوری با مردمان ولایت‌های افغانستان و اقشار مختلف داشته و همواره سعی کرده و همیشه متوجه تامین وحدت ملی میان افغان‌ها بوده است.
به ولایت‌های مختلف هم به مناسبت‌های مختلف سفر کرده است. او در سال‌های گذشته نیروهای امنیتی که تعدادشان حالا به بیش از سیصد هزار می‌رسد را «شجاع و نیرومند» توصیف کرده و هر از گاهی از عملکرد آن‌ها ستایش کرده است.
نشست‌هایی هم با بزرگان محلی، چهره‌های جهادی و علمای افغانستان داشت و بیشتر روابط افغانستان با آمریکا و تصامیم خود در مورد نیروهای خارجی را در چنین نشست‌هایی محک زد.
در پایان یک دور ریاست جمهوری انتخابی، آقای کرزی فرصت داشت که بار دیگر خود را نامزد کند. او در انتخابات سال ۲۰۰۹ کمپین وسیع کرد و پس از یک دور جنجالی شمارش آرا به عنوان رئیس جمهوری افغانستان معرفی شد.
آقای کرزی در سال‌های حکومت خود سفرهای زیادی کرد و با رهبران کشورهای مختلف با این تعریف که «دوستی افغانستان با یک کشور، ضرری به روابط آن به کشور سومی» ندارد، روابط برقرار کرد.
در نشست‌های سه گانه و دوگانه سعی کرد که روابط با همسایه‌های خود را محکم کند. با پاکستان ایران و ترکیه و کشورهای آسیای مرکزی نشست‌های مشترک دو جانبه و چند جانبه برای «مبارزه با تروریسم» و «مبارزه با هراس افگنی» برگزار و یا شرکت کرد.
در دسامبر ۲۰۱۱ آقای کرزی در اجلاس بن دوم شرکت کرد، این اجلاس راه پیموده شده افغانستان را در ده سال گذشته‌اش بررسی کرد و در مورد نیازهای آن و کمک‌ها تصمیم گرفت.
آقای کرزی در داخل افغانستان هم هرچند سعی کرد که روابط خوبی با نهاد قضایی و تقنینی دولت برقرار کند اما روابطش با قوه قضایی خوب و با قوه مقننه پر تنش بود.
او پس از چهار دور حکومت (موقت، انتقالی و دو دور انتخابی)، سرانجام برای تحویل دهی قدرت به یک جانشین، در دور اول و دوم انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ رای داد.
اما انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جنجالی شد و هر چند که آمریکا و سازمان ملل برای حل بحران انتخابات افغانستان داخل صحنه شدند و دو نفر را به تشکیل دولت وحدت ملی متقاعد کردند، اما آقای کرزی هم در روزهای آخر با چهره‌های جهادی و سران قوه قضاییه و مقننه برای رفع اختلافات میان دو نامزد سهیم شد.
و زمانی که دو نامزد توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را امضا کردند، آقای کرزی این اتفاق را تبریک گفت و “به عنوان یک شهروند عادی” جهت کمک به دولت بعدی ابراز آمادگی کرد. این آخرین عکسی است که از او پس از امضای موافقتنامه تشکیل دولت وحدت ملی گرفته شده است.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 10 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری