کد خبر : ۳۱۶۰۵ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۰:۱۶ - پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی

توصیه پزشکی برای ازدواج های فامیلی/ فرصت داشتن فرزند سالم

به گزارش مفتاح به نقل از مهر، دکتر سعید رضا غفاری متخصص ژنتیک پزشکی و مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز درمان ناباروری ابن سینا، با بیان اینکه خانواده ها علاوه بر آنکه می خواهند نابارور نباشند، تمایل به داشتن فرزند سالم دارند، گفت: علم ژنتیک به واسطه مشاوره ژنتیک به هر دو موضوع مرتبط است. یعنی ما، در ژنتیک یک روش ثابت و قابل تکرار برای همه افراد و مشکلات نداریم و علم ژنتیک، علمی بسیار پیچیده است و انسان نیز یک موجود با ارگانیسم بسیار پیچیده می باشد که در اینجا وظیفه علم ژنتیک این است که به زوجین و خانواده ای که خواستار داشتن فرزند و آن هم فرزندی سالم هستند و از طرفی با علم پیچیده ژنتیک نیز آشنا نیستند، کمک نماید.

وی با اشاره به اینکه شجره نامه، سابقه رسم شده ازدواج ها و تولدها، بیماری و حالات و صفات خاص در یک خانواده در چند نسل متوالی است، افزود: در شجره نامه، صفات غیر طبیعی، ناهنجاری های ژنی و بیماری ها ثبت می شوند. اگر در این مرحله مشکل زوج، مرتبط با ژنتیک تشخیص داده شود، انجام آزمایش ژنتیک پیشنهاد می شود که نوع آزمایش درخواستی با توجه به علایم و یافته های شجره نامه متفاوت می باشد.

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز درمان ناباروری ابن سینا با بیان اینکه ژنتیک با دو روش بر روی افراد تأثیر می گذارد عنوان کرد: ژنتیک یا مستقیماً بر روی ناباروری افراد تأثیر می گذارد مثل زمانیکه یک کروموزوم X در خانمی کم و یا در مردی اضافه می شود و منجر به عدم تولید اسپرم در آن مرد و یا عدم تولید تخمک در خانم می شود و نهایتاً سبب ناباروری آنها می گردد و در اینجاست که ژنتیک این مشکل را تشخیص می دهد و مواقعی نیز وجود دارد که افراد واقعاً نابارور نیستند، یعنی توانایی فرزندآوری را دارند اما دارای مشکلی هستند که می توان از طریق ژنتیک آن را تشخیص داد که در اینجا همه افراد خانواده، گذشته، شواهد بیماری و سلامت افراد در یک شجره نامه رسم و ثبت می شود.

این متخصص ژنتیک پزشکی با اشاره به اینکه شجره نامه حداقل در سه نسل ثبت و رسم می شود خاطر نشان کرد: ممکن است فرد مراجعه کننده جهت دریافت مشاورۀ ژنتیک در ظاهر سالم باشد اما بخش هایی از بیماری نسل های قبل از خود را به صورت نهفته با خود به همراه داشته باشد که خود فرد از آن بی اطلاع است، بنابراین نیاز به رسم شجره نامه توسط مشاوره ژنتیک و تحلیل آن ضرورت می یابد.

وی در ادامه افزود: اکثر بیماری ها به این صورت می باشند که هر صفتی که در ما انسان ها وجود دارد ما به نوعی آن را از نسل قبل از خود گرفته ایم که یا به صورت مستقیم و روشن در ما بروز می کند و یا به صورت نهفته در ما وجود دارد که ما خود، آن را به صورت مستقیم مشاهده نکرده ایم و در موارد کمی نیز صفتی در ما وجود دارد که به صورت خود به خود و برای بار اول در ما ظهور پیدا کرده است و صفتی جدید می باشد.

غفاری با تأکید بر استفاده از مشاوره ژنتیک برای برخی افراد گفت: اگر در خانواده ای سالم، تولد فرزندی معلول وجود دارد و این معلولیت یک یا چند بار تکرار شده است، اگر سابقۀ معلولیت در خود فرد به صورت عمده و یا خفیف وجود دارد و یا سابقه تکرار یک بیماری معمولی که به شکلی غیر معمول در خانواده دیده می شود همچون کم شنوایی که در افراد بالای 60 و 65 سال امری طبیعی و در یک کودک و یا نوجوان امری غیر طبیعی به شمار می رود، همگی نیازمند انجام مشاورۀ ژنتیک و تشخیص از این طریق می باشند.

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز درمان ناباروری ابن سینا، تصریح کرد: در برخی موارد، افراد دچار مشکل ژنتیکی هستند و این اختلال ژنتیکی در آنها به قدری شدید است که قادر به تولید مثل نمیستند و گاهی اوقات این معلولیت ها علاوه بر ایجاد معلولیت های ذهنی و حرکتی در تولید مثل هم سبب اختلال می شوند و شاید بتوان گفت که سیستم بیولوژیک آنها به گونه ای طراحی شده است تا بیماری ژنتیکی را به نسل بعد از خود منتقل نکنند.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: در این میان برخی بیماری های ژنتیکی وجود دارند که شدت آنها آنقدر بالا نیست که در ظاهر، سیستم تولید مثل را دچار اختلال کنند اما اگر این تولید مثل اتفاق بیفتد، منجر به بروز معلولیت می شود.

غفاری ضمن اشاره به هدف علم ژنتیک در کمک به فرد نابارور یا زوجی که دارای مشکل می باشند، افزود: ما با تشخیص ژنتیکی قبل از لانه گزینی جنین و با استفاده از روش های کمک باروری، میان جنین هایی که تشکیل می شوند، بررسی ژنتیکی انجام داده و جنین مبتلا  را کنار می گذاریم و آن جنینی را که هم از نظر ژنتیکی سالم است و هم قرار نیست سقط شود را انتخاب می کنیم و به این صورت از طریق علم ژنتیک به نوعی با یک میانبر، مسیر را کوتاه کرده و به خانواده این فرصت داده می شود تا امکان بارداری و فرزند سالم را داشته باشد.

وی با بیان اینکه در جابه جایی های کروموزومی، امکان سقط مکرر به میزان مساوری برای زن و مرد وجود دارد، گفت: به طور مثال مردی جابجایی کروموزومی دارد و بالطبع همسر وی جنین را سقط می کند، زیرا از این جابه جایی کروموزومی، جنین غیر طبیعی تشکیل می شود، یا منجر به ناباروری، سقط مکرر و یا تولید فرزند معلول می شود که در اینجا می توان گفت،عامل مردانه در این امر دخیل بوده است.

غفاری با تأکید بر اینکه از لحاظ بیماری های کروموزومی میان کشور ما و سایر کشورهای دنیا تفاوت چندانی وجود ندارد تشریح کرد: در کشور ما، آمار بیماری های کروموزمومی همچون سندرم دان و جابه جایی های کروموزومی مشابه به آمار جهانی است یعنی بیماری های کروموزومی ژنتیکی هستند اما ارثی نمی باشند و می توان گفت چیزی در بدن فرد بیماری کم و زیاد شده است اما از پدرد و مادر و نسل قبل از وی به ارث نرسیده است.

وی افزود: گروهی از بیماری ها هستند که بیماری های تک ژنی می باشند که در آزمایشگاه مولکولی تشخیص داده شده و به دو دسته غالب و مغلوب تقسیم می شوند که نوع مغلوب اینگونه بیماری ها در کشور ما از شیوع بالاتری برخوردار بوده که از جمله آنها  می توان به بیماری هایی چون تالاسمی، ناشنوایی و نابینایی های ارثی و بیماری هایی از این دست اشاره کرد.

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز درمان ناباروری ابن سینا در پایان با ابراز امیدواری از وجود ابزارها و روش های جدید ژنتیکی در کشور گفت: با و جود امکانات و روش های جدید ژنتیکی موجود در کشور در درمان ناباروری حتی اگر ازدواج فامیلی هم صورت بگیرد، ما می توانیم از آنها مراقبت کنیم، پس چنانچه زوجی، ازدواج فامیلی انجام دادند، توصیه ما این است که قبل از اقدام به بارداری، حتماً یک مشاورۀ ژنتیک انجام دهند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =


129 دیدگاه برای “توصیه پزشکی برای ازدواج های فامیلی/ فرصت داشتن فرزند سالم”

 1. زهره گفت:

  سلام. درمورد مشاوره های ژنتیک باید بگم هزینه هاشون واقعا سرسام اورن. ما بزای بچه دار شدن مشاوره ژنتیک رفتیم، جدای از هزینه ویزیت مشاور که 30 تومن پرداخت کردیم مشاور احتمال بیماری هموفیلی دادن مارو به ازمایشکاه ژنتیک فرستادن فقط برای شناسایی ازمایش 400 تومن پامادر اومد. جدای از مراحل دیگه که باید بریم تا بچه سالم دنیا بیاد،
  بخدا مشاور ژنتیک ها خیلی پولای سنگین از مردم میگیرن بابا یکم ویزیت این مشاورا ژنتیک و پیگیر بشید بخدا برا قشر امثال ما خیلی زیاده. هزینه هاش کمرشکن،

 2. هادی گفت:

  سلام. مطلب خوب و بجایی . اما هزینه هاش بالاست.
  ویزیت مشاورا ژنتیک چرا با پزشک متخصص برابره؟ کاش این مسئله پیگیری میشد. یاحداقل تعدادی مراکز با نرخ دولتی میزاشتن.

 3. سحر گفت:

  سلام .
  هزینه ها مشاوران ژنتیک بالا هست . اما بسیار دقت و هوشمندی لازم دارد. درسته که مقداری هزینه می کنید اما از بیماری های ژنتیک در امان می مونید. من خودم فرزند اولم دچار بیماری دیستروفی . و فرزند دومم با همت مشاور ژنتیک سالم بدنیا آمدن . بقول معروف نمیشه هم خدا را خواست هم خرما .
  من خودم حاضرم تموم زندگیما بدم .اما متاسفانه فرزند اولم درمان شدنی نیست .
  . یمقدار هزینه ها بیخود را فاکتور بگیرید. مشاور ژنتیک نون حرفه و زحمتشو می خوره نوش جونشون .

 4. خانم $ گفت:

  سلام. خواهشا بمن راهنمایی کنید. من پول برای مشاوره های ژنتیک ندارم.
  میخواهم اگر خطر جدی پسرم رو درگیر کنه مشاوره ژنتیک.
  نمیخام تو روحیش تاثیر بد بزاره.
  پسرم 14 سالشه.سینه هاش بطور غیرطبیعی رشد کرده و باهمکلاسیاش رابطه برقرار نمیکنه. و چندبار هم ردشده کلاسش رو. و نسبت به همسالانش خیلی بزرکتره.
  انگشتای کوچیک دستش انحراف داره و بیضه هاشم کوچیک بنظر میرسه. توروخدا مشاور محترم منو راهنمای کنید که اگه لازمه و قابل درمان من پسرمو ببرم مشاور ژنتیک.
  میترسم بردنش پیش مشاور ژنتیک روحیشو بدتر کنه، من از نظر مالی وضعیت خوبی نداریم توروخدا یه راهنمای بمن بدید.

 5. خانم$ گفت:

  سلام. می بخشید مشکلی که من گفتم و میشه جوابشو راهنمایی کنید.
  من برای گرفتن کمک مشکلمو درمیان کذاشتم? اما اینکه سوال منو بی جواب تو سایت کذاشتین فایده ای میتونه داشته باشه?
  لطفا سوال منو جوابشو بزارید. خیلی احتیاج به راهنمای دارم. علایمشم که کامل نوشتم. اگه مشکل قابل درمانه بهم بگید. . محض رضای خدا راهنمایی کنید .

 6. fatemeh گفت:

  باسلام .
  خانم s علایمی که شما از پسرتان عنوان کرده اید به احتمال قوی ۹۰ درصد پسرتان دارای کروموزوم
  Xxy هستند .
  باتوجه به اینکه پسرتان ۱۴ ساله هستند و در مرحله ی بلوغ باید سریع اقدام کنید .
  جهت اطمینان قطعی به مشاور مراجعه کنید تا دستور ازمایش کروموزومی
  را به ازمایشگاه بدهند .
  چون تشخیص بسیار مهم هست .اگر پسرتان دارای کروموزوم xxy باشند باید سریع قبل از اتمام دوران بلوغ
  داروهای هورمون جنسی که مشاورشان تشخیص دهند را مصرف کنند .
  با طی کردن به موقع ، علایمی که فرمودید به حد طبیعی مردانه میرسد و پسرتان میتواند یک

  زندگی جنسی طبیعی داشته باشد .
  فقط تنها چیزی که در این بیماری کماکان باقی می ماند فرد مبتلا قادر به تولید اسپرماتوزوئید نیست
  که برای بچه دار شدن میتوانند از مراکز ناباروری کمک بگیرند .
  فقط توصیه میشود جهت رساندن علایم به حد مردانه حتما و سریع به مشاور مراجعه کنید
  و دوره درمان را شروع کنید و بخدا توکل کنید .

 7. هدی گفت:

  سلام .
  بااین توضیحاتی که دکتر غفاری دادن بلا استثنا
  همه لازمه یکبارم که شده به مشاورژنتیک مراجعه کنند.
  خب دولت که ازمایش ازدواج رو اجباری کرده یه
  مرحله مشاور ژنتیک رایگان هم یرای زوجین بزاره .
  هم بیماری ها ژنتیکی تو جامعه زیاد نمیشه هم دیگه
  دولت نمیخاد فکر تهیه داروها گرون ژنتیک بیفته .

 8. خانم $ گفت:

  سلام .
  خیلی خیلی ممنون که جواب سوالمو گذاشتین.

  تو خیلی سایتا مشکلمو مطرح کردم اما هیچکدوم چواب ندادن .
  فقط ببخشید فاطمه دفترمشاورتون کجاس ؟
  من اصفهانی ام ،زرین شهر . اونجا مشاورژنتیک نداره .

  باید بیام اصفهان .دوست داشتم بیام پیش شما مشاوره .
  از اخلاقتون خیلی خوشم اومد .
  مغرور نشدی به علمت .

 9. حیدری گفت:

  سلام . مطلب خوبیه .
  میشه منم راهنمای کنید .من دوساله که با دخترخالم ازدواج کردم .
  خانمم یه برادر داشتن که پارسال تو سن ۱۵ سالگی فوت کرد.
  علت مرگشو دکتر تحلیل عضلات گفت .
  حالا خانم من حامله شدن و تو سه ماهگی . سوالم اینه که ممکنه بچه ماهم چند درصد
  بااین بیماری بدنیا بیاد ؟ لازمه که همسرمو مشاورژنتیک ببرم ؟ نحلیل عضلات بیماری
  ارثیه ؟ یه راهنمای مختصر میخوام .

 10. دیلمی گفت:

  سلام .
  ببخشید من قصد ازدواج با خانمی دارم . ایشون گفتن که مبتلا به دیابت نوع اول
  مشاور لطفا به من بگید که ازدواج با ایشان خطری برای بچه دار شدن دنبال دارد ؟
  مشکلاتی که احتمال داره برای بعد ازدواج پیش بیاد چیه ؟

 11. مریم گفت:

  سلام .
  مطلب خوبی بود . فقط ببخشید اگه امکان داره کتابی معرفی بشه
  که در زمینه مشاوره ژنتیک باشه .که حداقل اطلاعات ابتدایی رو
  گفته باشه . که تاجای ممکن اشنایی بیشتری برا بیماریا ژنتیکی پیدا کنیم .
  ممنون .

 12. naser گفت:

  Salam .
  Matlabe elmi v mofidi bood.
  Thanks ..

 13. مژده گفت:

  سلام . تشکر از مطلب خوبتون .
  ببخشید فقط ازدواجها فامیلیو باید بریم زیر نظر مشاور ژنتیک ؟
  از کجا بفهمیم چه موقعی لازمه به مشاور ژنتیک بریم ؟
  این مشکل خیلی از مردمه .
  درمورد ژنتیک و مهم بودنش مردم اطلاع چندانی ندارن .
  تو تلویزیون هم که همش درمورد طب سوزنی و پوست و احکام
  برنامه میزارن .
  الاندمن خودم نمیدونم غیر ازدواج فامیلیا کیا دیگه لازمه برن مشاوره ؟
  پس متخصص ها زنان و زایمان تو این زمینه نمیتونن کمک کنن ؟
  یعنی به هوا اینکه اگه مشکلی باشه متخصص زنان و زایمان تو مراجعه ها میگه نباشیم ؟

 14. فاتحی گفت:

  سلام .
  من تو ۲۶ سالگی رم .بچه پسر بدنیا اومد اما بخاطر بیماری نقص ایمنی شش ماهگی بخاطر
  عفونت شدید مرد .
  مشاور ژنتیک که رفتم با ازمایش که گرفتن گفتن من ژن بیماری رو دارم و مشاور گفت اگه بچه
  پسر باشه پنجاه درصد مبتلا به همون بیماری بدنیا میاد .
  ما چون هزینه تعیین جنسیت نداشتیم و پولش خیلی سنگین بود ، برای بار دوم بچه دار شدم ،
  از شانس بد ما دوباره بچه با همون ژن بیماری بود و مرد .
  از بار دوم هم که دیگه فکر بچه دار شدنا از ذهنمون بیرون کردیم .
  حالا من نزدیکه ۳۰ سالمه و سن بالا هم دوباره یه مشکلاتی داره .
  فقط من سوالی که دارم غیر از تعیین جنسیت از طریق ازمایشگاه روش سنتی
  هم هس که احتمال دختر دار شدنو زیاد کنه .اگه میشه به من راهنمای بدید .

 15. هاشمی گفت:

  سلام .
  اطلاع خوبی برای ازدواج های فامیلی داده شده .
  کسایی که اینجا مشکلاتونا نوشته ای که جواب نمی گیرید !!
  باید به اهل خبرش مراجعه بشه . ما مردم ایران برا ارایش و
  مد و لباس هزینه سنگینا قبول میکنیم اونوقت برا سلامتی بچه و
  راحتی و اسایش خونواده میخایم کم خرج بشه . تو خونواده ها
  جا خرج های ضروری با خرجهای بیخودی عوض شده .

 16. مهسا گفت:

  سلام . تشکر از مطلب خوبتون . بنظر من مشاورژنتیک قبل از بارداری خیلی مفیده .و حتی استرس مادرها خیلی کم میکنه .

  وقتی بامشاورژنتیک مشورت بشه تا حدودی میشه مطمین شد بچه سالم دنیا میاد

  .

 17. براتی گفت:

  سلام. هزینه ها تحت نظر رفتن مشاوران ژنتیک خیلی بالاس.
  بعدم اینکه تعداد مشاوران ژنتیک هم خیلی کم هستن.
  من خودم برای مراجعه به مشاور ژنتیک باید از باغبهادران
  بیام اصفهان، و خیلی سخته، حداقل تو مراکز بهداشت هر جایی یه
  مشاور ژنتیک بزارن. ممنون

 18. زهره گفت:

  سلام.
  ببخشید من 35 سال سن دارم، و دارای یک فرزندم.
  شوهرم جانباز و شیمیایی هستش، قصد داریم بچه دار بشیم،
  ابا شیمیایی بودن سوهر من روی جنین چقدر مهمه? اگه میشه جواب بدید، ممنون و سپاس

  • اجتماعی، اقتصادی، سیاسی گفت:

   سلام
   بهتر است با یک پزشک متخصص در ارتباط باشید
   پزشک بعد از مطالعه پرونده پزشکی همسرتان بهتر می تواند به شما کمک کند

 19. شیرزاد گفت:

  سلام .
  تو روخدا اگه جایی حرف شما رو میشنوند ،به گوش
  مسئولین برسونید ،که واس امثال ما یه راه چاره ای کنند .
  من دخترم الان تو سن ۹ سالگی بخاطر یسری علایم بردیمش
  مشاور ژنتیک ازمایش نوشتن و گفتن باید دخترم دارو هورمون
  رشد استفاده کنه بمدت دوسال ،
  وگرنه قدش هیچ رشدی نمیکنه ،
  داروهاش خیلی گرون قیمت ان ، مشاور برا یه جلسه صحبت ۳۵ تومن
  هزینه میگیره ، یه حمایتی از ما بکنن ، بعضی مشاورا خیلی بیرحم و بی انصاف اند .
  تو رو خدا این درخواست مارو به گوش مسئولا برسونید ،
  این در حالیه که مشکلا ژنتیک رو هم جز بیماری خاص بیارن .
  که حداقل سازمان بهزیستی یه کمکی به ما بکنند .

 20. سلام . خداقوت .
  این همه نظر منقتقدا رو از مشاورها گذاشتید ، نظرمنم حتما
  بزارید .
  چرا تو ایران قاعده همه با هیچا داریم ؟!!
  یا همه تو یه شغل باید خوب باشن اگر یکی رو یکم ناراضی باشیم
  بهمه نسبت بد بودن میزنیم ؟!
  من خودم از طبقه مرفه جامعم و تاحالا شرایط سخت بی پولی تجربه نکردم
  فقط این مطلبو که خوندم و دیدم این همه پربحث بوده میخام بگم
  تو ایران ادمای بامرام و خوب کم نداره . یکی از خاطره های به یاد ماندنی من
  رو از همین مشاور ژنتیکا که اینقدر گله و شکایت کردید دارم .
  تو اصفهان مثله همه شکا کهدهرکدوم یه مسیله ای دارید باخانمم رفتیم
  دفتر مشاورژنتیک ، همین مشاورا که اینقدر ازشون بد گفتید و بی انصاف
  خطابشون کردید .
  دست کردم توجیبم یه تراول دادم به منشی برا نوبت ، که در جوابم گفت پیشابیش عیدتون مبارک .این جلسه مشاور رایگان کار میکنه .بخاطر ولادت حضرت علی
  اینقدر از این فکربکر خوشم اومد و اینقدر برام شیرین بود که همچین کار قشنگی کرده بود .
  روی حرفم به شمایی که این همه اعتراض و بعضیاتون گله کردید .
  اون مشاور ژنتیک تو اصفهان جوری ذهن منو مشغولدکرد بخودم گفتم بهرامی توی سرمایه دار برا مولات چیکار کردی تاحالا ؟
  خیلی اون حرکت اونروز به دلم نشست . وقتی رفتم داخل دیدم یه خانم جوان
  مشاوره میده خدایی کارش تک بود ، طرز فکرش باریکلا داشت .
  بهترین خاطره زندگیم و موندگارترین عملو سرکار خانم فاطمه داوری
  مشاور ژنتیک اصفهانی روی من داشت . توی شرایطی که وقتی کسی قرار میگیره چششو رو خیلیا میبنده یکی پیداشده بود بخاطر عشق به مولاش یروز رایگان کار کنه .
  این شالاه همیشه دست علی نگهدارش باشه .
  خاطره منم بزارید . فقط انتقادا و گله ها رو تو نزارید …

 21. elnaz گفت:

  Salam
  Oooooooooh cheghadr nazar . hala chera pa to kafsh moshavera kardid .
  Pas yarane ro chikar mikonid , 450000 toman , kam lotfi nista ,yaraneh y maho kharj salamti ayande bachatoon konid .
  Be khoda

 22. حمید گفت:

  درود به همگی .
  بابا کدوم نیاز تو این کشور ارزونه که گیر دادید به مشاورا ؟؟
  یذره انصاف بد نیست . خب اون بنده خداهام اجاره مطبشون هست خرج خونواده سون هست
  از همه مهمتر زحمت کشیدن ، مگه چندبار به مشاور ژنتیک مراجعه میکنیم ؟
  خیلی که اوضاع بیریخت باشه هف هشت باره ،
  دیگه اینقدر بدگویی نداره که ازاونا گفتید ،
  بنظر من حقشونه ، آدم بچش سالم بدنیا بیاد ، خودش یه دنیا لذت و خوشی داره .
  حرص چیو میخورید ؟ پیرمیشید

 23. mojtaba گفت:

  سلام . من اصفهانی ام .
  بنظرم لازم باشه ادرس مشاورا بدونید .
  من چندتاشون را بلدم .
  مشاورژنتیک بتول آزاده خ بزرگمهر .کوچه کارگر
  مشاورژنتیک صادق ولیان تو خیابون محتشم کاشانی .سرنبش
  مشاورژنتیک فاطمه داوری توی آمادگاه ،مجتمع سبحان
  مشاورژنتیک مجید احتشام توی خیابون ارتش بعد مجتمع ازادی پور

  التماس دعا

 24. maryam گفت:

  سلام .
  من خواهش دارم یه صحبت با مسئولای وزارت بهداشت بکنید .
  من و شوهرم هفت ساله ازدواج کردیم .
  بخاطر اینکه توی ازمایش من یه ژن بیماری داشتم مشاور بهم گفت
  احتمال پنجاه درصد بچه پسر به بیماری گرفتار میشه .
  مشاور گفت راهش اینه با تعیین جنسیت بچه داربشیم که حتما بچه دختر بدنیا بیاد .
  ولی هزینه تعیین جنسیت فرزند خیلی بالاس .
  سن ماهم داره بالا میره . هیج جایی هم به ما کمک نمیکنه .
  نه بیمه های تکمیلی و نه کلینیک ها . توروخدا یه فکری برا امثال ما بکنید .
  هزینه تعیین جنسیت خیلی بالا بود .
  دوبار هم شانسمون رو امتحان کردیم ولی توی سونوگرافی بچه پسر بود

 25. سعید گفت:

  سلام ، دمتون گرم ،خسته نباشید

 26. زهره گفت:

  سلام.
  مطرب خوب و مفیدی بود. اما متاسفانه برای این نیاز جامعه فکر اساسی نشده.
  هزینه ها گاهی خیلی سنگین و بسیلری از مردم توان انرا ندارند.
  سلامت جامعه خیلی اهمیت بالایی دارد. از طرفی دولت که برای عقب افتاده ها میاد هزینه میکنه
  چرا این هزینه رو سرف پیشگیری نمیکنه.
  بنظر من بعضی تصمیم گیری ها و بودجه گذاری ها باید تغییر کند.

 27. حامد گفت:

  سلام و خسته نباشید به مدیر و مسولای سایت .
  اول از هرچیز سال نو همگی تون مبارک و فرخنده .

  خواهش و تقاضایی که . من دارم ازتون و احتمال زیاد خواسته خیلیا باشه
  اینه که لطفا یه مصاحبه بشه و یا مطلب بزارید که اصلا در چه مواردی مراجعه به مشاورژنتیک
  ضروری میشه ؟؟ این توصیه جامع ؟؟ یعنی فقط ازدواج فامیلی بلشه مشاوره لازمه ؟
  خواهش میکنم واس تقاضای من و امثال من مطلب مرتبط گذاشته شود . ممنون

 28. ملیکا گفت:

  سلام .
  ببخشید قرصهای پیشگیری از بارداری هم مدت پنج شش ماه مصرف کرده باشیم
  تو ابتلا به بیماری ژنتیک نقش دارن ؟؟ اگر کسی از دوستان میتونه بمن راهنمایی کنه .
  سپاس

 29. ناشناس گفت:

  پاسخ به سوال اقای حیدری ؛

  باسلام .
  ضروری است همسر شما به مشاور ژنتیک مراجعه کنند ، اگر چنانچه همسرتان ناقل ژن
  ذکر شده باشند ،این خطر وجود دارد که فرزندان پسر با این بیماری متولد شوند .

 30. ناشناس گفت:

  پاسخ سوال اقای دیلمی ؛

  باسلام .جناب دیلمی دیابت نوع اول ازنوع وابسته به انسولین به شمار میرود .
  و بستگی به واحد تزریقی روزانه انسولین دارد ،
  تا دقیق تر خطر ابتلای فرزندان مشخص شود . به فرض مثال اگر سرکار خانم روزانه
  ۳۵ واحد انسولین تزریق داشته باشند احتمال مبتلا شدن فرزندانتان حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد خواهد بود .

 31. ناشناس گفت:

  پاسخ سوال خانم مژده و اقا حامد ؛

  باسلام .
  دوستان مراجعه به مشاور ژنتیک صرفا مختص ازدواج های فامیلی نیست بلکه
  برای ازدواج های فامیلی اهمیت بیشتری دارد و ضروری تر است .
  حتی افرادی که از نظر ظاهری کاملا سالم هستن ممکنه دارای تعدادی ژن مغلوب و نهفته
  اسیب دیده باشند،که احتمال بروزشان درخود فرد یا فرزندانشان هست .
  فلذا ممکن است در هرفرد تعدادی ژن ناسالم باشد و هر بیماری میتواند توسط مکانیسم های ارثی
  ایجاد بشود .از نظر من منطقی است که افراد حتی المقدور یک مرتبه به مشاور مراجعه
  داشته باشند که چنانچه خطری تشخیص داده شد مطلع شوند و معاینات و ازمایشات لازم رو قبل از ابتلا
  انجام دهند . چرا که این حق شماست تا حد امکان اطلاعات لازم درباره وضعیت ژنتیکی
  خود بدست اورید و به همان اندازه هم حق دارید از امکانات و راههای موجود بهره مند شوید .
  و زندگی سالم و عاری از هرنوع تنشی داشته باشید ،که همانا پیشگیری بهتر از درمان است .
  با ارزوی سلامتی برای شما ..

 32. m,,, گفت:

  سلام
  از یادداشت تون ممنون . مشکل منم تو نظرا جوابش بود .خسته نباشید

 33. 3tareh گفت:

  سلام من سی سالمه و از موقع تولد دچار بیماری پاچمبری بودم که بواسلطه عملهای متعدد بهتر شدم اما پای راستم _که دچار پاچمبری بوده- اکنون یک سانت و نیم کوچکتر و یک سانت و نیم هم کوتاهتر از پای سالم(پای چپ) است و شکل ظاهری اش هم با پای سالمم فرق دارد درضمن ساق این پایم بشدت لاغر و درعوض ساق پای سالمم بشدت چاق است… بخاطر این مسائلی که عرض کردم خیلی رنج میبرم لطفا بگید چکار کنم که پایم کاملا خوب شود… برای کوتاهی اش چه باید بکنم…؟ برای لاغری ساق چه میتوان کرد آیا میتوانم پروتز در ساق پایم بگذارم تا اندازه پای سالمم شود؟ و لطفا برایم توضیح دهید که این عارضه در آینده چه تاثیراتی در زندگی من خواهد داشت و چگونه باید از آن مراقبت کنم که دچار مشکل خاصی نشوم… 

  ستاره

 34. nilofar گفت:

  سلام مونث و 25 ساله هستم
  . ازدواج فامیلی داشتم(پسر دائی) قصد بارداری دارم .
  آزمایش خون و سونوگرافی را انجام دادم.
  فقط 1 کیست در تخمدان چپم دارم که در حال درمانم.
  آیا لازم هست به مراکز ژنتیک مراجعه کنم؟لطفا
  راهنماییم کنید .ممنونم.

 35. اشرف گفت:

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  من خانمی سی ساله، با ده سال سابقه نازایی، دو بار میکرو ناموفق داشتم.
  با همسرم نسبت فامیلی دارم.
  دکترم برام آزمایش ژنتیک نوشت که از لحاظ انعقادی مشکلی نداشتم
  ولی آزمایش کروموزوم خودم (45x(2) ,47xxx(2
  با توجه به جواب آزمایش، من برای بارداری چه کاری انجام بدهم
  و مطمئن باشم اگه باردار شدم جنین سالمی خواهم داشت؟
  در ضمن همسرم آزمایش اسپرم که دادن حرکت سریعش 3٪ هست و
  خودم پریودیام مرتب هست وابعاد رحم واندازه تخمکام نرمال هست.  
  سر دو راهی موندم. لطفا یک مشاوره از شما می خام که میکرو انجام بدم و
  این که منظور از 2 در آزمایشم یعنی چی؟  بیشتر برام توضیح بدین.
  متشکرم

 36. ارزو گفت:

  سلام . ببخشید خواهشا سوال منم جواب بدید .
  یه اقایی خواستگاری من اومده که برادرش پی کی یو داره
  خودشم ناقله غریبه هستن برادر منم عقب مانده ی ذهنی هست
  تو فامیل هردومونم این مشکلات هست ازمایش ژنتیک دادیم
  هنوز جوابش نیمده خیلی نگرانیم به نظرشما ایا ما میتونیم باهم ازدواج کنیم؟؟؟

 37. اول از همه از شما توی این روزها و شبای مبارک التماس دعا زیادی دارم
  بعدم چهار بار تا حالا باردار شدم وهر چهار بار بچه هامو ن مشکل دارن
  خودم دیگه ناامید شدم تورا به خدا مرا را راهنمایی کنید
  چکار کنم کجا برم کدوم دکتر برم درمان کنم تنها کاری که نکردم آزمایش
  ژنتیک است که تا چند روز دیگه انجام میدیم اگر مشکل ژنتیک باشد درمان
  داریم برای بچه دار شدن امیدی هست تورا به خدا جواب بدید…

 38. شیوا گفت:

  سلام من ۳۳ ساله هستم با پسر دایی مادرم ۵۰ساله ازدواج کردم.
  مادر اون و پدر من غریب هستند مشکل اینجاست که پسرخواهرشوهرم نابیناست.
  علاوه بر اون دختر عموی شوهرم که هم دختر دایی و هم دختر عمه ی مادر من میشه هم خودش نابیناست
  هم ۲ خواهرزاده هاش.مشکل شبکيه داشتن.
  سلولهاى مخروطى شبکيه شکل نگرفته بوده.
  مشاور به ما گفته که حتما باید خون یکی از نابیناها آزمایش بشه و با خون من مقایسه بشه که آیا اون ژن رو من هم دارم یا نه
  . هیچکس با ما همکاری نمیکنه که خون بده
  . اگر این کار نشه ۲۵ درصد ریسکه سالم بودن یک انسان واسه من از احساس زیبای مادر شدن مهم تره
  آیا راه دیگه ای هست که من بفهمم این ژن رو دارم

  من چند روزه از ناراحتی بیمار شدم خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 39. rezaee گفت:

  سلام من وپسر عمو ام با هم ازداوج کردیم
  میخواهیم اولاد دار بشیم گروه خون مون هم یکی
  باید ازمایشات انجام دهیم .
  لطفا راهنمایم کنید ..

 40. unknown گفت:

  با سلام جواب آزمايش انعقادي من بعد از دو بار سقط و
  5 آي يو آي ناموفق و يک آي وي اف ناموفق (در طول 6 سال)
  این است لطفا راهنمايي کنيد ؟ خيلي نگرانيم . MTHFR(C667T : CT.Heterezygote F5 Leiden:Homozygote Normal Prothrombin (F2 : Homozygote Normal PAI 1 : 4G/5G : Heterezygote باتشکر

 41. zivar گفت:

  با سلام و خسته نباشيد من بارداري اول هستم 29 سالمه و همسرم 33 و
  هيچ نسبت فاميلي با همسرم هم ندارم در دوخانواده هم مشکل ژنتيکي نداريم …
  درهفته 12 ازمايش غربالگري دادم که تريزومي 18 ريسکش بالاست و
  انجام ازمايش بعدي رو به هفته 15 دادن …..به قدري نگرانم که نميتونم بخوابم
  ميشه بفرماييد چقدر خطر اين مورد بالاست و اينکه درهفته 15 کامل مشخص ميشه و
  اگه انشالله گفتند موردي نداره ميشه اطمينان کرد يا نه بهتر اينه امينوسنتز انجام بگيره ممنون از پاسخگويي تون

 42. azita گفت:

  با سلام و خسته نباشيد من 27ساله هستم و همسرم34 ساله
  من 15ماه پيش در حالي که در هفته 29حاملگي با تشخيص آسيت پسرم ختم
  حاملگي دادن و با دادن ازمايش هاي متعدد براي اين که ويروس وارد شده يا نه
  اصلا نتوانستن تشخيص بدهن و جنينم نه مشکل قلبي داشت و نه مغزي در ضمن
  من و همسرم فاميل نيستيم و گروه خوني هر دو مون مثبت ،
  چند درصد امکان دارد بچه بعدي هم اسيت بگيره؟
  ازمايش ژنتيک در چه مدت جوابش آماده ميشه؟
  و هزينه اين ازمايش چه مقدار است؟
  ببخشید اگه میشه ایمیل اون فرد ناشناس رو بگذارید
  تا از ایشون در ایمیل شخصی شون سوال کنم .
  خیلی نگرانم .در اکثر سایتها سوال کردم کسی پاسخی نداده .خیلی نگرانم .

 43. نرگس گفت:

  اگه يه نوزاد قيافش شبيه سندرونم باشه
  حتما سندروم دان داره يا قيافه شرط نيست؟؟؟؟؟

 44. داود گفت:

  با سلام.من و همسرم دخترخاله پسرخاله هستیم.۹۳/۳/۱خدایه دختر به ما داد.متاسفانه قبل ازدواج آزمایش ژنتیک ندادیم به بهانه اینکه مادرامون ازمادر یکی نیستن.نوزاد ما تا الان به دلیل ضعف جسمانی و مشکل در بلع بیمارستان بستریه.از روز اولم از دهانش ترشح میومدکه تاهمین الانم ادامه داره به خاطر ناتوان بودن نوزاد در بلع دکترامجبورن به صورت مداوم ترشحات نوزادمونو ساکشن بکنن که بزاقش موجب خفگیش نشه.درضمن از روز اولم اکسیژن بهش وصله وبالوله بهش شیر میدن.به نظرشما بیماریش مادرزادیه یا نه و خوب میشه یا نه؟التماس دعا داریم از همه

 45. سلام خانواده من بنده را مجبور به ازدواج کردهاند،
  یا راهی هست که جواب آزمایش را منفی کنم و این ازدواج انجام نشود?در ضمن نسبت فامیلی هم داریم ایشان پسر عموی پدرم هستند

 46. شهلا گفت:

  شوهرم کارگر روز مزد است
  سندرم ایکس شکننده چه بیماری؟؟
  چهراهی برای انجام ازمایش ژنتیک سندرم ایکس شکننده با تعرفه خیلی کم یا رایگان است ممنون میشوم راهنمایی کنید.

 47. ramin گفت:

  برادر نامزدم استيگماتيسم بالايى داره.
  نامزدمم چشمامش ضعيفه و عينک ميزنه.
  خودم هيچ مشکل چشمى ندارم.
  تو خونواده نامزدم اينا استيگماتيسم و ضعيفى چشم ارثى
  و همه فاميلش دارن.ما قبل از ازدواج نياز به مشاوره ژنتيک دارم
  اگه خواستيم بچه دار شيم بعدا؟

 48. شیوا گفت:

  سلام .پیشاپیش ولادت حضرت علی رو بهمه تبریک عرض میکنم .

  ببخشید من شیوام ،چهار ادریبهشت مشکلمو نوشتم ،خواهشا جواب بدید ،
  سوالای قبلی رو که جواب داده بودید به کاربران !!!!!!!!!!!!
  خواهشا یمقدار سریع جوابارو بزارید من حال روحیم خیلی بده.
  بیماری صبرو حوصله رو ازمن گرفته …

  من هرروز توسایتا سرمیزنم به امید جپاب سوالم .

 49. آیا ازدواج با نوه ی عمه ی مادرم ازدواج فامیلی محسوب می شود؟ لطفا راهنمایی کنید؟

 50. آذر گفت:

  باسلام.من دختری 22 ساله ام که قصد ازدواج با پسری که غریبه است را دارم.
  ,من مشکل شنوایی دارم و هر دو گوشم کم شنوا هستند.البته چون خیلی خوب صحبت میکنم و
  مشکلی در مخرج صداها ندارم دکترها تشخیص دادن کم شنوایی من ارثی نیست.البته نه توی فامیل ما و نه فامیل اونا هیچکس مشکل شنوایی نداره. حالا ما برای ازدواج چیکارکنیم؟ جه آزمایش هایی لازمه بدیم و آیا ممکنه فرزندم از من این مشکلو بگیره؟ پیشاپیش خیلی ازتون ممنونم

 51. ژیلا گفت:

  این مدلی شو ندیده بودیم ،
  مشاوره ژنتیک اینترنتی !!!
  خب برید هزینه بدید و مشاوره بگیرید.
  این مطلب فقط یه توصیه کرده ،نگفته که مشاوره انلاین میده دیگه .

 52. سمیه گفت:

  سلام .
  چند تا سوال داشتم؟ من و پسر عموم قرار با هم ازدواج کنیم.
  ولی از هم دوریم.میتونیم آزمایش ژنتیک جدا جدا از هم بدیم؟
  جواب آزمایش بعد از چند وقت می یاد؟
  یه سوال دیگم داشتم.
  یکی از عموهامم ازدواج فامیلی(دختر عمو.
  سرعمو)داشته.یکی از بچه هاش نابینا ویکی دیگه ۱چشمش نابیناست.
  اما۳تابچه دیگشون سالمند.
  اینم بگم که زن عموم صرع داشته و حین بارداری قرص مصرف می کرده.
  رواین مشکل بچه هاشون چقدر ازدواج فامیلی تاثیر داشته؟
  چقدرم مصرف قرص ها؟
  [email protected]
  این ایمیل شخصی من هستش .اگر کسی میتونه لطف کنه جوابو به ایمیلم بفرسته .

 53. سلام . من 7 سال است که ازدواج کردم دو ماه بعد از ازدواج باردار شدم که
  به علت مصرف راکوتان و بارداری پوچ مجبور به سقط شدم .
  مهر ماه و بهمن ماه 1392 باردار شدم و یک ماه بعد بارداری پوچ و
  سقط خود به خود انجام شد .
  پسر دایی من ( بدون ازدواج فامیلی ) لب شکری و علائمی از اوتیسم دارند .
  آیا ممکن است من هم مشکلات ژنیک داشته باشم و نیاز به تست ژنتیک دارم ؟

  قبلادازپاسخ و زحماتتون تشکر .عیدتون هم مبارک و فرخنده .

 54. sara گفت:

  من و نامزدم دختر عمه و پسر دايى هستيم و سرطان خون دو مورد در فاميل هاى مشترک ما ديده شده است در ضمن بيمارى قلبى و ديابت چند مورد داشتيم.يک پزشک به من يه ازمايش ژيشنهاد داد که در اون صد تا ژن معيوب ناقل بيمارى بررسى مى شود… با اين ازمايش ريسک به صفر ميرسه؟ يا بازم ريسک هست؟چقدر ريسک وجود داره؟ضمنا معلوليت ژسر دايى نامزدم و نازايى دختر عموى من ممکنه تو افزايش ريسک تاثير داشته باشه؟

  [email protected]

 55. سلام خسته نباشيد منو پسر خالم قراره با هم ازدواج کنيم.
  ولى بابابزرگ پسر خالم با بابابزرگ من يکى نيستش در واقع مامان بزرگامون يکيه.ميخواستيم بدونيم اين شرايط تاثير مثبتى رو وضعيت ما داره؟؟

 56. elahe گفت:

  سلام .ممنون از مطلب خوبتون .
  خانم ژیلا واقعا این نوع برحورد شما جای تاسف داره !!
  جای تاسف داره که دیگرانو به سخره گرفتی !!
  اگر کسی به نیازهای دیگران و درخواست کمک اونها مثله شما برخورد کنه
  بنظرم فاقد وجدان اجتماعی باشه ،
  این افرادیکه هرکدوم مشکلاتشونو نوشتن دردی تو سینه داشتن .
  هیچگاه به فکر تخریب دیگران نباش و بی پولی دیگرانو مایه سرافزاری خودت ندون .

 57. سلام .
  ابوالفضلم . كسي به سوالات جواب نمبده ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  اگر كسي از بازديد كننده ها ميتونه منو راهنمايي كنه اين ايميل من .تشكر
  [email protected]

 58. سلام ، خانم بنده دو قلو باردار میباشد و در هفته 11 تست 3 ماه اول جواب سونو و آزمایش یکی از جنین t13 t18 t21 نرمال ولی جنین دومی t13 t18 نرمال ولی nt 2/2 است این موضوع خیلی من را نگران کرده همچنین در عکس سونو جنین دومی بینی کوچکی نسبت به جنین اولی دارد آیا رنج 2/2 در t21 خطری جدی برای جنین است چند درصد خطر منگولسیم وجود دارد لطفا مرا راهنمایی کنید.

 59. shiva گفت:

  ببخشید من سرزدم واس جواب سوالم ،اما متاسفانه بی پاسخ بود .

 60. علی گفت:

  سلام ، توصیه ها و گفتمان اقای دکتر بسیار عالی و مفید بود .
  و به دانسته هایمان اضافه شد . تشکر

 61. فرحناز گفت:

  سلام .
  من و پسرعموم که پسرخالم میشه قراره ازدواج کنیم .
  اما تو خونواده من و توی فامیل پدرم بیماریهای پیسی و
  روماتیسم مفصلی و ام اس هست .
  بنظرتون باید چیکارکنم ؟؟
  شانس انتقال این بیماریا چقدره ؟؟

 62. پدرام گفت:

  سلام .همسر من بیماری سلیاک مبتلاست .
  این بیماری پیشینه ژنتیک داره ؟ ایا امکان اینکه
  بچه ما مبتلا به این بیماری بشه هست ؟
  نیاز به رجوع به مشاوره ژنتیک هست واس من و همسرم ؟

 63. شقایق گفت:

  خواهرم موقع به دنیا اومدن نافش دور گردنش بود نزدیک بود خفه شه.به این علت عقب ماندگی ذهنی پیذا کرد خواهرم فوت کرده ومدرکی برای مادر زادی نبودن خواهرم ندارم.شوهرم باور نداره مشاور ژنتیک هم مدرک میخواست گفت هر کدوم ۴۶کروموزوم دارین نمیشه امایش این موضوع مشخص کنه چکار کنم لطفا زود جواب بدین .ممنون.

 64. زهرا گفت:

  باسلام من میخوام بدونم اگر از موی سر شخصی با موی سر خودم برای آزمایش دی ان ای ببرم آیا جواب قطعی میدهند که این شخص مادرم هستش؟؟
  و ضمنا هزینه این آزمایش چقدر میشه !!!

 65. zohal گفت:

  سلام خسته نباشید، من و شوهرم هیچ نسبت فامیلی باهم نداریم.خواهر شوهرم سه تا از انگشتان دستش رشد نکرده و پاهایش کوتاه و بلند است ولی از لحاظ ذهنی کاملا سالم است(دانشجوی دکتراست) میخواستم ببینم با آزمایش ژنتیک از شوهرم مشخص میشه فزرند ما هم این مشکل رو داره یا نه؟ و با توجه به اینکه ما در شهرستان هستیم چه آزمایش ژنتیکی باید انجام دهیم؟ با تشکر

 66. مارال گفت:

  سلام می خواستم بدونم قرص ژلوفن خارجی خوردن قبل از دادن ازمایش ژنتیکی تاثیر بدی روجواب ازمایش میزاره میزاره یا نه؟

 67. مونسیان گفت:

  سلام ،خواهش میکنم منو راهنمای کنید ،
  من حاصل ازدواجم سه پسر هست که شوهرم
  علاقه شدیدی به داشتن فرزند دختر داره ،
  واین زندگی منو بهم ریخته ، حاضرم نمیشه بریم تعیین جنسیت ،
  از خونواده های متعصب و خشکه ، چه راهی هست که بشه دختر دار شد ؟
  شوهرم خیلی اعصابمو بهم ریخته ، لطفا بمن واس دختردار شدن راهنمای بدید ،
  چیکار کنم ، راه دیگه ای غیر تعیین جنسیت برای دختردار شدن چیه ؟ ممنون

 68. رضا گفت:

  سلام .
  من رنگ چشم همسرم آبی هست ،
  اگر بخوام رنگ چشم فرزندم حتما آبی شه راهی داره ؟؟
  یعنی اون ژن همسرم حتما به فرزندمون منتقل بشه ؟

 69. معین گفت:

  سلام .
  ازمایش ژنتیک واس قبل ازدواج و بارداری ؟
  امکانش هست واس فرزندی هم که به دنیا میاد ازمایش ژنتیک گرفت
  که از بیماریهای احتمالی اون جلوگیری کرد ؟

 70. آذین گفت:

  سلام .ببخشید ازدواج با نوه عمه جز ازدواج فامیلی ؟؟بایدمشاور ژنتیک بریم ؟

 71. فرازه گفت:

  سلام ،قندمادر رو جنین اثرات بدی دارد ؟؟و سوالم دیگم هم اینه که چیکار کنیم که وقتی به مشاور
  ژنتیک مراجعه مراچعه میشه بهترین مشاوره رو بگیریم ؟ یعنی مشاوره خوبی صورت بگیره
  چه کار باید کرد ؟؟

 72. مائده گفت:

  سلام .پسری 26 ساله رو میخام باهاش ازدواج کنم اما یه دسته موها جلو سرش
  سفیده ، میخاستم بیینم بیماری چیزی هستش یا نه ؟ممنون از پاسخگویی تون .

 73. مهلا گفت:

  سلام . من قصد بچه دارشدن دارم . من بیماری هموفیلی دارم .
  سوالم اینه اگر بچه من پسر باشه این بیماری رو میگیره یا دختر ؟
  تعیین جنسیت رو برای بچه دار شدن بمن توصیه میکنید یاخیر ؟
  این بیماری فقط و تنها مشکل منه و توی خانوادم و خانواده شوهرم هیچ بیماری
  دیگری نداریم ‌ . لطف میکنید جواب بدید . سپاس گذارم

 74. سپیده گفت:

  سلام و تشکر از مطلب خوبتان .
  سوال من این هست که زمان ایده آل تشخیص وجود ژن مضر چه
  زمانی هست؟

 75. روشن گفت:

  سلام .من خانم 28 ساله و مبتلا به پرکاری تیروئیدم .
  مصرف داروها تیروئید روی جنین اثرات بد داره ؟

 76. زهره گفت:

  ببخشید بیماری فشارخون هم احتمال داره به جنین منتقل بشه ؟
  فقط فشار خون مادر مهمه ؟ چقدر احتمال داره فرزند کسیکه فشار خون داره این بیماری رو بگیره ؟

 77. پاسخ خانم اشرف ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر .
  آزمایش کروموزومی ذکر شده در اینجا دقیق مرقوم نشده است. توصیه می شود قبل از هرگونه بارداری بعدی با دردست داشتن آزمایش های قبلی به مشاور مراجعه نمایید ، اظهار نظر در مورد هرگونه اقدام درمانی بعدی منوط به بررسی دقیق آزمایش ها و یا آزمایش های جدید تر می باشد

 78. پاسخ خانم آرزو ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  بیماری PKU یک بیماری متابولیکی با توارث اتوزومال مغلوب است و در صورتی فرزند مبتلا می گردد که از هر دو والد الل بیماری زا را به ارث ببرد. آیا ناقل بودن همسرتان با تست ژنتیک تایید شده است اگر چنین می باشد بهتر است در مورد شما نیز تست ناقلیت PKU انجام پذیرد. عقب ماندگی ذهنی دارای انواع مختلف با علل متفاوت می باشد که باید توسط پزشک مشاور ژنتیک با معاینه فرد بیمار و بررسی پرونده پزشکی ایشان نوع آن مشخص شود تا بتوان درباره احتمال به ارث رسیدن آن نظر داد. چون اطلاعی از تست های درخواستی برای شما ندارم نمی توانم درباره نداشتن ریسک با انجام تست ژنتیک بدهم

 79. پاسخ خانم نیلوفر ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  ازدواج های فامیلی ریسک بالاتری نسبت به ازدواج های غیرفامیلی دارند که هیچ ازمایشی وجود ندارد که آنرا به صفر برساند ، در مورد شما توصیه میشود در صورتی که بیماری ژنتیکی و ناهنجاری کروموزومی در خانواده شما وحود دارد به مشاور مراجعه نمایید .

 80. پاسخ مهر ،محبت

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  بااین توضیحات ناقص نمیشود شما رو راهنمایی کرد ، ضمن اینکه اشاره ای به بیماری و
  مشکل تان نکرده اید ، با به همراه داشتن پرونده پزشکی تان به مشاور مراجعه کنید و به خدا توکل داشته باشید .

 81. پاسخ خانم شهلا ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  بیماری x شکننده یک بیماری ناشی از افزایش تکرار سه نوکلئوتید CGG در ژن FMR1 است. در نتیجه امکان دیده نشدن بیماری در یک نسل و بروز در فرزندانشان وجود دارد. به همین علت به شما مشاوره ژنتیک حضوری و انجام تست ژنتیک مخصوص برای شما توصیه میشود .

  در مورد تعرفه هم کلیه ازمایش های ژنتیک بر اساس تعرفه نظام پزشکی است .

 82. پاسخ خانم شیوا ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  با توصیفات شما می توان به 21 سندرم مشکوک شد. به شما توصیه انجام مشاوره ژنتیک حضوری را می کنم تا با معاینه بیماران و بررسی پرونده پزشکی ایشان بیماری شان تشخیص داده شود و تست ژنتیک مربوطه در موردشان انجام پذیرد و در  مورد شما و همسرتان بررسی گردد در صورتیکه ناقل باشید در طول بارداری از این بابت جننین مورد بررسی قرار گیرد. اگر برای شما مقدور نمی باشد می توانید از تخمک اهدایی استفاده نمایید

 83. پاسخ به خانم رضایی ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  تست های ژنتیک بر اساس سابقه بیماری ژنتیک در خانواده درخواست می گردد اگر بیماری در خانواده شما مشاهده نشده است ریسک برای بارداری شما به علت ازدواج فامیلی تان 5-6% است که با هیچ تستی به صفر نمی رسد. یکسان بودن گروه خونی باعث می شود حتی نوزاد شما دچار زردی ناشی از اختلال گروه خونی والدین نگردد. به شما پیشنهاد می کنم تحت نظر یک پزشک زنان و زایمان و انجام تست های روتین اقدام به بارداری نمایید

 84. پاسخ سوال unknown

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر؛

  اگر ارقام رو درست تایپ کرده باشید ،فاکتور 5 شما نرماله اماعوامل بسيار ديگري ميتواننددر ناموفق بودن IUI و IVF موثر باشد که پزشکتان بايد به بررسي آنها بپردازند . با توکل به خداوند هر کار غير ممکني ممکن خواهد شد.در يک مرکز ناباروري ميتوانيدراههاي ديگر را نيز بررسي نمائيد.

 85. پاسخ به خانم زیور؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر؛

  سرکارخانم نگران نباشید ،نتایج غربالگری اول و دوم همه احتمالی بوده
  و قطعی و صد در صد نیست ، شما بایستی غربالگری نوبت دوم را که بهتر است
  در هفته ۱۵ تا۱۷ انجام شود راانجام دهید ، انشاالله که موردی نخواهد بود در غیر اینصورت درخواست
  آمنیوسنتز میدهند .

 86. پاسخ خانم آزیتا ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  تجمع مایع درشکم جنین که همان آسیت شکمی است علل مختلف دارد، که بررسی های
  ژنتیکی شما و همسرتان توصیه میشود .
  علاوه بر ان شما باید ازمایشات تکمیلی توکسوپلاسموز ،روبلا و هرپس را هم انجام دهید .
  پیشنهاد میکنم ابتدا مشاوره حضوری داشته باشید و پس از گفتمان دقیق با مشاور در صورت نیاز شما را
  به انجام ازمایش ارشاد میکنند .
  زمان جوابدهی معمولا یک هفته زمان میبرد .و هزینه متفاوت دارد .
  به هرحال احتمال وقوع این حالت در حاملگی بعدی نیز برای شما وجود دارد .

 87. پاسخ خانم نرگس ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  سرکارخانم چهره شرط نیست ،اما کمک کننده است .
  جهت تشخیص قطعی باید ازمایش مربوط به ان را انجام دهید .

 88. پاسخ عشق اجباری؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ،

  جواب تست های ژنتیک درخواست شده بصورت کاملا واقعی از طرف هر مرکز
  ازمایشگاهی ژنتیک برای مشاور گزارش میشود ،
  پیشنهاد میکنم مشاوره حضوری داشته باشید تا درباره معایب ازدواج فامیلی برای
  خانواده محترمتان صحبت شود شاید مفید فایده شد .

 89. پاسخ اقای رامین ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ،

  این بیماری با عینک قابل اصلاح است ،درصورت تمایل به مشاور ژنتیک مراجعه کنید
  تا با رسم شجره نامه شما الگو وراثتی این اختلال را ترسیم و میزان ریسک ابتلا فرزند شما را محاسبه کند .
  اما از نظر من موردی نیست که نیاز به تست تشخیص قبل از تولد را داشته باشد .

 90. پاسخ اقای ابوالفضل

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ،

  این این نسبت دوری است و از نظر علم ژنتیک ازدواج غیرفامیلی محسوب میشود .

 91. پاسخ خانم آذر؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  سرکارخانم بیماری ناشنوایی و کم شنوایی هم میتواند تحت تاثیر عوامل محیطی ایجاد شود و هم تحت تاثیر ژن ها ،
  درصورتیکه کم شنوایی شما تحت تاثیر عوامل محیطی باشد خطری برای فرزند شما نخواهد پاشت ،
  ولی با این حال توصیه میشود به مشاور مراجعه کنید تا دقیق مشخص شود زمینه کم شنوایی
  شما محیطی است یا ژنی .

 92. پاسخ خانم مارال ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  مصرف قرص ژلوفن تاثیری بر نتایج تست های ژنتیکی ندارند .

 93. پاسخ زحل ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  بدون معاینه بیمار نمی توان نظر قطعی داد. آیا پدر و مادر همسرتان باهم فامیل هستند؟ بیماری های اسکلتی الگو های توارثی متفاوتی دارند. به شما پیشنهاد انجام مشاوره ژنتیک حضوری را می کنم

 94. پاسخ خانم زهرا ؛

  ضمن سلام و تسلین لیالی قدر ؛

  در صورتیکه مو به اندازه کافی باشد « یک دسته کوچک » همراه با پیاز مو میتوانید این تست را انجام دهید .

 95. پاسخ خانم شقایق ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  عقب ماندگی ذهنی دارای انواع گوناگون با علل متفاوت از نوع ژنتیکی و محیطی .
  اگر علت بیماری ایشان به علتی که ذکر فرمودید باشد علت محیطی محسوب میگردد.
  و ریسک تکراری برای فرزندان شما ندارد
  ، به شما توصیه میشود مانند سایر خانمهایی که قصد بارداری دارند تحت نظر پزشک زنان و زایمان
  اقدام به بارداری نمایید و به خدا توکل کنید .

 96. پاسخ سوال خانم مائده ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  یک دسته موی سفید درجلوب پیشانی در یکی از والدین میتواند حاکی از ان باشد که به احتمال
  50 درصد ،نیمی از فززندان ،ناشنوا بدنیا بیایند و یا کم شنوا ،
  علاوه بر ناشنوایی و کم شنوایی ممکنه رنگ دو چشم تفاوت کند و غالبا عقب افتادگی ذهنی نیز بهمراه داشته باشد ،
  البته دسته موی سفید در افراد سالم هم گاهی رخ میدهد ،
  اما جهت اطمینان حتما به مشاور مراجعه و ازمایشات لازم رو انجام دهید .

 97. پاسخ خانم آذین ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  این نوع ازدواج از نظر ژنتیک ازدواج فامیلی نیست .

 98. پاسخ خانم فرازه ؛
  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  بیماری قند مادر برای نوزاد نواقص مادرزادی به دنبال دارد ،افزایش قند در بدن مادر
  ،افزایش قند در بدن جنین را به همراه دارد .
  در برابر این عامل ،بدن جنین با افزایش انسولین و رشد سلولهای سازنده ان در لوزالمعده ،واکنش نشان میدهد .وقتی جنین متولد شود ورود قند اضافی به بدن جنین قطع میشود اما کماکان انسولین را به مقدار زیادی تولید میکند . که نتیجه ان هم کاهشمقدار قند در خون کودک و اسیبهای ناشی از ان هست .
  و مشکل دیگر هم اینکه سطح هوشی فرزندان مادران دیابتی کمتر است .باالاخص اگر به درمان توجه نشود .
  که این مورد باعث بروز ناهنجاری مثل ناهنجاریهای رگهای بزرگ را در پی دارد .

 99. پاسخ خانم زهره ؛
  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  مواردی از فشارخون بالا از والدین و از طریق مکانیسم های چند عاملی به فرزند منتقل میشود . اگر یکی از والدین فشارخون بالا داشته باشد خطر برای فرزند حدود سه تا پنج درصدخواهد بود .
  خطر گرفتار شدن به فشارخون برای زنانی که از داروهای خوراکی ضد بارداری استفاده میکنند دو تا شش برابر بیشتر افراد عادی .
  بشما پیشنهاد میشود اگر داروی ضد بارداری خوراکی مصرف میکنید و فشارخون تان هم بالاشت ،با پزشک خود مشورت کنید و زیر نظر متخصص زنان شش ماه حداقل از داروهای مذکور اجتناب کنید ،تا اثر انها روی فشارخون شما کنترل شود ..

 100. پاسخ خانم روشن ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛

  داروهایی که برضد ان مصرف میشوند قادر به عبور از جفت هستند و غده تیروئید نطفه را تحریک میکنند ، حتی در مواردی تیروئید به حدی بزرگ میشود تولد را از راههای معمولی غیرممکن میکند .
  ید رادیو اکتیو هم اگر بمنظور پرکاری تیروئید تجویز کنند تحت شرایطی قادر هست تیروئید جنین رانابود کند و کودک اسیب دیده را به موجود ناقص و تغییرشکل یافته تبدیل کند .

 101. پاسخ خانم سپیده ؛
  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  زمان ایده آل جهت تشخیص وجود ژن مضر در زوجین ،دوران نامزدی، یازمان ازدواج و در هر صورت
  حداقل چهارماه قبل از شروع حاملگی است .
  فقط در چنین شرایطی یک زوج میتوانند مطمئن باشند که تاحد امکان مانع تراژدی فرزندی با نواقص ارثی
  شوند .

 102. پاسخ خانم مهلا ؛

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  در مورد شما به لحاظ اینکه تنها شما ناقل ژن هموفیلی هستید ،چون ژن نامبرده فقط روی یکی از کروموزوهای
  جنسی -x قرار دارد احتمال دارد برای هر یک از پسران شما خطر 50 درصد باشد .یعنی ممکنه اواصلا ژن بیمار را دریافت نکند
  و کاملا سالم بماند و حتی ناقل هم نباشد ،زیرا دراین نوع وراثت پسر نمیتواند ناقل باشد .
  اما اگر پسر شما کروموزوم -x حامل ژن بیماری هموفیلی را به ارث ببرد ،بیماری در او ظاهر خواهد شد ،
  زیرا ژن دیگری برای عنل و رفع نقص و پوشاندن ان نیست ، پس روشن است که اکثریت قریب اتفاق بیماری را مردان تشکیل میدهند .
  اما در دختران شما چون دو ژن بیمار نیاز است و شما همسرتان بیمار هموفیلی نیست دختران سالمی خواهید داشت .

 103. پاسخ اقای داوود ؛
  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  ابتدا باید نوع بیماری فرزندتان توسط پزشک تشخیص داده شود تا بتوان در رابطه با ژنتیکی بودن آن اظهار نظر کرد. در رابطه با انجام ندادن تست ژنتیک قبل از ازدواج هیچ تست ژنتیکی وجود ندارد که میزان ریسک خطر بیماری های ژنتیک را در ازدواج های فامیلی به صفر برساند

 104. پاسخ سوال نام و نام خانوادگی !

  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  اگر زوجینی سابقه دو بار سقط زیر سه ماه داشته باشند جزء گروه بیماران مبتلا به سقط مکرر قرار می گیرند که در صورتیکه علت آن مشخص گردد قابل درمان می باشد. تست های متعددی برای این زوجین باید انجام گیرد تا علت مشخص گردد. در رابطه با شما پیشنهاد می کنم ابتدا تست آنالیز اسپرم انجام گردد. در رابطه با بیماری که ذکر کرده اید ابتدا باید بیماری ایشان تشخیص داده شود تا بتوان درباره ریسک داشتن یا نداشتن برای شما نظر داد. به شما توصیه انجام مشاوره ژنتیک حضوری می کنم.

 105. پاسخ اقای پدرام ؛
  ضمن سلام و تسلیت لیالی قدر ؛
  بیماری سلیاک اگر کنترل نشود ، می تواند باعث کاهش باروری و یا نا باروری در بیمار شود که با رعایت رژیم غذائی و کنترل بیماری  از این عارضه جلوگیری میشود. همچنین در خانمهائی که سلیاک آنها کنترل نیست ، اگر باردار شوند ، ممکن است جنین دچار کاهش رشد داخل رحمی گردد. پس حتما خانمهای مبتلا به سلیاک قبل از باردار شدن و در طول بارداری از کامل بودن رژیم خود مطمئن شوند .

 106. ریحانه گفت:

  من دو برادر دارم که هر دو عقب مانگي ذهني دارن.پدر و مادرم دختر دايي و پسر عمه هستن.من و شوهرم هيچ نسبت فاميلي نداريم.مشاور ژنتيک رفتيم.آزمايش کاريوتيپ و سندروم ايکس شکننده واسه يکي از برادرام نوشتن.جواب کاريوتيپ اومده نرمال است ولي سندروم يک ماهه ديگه حاضر ميشه.من و همسرم بايد کاريوتيپ بديم؟تورو خدا دعا کنيد جواب آزمايش بعدي هم منفي باشه

 107. سمیرا گفت:

   
  سلام. منم راهنمایی کنید لطفا . مادر من و خواهرم ناقل بیماری دیسروفی عضلانی و یک برادر و یک پسر خواهر بیمار شدند و الان فوت کردند و همچنین مادر هم فوت کردند تنها خواهرم که این ژن معیوب را دارند حضور دارن من و 2 خواهر دیگه چجور بفهمیم که ناقل دیسروفی هستیم یا نه؟ و تا الان تنها چیزی که به ما گفتند این بوده که مشکوک هست به دوشن.اگر خودم آزمایش بدم 100% میتوونن تشخیص بدن یا الزام داره که اول خواهرم آزمایش بدن

 108. سلام .بی نهایت ممنون و مچکر که پاسخ منو دادید.

 109. مهلا گفت:

  سلام .خوش نماز و روزه باشید . انشاله هرارزویی دارین براورده بشه .
  خیلی ممنون از پاسخ گویی تون به مشکلات ، اجرتون با مولا علی .

 110. آیدا گفت:

  سلام خسته نباشید .من با شوهرم نسبت پسرعمو دخترعمو دارم .بچه خواهرمن بیماری اوتیسم داره ،
  واس بچه منم این مشکل ممکنه پیش بیاد ؟

 111. با سلام من و دختر داییم قصد ازدواج داریم و قراره ازمایش ژنتیک بدیم در ضمن هر دو ما تالاسمی مینور هستیم و از خوانواده ها پدر من مینور و مادر همسرم هم مینور هس ایا امکان دارد در اینده برای فرزندمان مشکل ماژور بودن بوجود بیاید یا راه کاری برای فهمیدن ماژور بودن کودک وجود دارد

 112. پریسا گفت:

  سلام .سوالم تو نظرا پرسیده بودن.
  سایت خوب و فعالی دارین .
  از صمیم قلبم ممنونم .

 113. merisa گفت:

  باسلام منزل ميخواهم باپسرخاله ام ک پسرعمويم هم است ازدواج کنم ايامانيازى به ازمايش ژنتيک داريم؟احتمال اينکه بچه دارنشويم يامشکلى براى بچه پيش بيايداست؟لطفازودپاسخ دهيد باتشکر

 114. رضا گفت:

  سلام .این آزمایش اسپرم قبل ازدواج نشان دهنده چیه که باید انجام داد ؟ واسه همه لازمه ؟

 115. زهره گفت:

  اگر خانمی عادت به مصرف الکل داشته باشه ، باید چیکار کنه ؟ بچش چه بیماری میگیره ؟؟
  عوارضش روی بچه
  چیه؟ راه درمان و مقابلش رو بگید .

 116. اندیشه گفت:

  سلام.ببخشید سوالاتو کی جواب مید؟ یعنی صحت داره یا از مراجعه کننده ها جواب میدن یا زیر نظر سایت جواب میدن ؟ اخه من یسوال داشتم تو نظرا جواب داده شده میخاستم مطمین باشم .ممنون

  • حسین صادق زاده گفت:

   با سلام .
   توجه –
   پاسخ پیامهای کاربران توسط دیگرکاربران انجام میشود و هیچ ارتباطی با سایت و مدیریت آن ندارد.
   با آرزوی موفقیت همه کاربران عزیز meftahnews.

 117. rokhsareh گفت:

  Salam .bimari otism chsnd darsad momkeneh b bacheh montaghel beshsvad?

 118. منوچهر گفت:

  سلام . خسته نباشید .
  آقارضا با شما موافقم حضرت آقا .
  منم از مراجعین خوش شانس خانم فاطمه خانم داوری بودم که
  ویزیت نگرفتند اون روز .
  همه جا هم آدم باانصاف هست هم بی انصاف قربان .

 119. zahra گفت:

  Salam.
  Ma azmayesh ghable ezdevaj dadim .nagoftan moshkeki hast .hamoon azmayesh kafieh?
  Ya azmayesh jenetik ye chi joda sz azmayesh ezdevage?

 120. اندیشه گفت:

  سلام
  وتشکر از پاسخ دادن سریع شما .
  کاربران منم مشکل خانم زهره رو دارم .فشارخون .
  به پزشک زنان مراجعه کردم و همین جوابی که کاربر محترم
  دادندو برام تجویز کردن ..
  ببخشید قصد توهین نداشتم به محب علی کاربری که پاسخ داده بودن .
  معذرت میخام باید خودم همون اول میرفتم و اگر جوابی غیر اون میشنیدم اطلاع میدادم .

 121. باسلام .
  بنده اولین بار برحسب اتفاق و با توجه به درخواست و وضعیت ضعیف مالی خانم اس از کاربران در حد توانم
  و با حسن نیت و به یاری خداوند ایشان را مختصرا راهنمایی کردم که تا زمان مراجعه به مشاور
  کمی از دلهره های هموطنم کاسته باشم ، که چندروز بعد پیامی از سوی اقای جلالی که خودشان را سردبیر معرفی کرده بودند دریافت کردم ایشان بعنوان سردبیر ضمن تشکر از بنده خاطر نشان کرده بودند که هیچگاه کمک در راه عزیز زهرا کافی نیست .
  بعد از ان هرازگاهی در اوقات فراغتم گفتم بیایم و زکات علم بجا آورم و باری از نگرانی و دلهره های خلق خدا بردارم.
  انروز کمافی السابق رجوع کردم اما پیامهایی که میبینم اظهار میدارد که برای مخاطبان سوتفاهم ایجاد شده و کاربران عزیز فکر میکنند صرف مطالعه مختصر توضیحات آنها را از رجوع به مشاور ژنتیک مبری میکند و با پیام مدیریت محترن سایت اینطور به ذهن بنده متبادر شده خود را رافع مسیولیت و به نوعی بنده یا فرد پاسخگو را متعهد میدانند .لازم است عرض کنم اولا مسیولیت پزشک و مشاورین مسیولیت بوسیله است ، کما اینکه در علم ژنتیک اصلا قاعده صد درصد نداریم .
  ثانیا قطعا مشاوره حضوری و راهنمایی مختصر و سطحی در سایت صدوهشتاد درجه از لحاظ کیفیت و دقت متفاوت هستند .
  اینها در حد یک گفتمان هست چراکه نه حالت پرسش و پاسخ دو جانبه دارد و شجره نامه و الگویی ترسیم شده و النهایت هن ایجاد تعهد برای بنده نمی کند.
  من با تمام احترامی که برای مدیریت سایت قایل هستم و با تمام عشق و محبتی که به تمام مردم سرزمینم دارم
  از مدیریت سایت کتبا تقاضا میکنم که تمام پاسخ هایی که جهت سوالات کاربران داده شده رو حذف بفرمایند .
  و من تمام پاسخها را ملغی اعلام میکنم .
  کاربران میتوانند جهت اطمینان و حفظ حق و حقوق خود مشاوره حضوری با مشاوران ژنتیک انجام دهند .
  از بنده خرده به دل نگیرید اما اگر قرار باشد کاربران بخواهند اینقدر به رفع مشکلات سطحی نگاه کنند که خواندن یک پاسخ را بعنوان دلیل قطعی مدنظر قرار دهند و کوتاهی پیشه کنند همان بهتر که پاسخی برای سوالی در دیدگاهها موجود نباشد .
  هرچند من هدفم خدمت به مردم عزیز و کاستن نگرانی هایشان بود اما الان کتبا و مشروحا اعلام میکنم پاسخ ها رو حذف بفرمایید .اینکه شما بعنوان مدیریت سایت درج فرمودید که به سایت و مدیریت ان ارتباطی ندارد میتواند نوید دهنده این پیش بینی باشد
  احتمال دردسر باشد .
  فلذا من هم در مقام دفاع از خودم اعلام کردم که پاسخ ها را حذف بفرمایید.
  عزیزان میتوانند در مراکز و بصورت حضوری بدنبال رفع مشکلات خود باشند .
  یا علی
  خدانگهدار .

 122. محدثه گفت:

  سلام .خیلی سایت عالیه. .من میخوام که بچم شبیه خودم بشود.
  چکار کنم ژن خودم به ژن شوهرم غالب شه و بچه کلا شبيه من شه؟. رنگ چشم و .مو .رنگ پوست و اینها

 123. ماهک گفت:

  با تشکر از شما از اینکه این فضارا جهت مشاوره ایجاد کردید. پس از آزمایشی که از همسرم در آزمایشگاه……. گرفتیم متوجه شدیم که درصدریسک(ان تی دی اس ) همسر من بالاست. ۸ : ۱ سن همسرم ۲۹ سال است و باهم نسبت فامیلی نداریم و همچنین فرزند اولمان کاملا سالم به دنیا آمده است. با توجه به نتیجه آزمایش آمینوسنتز پیشنهادشده . با توجه به ریسک این آزمایش و شرایطی که گفتم چکاری بهتره ؟

 124. نارسیل گفت:

  با سلام من در این مورد چند سئوال داشتم : اول اینکه با ازمایش ژنتیک میتوان جد پدری مشترک را بین دو نفر مرد پس از گذشت چندین نسل پیدا کرد یاخیر؟ دوم اینکه برای چنین ازمایشی چه چیزی لازم است بطور مثا ل نمونه خون یا مو و یا بزلق دهان یا…………. سوم اینکه مبلغ این آزمایش چقدر است ؟ جواب اینگونه ازمایشات چه مقدار قابل اعتماد است؟

 125. سلام.
  خیلی عالی بود . مطالعه نظرات برای من خیلی مفید بود
  نفیسه حشمتی دانشجوی ارشد ژنتیک ام
  ا میخاستم من رو به محب علی معرفی کنید .
  پروژه ای برای سمینار دارم میخواهم در ایمیل خصوصی شون کمک و راهنمایی بگیرم.با تشکر فراوان

 126. صفورا گفت:

  سلام.ببخشید خطر تکرار شدن بیماری اوتیسم تو فرزند بعدی چقدره ؟

صوت و فیلم

گزارش تصویری