17:47 1398/06/26

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با انتقاد از بی توجهی به معلولان در ساختار شهرها گفت: قانون جامع حمایت از معلولان در مجلس مصوب شد اما بودجه لازم برای اجرای این قانون مصوب نشد و ما برای اجرا مشکل داریم.

به گزارش خبرنگار مفتاح، وحید قبادی دانا؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور در حاشیه افتتاح اولین مرکز جامع درمان وبازتوانی اعتیاد مبتنی بر تداوم درمان در نشست خبری مرکز جامع درمان را محصول مجموعه ای از تجربیات خوب ومثبت در سالهای گذشته بوده است گفت: پروسه درمان در این مرکز یک ساله خواهد بود و چهارماه اقامت و8 ماه سرپایی به معتادان خدمات داده خواهد شد.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در این مرکز از روش دارویی استفاده نخواهد شد گفت: روش درمان پرهیز مدار ی است و برای هر فرد یک تیم درمان در نظر گرفته خواهد شد.

آموزش ضابطه مندی در این مراکز به افراد، توجه به نشاط اجتماعی و ورزش و حرفه آموزی از محورهای مرکز جامع درمان است. بنا به گفته قبادی دانا در این مراکز بر کمک خیرین برای زمینه سازی اشتغال افراد بهبود یافته توجه ویژه شده است.  

 

قبادی‌دانا با انتقاد از نسخه پیچی واحد برای همه افراد معتاد، گفت: چرا باید یک نسخه واحد مانند تجویز متادون برای همه معتادان استفاده کنیم، اگرچه متادون جایگاهی هم در درمان دارد، اما مدیریت مورد در روش TC بسیار مهم است که اینکار توسط تیم درمانی متخصص با حضور پزشک، روانشناس، مددکار و درمانگر است.

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با اشاره به اینکه در TCها سم‌زدایی در مرحله اول درمان است، تصریح کرد: در این روش، درمان پرهیزمدار و درمان مباحث روحی و روانی برای افراد معتاد درنظر گرفته شده که مهم‌ترین نقاط قوت این طرح توجه به همکاری و حمایت خانواده از فرد معتاد است که این امر هم در تخصص مددکاران اجتماعی حاضر در تیم درمانی است.

اشتغال و دوری از بیکاری برای معتادان مهم‌ترین مورد درمان است

وی با اشاره به اینکه در روش TC از معتادان بهبودیافته برای درمان معتادان جدید استفاده می‌شود، گفت: این افراد تجربه‌های مفید خود را به معتادان جدید ارائه می‌دهند همچنین گروه درمانی توسط روانشناسان و روان درمانگران برای آن‌ها اجرا  و همزمان به ورزش و نشاط اجتماعی هم توجه می‌شود.

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با تأکید بر این که اشتغال و دوری از بیکاری برای معتادان مهم‌ترین مورد درمان است، خاطرنشان کرد: اگر معتاد سمزدایی یا درمان شود اما خانواده و جامعه او را نپذیرد و بیکاری هم برای او ایجاد شده باشد، احتمال عدم عود اعتیاد او تنها پنج درصد است، چه بسا افرادی که بارها سم‌زدایی و درمان شده‌اند اما به دلیل بیکاری و عدم حمایت خانواده و جامعه از آن‌ها دوباره به این مسیر ورود کردند.

 

وی با بیان اینکه این روش جدید درمان به معنای تعطیل کردن دیگر سیاست‌های بهزیستی در مورد اعتیاد نیست، افزود: همچنان باید به موضوع کاهش آسیب توجه کرد و مراکز دی آی سی را تجهیز و تقویت کرد در حوزه زنان هم طبق آمار اگر چه ۱۰ درصد معتادان از زنان هستند اما ۳۰ درصد مراکز درمانی ما مختص زنان است.

 

قبادی دانا با تأکید بر اینکه امروز وضعیت کشور به طوری است که آنقدر بودجه نداریم تا صرف آزمون و خطا کنیم، اظهار کرد: مراکز جامع نیازمند فضای فیزیکی مناسب، بودجه تأمین و نگهداری خوب، نیروی انسانی متخصص است که باید به همه این موارد در کنار هم توجه کرد.

 

باید معلولان در جامعه دیده شوند

وی همچنین از اجرای طرح فراگیر غربال ژنتیک معلولیت خبر داد وگفت: به زودی پرونده ژنتیکی معلولان کشور به صورت رایگان تشکیل خواهد شد. اجرای این طرح سه سال طول خواهد کشید. در این رابطه 2500 پزشک آموزش دیده اند. در این طرح 1450 معلول غربال می شوند و معلولان حوادث واکتسابی خارج و مابقی معلولان مشاوره ژنتیکی دریافت می کنند.

وی در ادامه افزود: همزمان با غربال بانک ژنتیک معلولان تشکیل خواهد شد تا در آینده با شناسایی ژن های معیوب از به دنیا آمدن فرزندان معلوال در یک خانواده جلوگیری شود.  

وی با توجه به مرگ روشندل اصفهانی در خطوط بی ارتی و ابراز تأسف از عدم توجه به معلولان در مبلمان و حمل و نقل شهری گفت: باید توجه بیشتری به معلولان داشت، جامعه امروز باید افراد دارای معلولیت را ببیند و به رسمیت بشناسد و همواره موقعیت آن‌ها را در اقدامات شهری خود لحاظ کند، باید در انواع حمل ونقل شهری خود معلولان را به یاد داشته باشیم و علاوه بر معلولیت که از هیچکس دور نیست سالمندی هم برای همه ما همچون معلولیت وجود دارد پس باید مدیریت وضع معلولان را هم در برنامه ریزی‌های خود لحاظ کنیم.

 

رئیس سازمان بهزیستی کشور با انتقاد به نمایندگان مجلس، گفت: حوزه معلولان ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه می‌خواهد در حالیکه تنها یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان بودجه برای آن تصویب شده و این مبلغ برای یک میلیون و ۴۵۰ هزار فرد معلول که به دلیل قوانین حمایت از معلولان مطالبه دارند در نظر گرفته شده و با ۳۰ هزار میلیارد تومان بودجه لازم هیچ سنخیتی ندارد.

 

وی خطاب به نمایندگان مجلس، گفت: قانون جامع معلولان قانون خوبی بود که در مجلس تصویب شد، اما ای کاش بودجه آن را تصویب می‌کردند، چراکه بودجه این قانون به هیچ وجه کفاف اجرای آن را نمی‌دهد همچنین دستمزد پرسنل بهزیستی در تمام رده‌های کشور کمترین رتبه را دارد و همه این موارد نیازمند رسیدگی است.

 

قبادی دانا با اشاره به اینکه دولت تعداد مستمری بگیران بهزیستی را از ۵۰۰ هزار خانوار به بیش از یک میلیون خانوار افزایش داد، در پایان یادآور شد: کل مبلغی که در سال ۹۷ وارد کارت بانکی مددجویان بهزیستی شد یک هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان بود، اما در سال ۹۸ مبلغ مستمری که به حساب مددجویان بهزیستی وارد می‌شود به ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان افزایش یافته است.

مطالب پیشنهادی