کد خبر : ۸۵۱۷۱ دسته : همدان , تاریخ انتشار : ۱۱:۱۱ - یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای همدان:

حجم آب ورودی به سد اکباتان با ۹۶ درصد افزایش مواجه است

به گزارش مفتاح، مرتضی عزالدین با اعلام اینکه حجم ذخیره آب سد اکباتان در مدت مشابه سال قبل ۱۳.۲ میلیون مترمکعب معادل ۳۹ درصد حجم سد بوده است، گفت: در حال حاضر ورودی آب سد ۱۳ هزار و ۶۵۷ لیتر در ثانیه و خروجی آن نیز ۷۷۵ لیتر در ثانیه است.

عزالدین با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون ۳۱.۶ میلیون مترمکعب آب وارد سد اکباتان شده که در مدت مشابه سال گذشته این میزان ۱۶.۱ میلیون لیتر بوده است، گفت: حجم آب ورودی به سد اکباتان با ۹۶ درصد افزایش مواجه است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان میزان بارش‌های سال جاری را ۴۳۵ میلی‌متر اعلام کرد و گفت: در مدت مشابه سال گذشته ۲۹۱ میلی‌متر بارش ثبت‌شده بود.

عزالدین با اشاره به اینکه وضعیت بارش‌های امسال در مقایسه با سال گذشته بهبودیافته است، اظهار داشت: مردم درزمینهٔ مصرف آب باید صرفه‌جویی لازم را داشته باشند چراکه بارش‌های امسال کمبود بارندگی در سال‌های گذشته را جبران نکرده است.

عزالدین با اشاره به اینکه تغییر اقلیم و خشک‌سالی‌های چندین ساله سبب کاهش منابع آبی در استان همدان شده است، گفت: مردم باید این موضوع را به‌خوبی درک کرده و مصارف آب خود را بر اساس وضعیت موجود برنامه‌ریزی کنند چراکه دیگر همچون چند دهه قبل آب برای مصرف وجود ندارد.

وی بابیان اینکه رسیدن به تأمین آب پایدار دشوار بوده و تلاش بر این است که از منابع آبی مختلف آب موردنیاز مردم همدان تأمین شود، اظهار داشت: در حال حاضر آب رودخانه دره مراد بیک همدان با همکاری اهالی منطقه به تصفیه‌خانه منتقل می‌شود تا بخشی از آب موردنیاز همدان نیز از این منطقه تأمین شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان همدان در ادامه به اعتبارات مصوب آب منطقه‌ای در سال ۹۴ اشاره کرد و بیان داشت: میزان  اعتبارات ۱۸۱ میلیارد تومان بوده که شامل ۵۰ درصد ملی و استانی و ۱۵ درصد خشک‌سالی بوده و درمجموع ۶۵ درصد آن جذب‌شده است.

عزالدین بابیان اینکه این میزان اعتبار مربوط به ۲۹ طرح و ۴۷ پروژه آبی است، از آبگیری سد نعمت در سال جاری خبر داد و گفت: ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به‌زودی برای انتقال آب از تالوار به همدان پرداخت می‌شود.

منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + 19 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری