کد خبر : ۲۵۷۹۱ دسته : سیاسی , یادداشت و مقالات , تاریخ انتشار : ۱۵:۰۸ - یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
حجه الاسلام احمدرضا زمانی

تدبر در رمز پیروزی چراغ راه نسل امروز و فردا

مفتاح – بعضی حوادث و وقایع در تاریخ یک ملت می تواند چراغ راه آینده برای رشد وتعالی امت باشد. امتی که در آن حادثه از خود ایستادگی ومقاومت نشان داده و خلق یک اثر ماندگار کرده است. اثری که برای نسل های بعد ی باید به عنوان یک موتور محرکه در مسیر توسعه وپیشرفت از آن استفاده کند وآن ایستادگی را الگوی خود قرار داده ودر مقابل کسانیکه هم چنان با همان اهداف شوم دوران تحمیل یک جنگ بر ملت ادامه راه می دهند بایستند. تدبردر دوران دفاع مقدس هم چنان دشمن را به ما معرفی وتغییر مسیرها و راهبردهای دشمن را برای ما آشکار می کند.

از سه جهت می توان در جنگ هشت ساله تدبر کرد.
1-جنگ را چه کسی ویا چه کسانی بوجود آوردند؟
2-چه اهدافی را در این جنگ دنبال می کردند.وبرای چه به ملت تازه انقلاب کرده این جنگ را تحمیل کردند؟
3-چه اتفاقی افتاد که موفق نشدند وبه اهداف خود نرسیدند؟

جواب سوال اول -اینکه بگوییم عامل اصلی به وجود آورنده جنگ حاکمیت عراق بود وبر اساس راهبردهایی دست بر چنین کار احمقانه ای زد اشتباه است.
چرا که نقش استکبار بر اساس اسناد ومدارک متقن گویای پشت صحنه بودن آن را دارد . از نظر تسلیحاتی ولجستیکی وتبلیغاتی وبکارگیری مجامع بین المللی بر هیچ کس پوشیده نیست. با نگاهی به دوران جنگ این نکته روشن است که سازمانهای بین المللی در مقابل این جنگ که دریک نقطه بسیار حساس از آسیا اتفاق افتاده بود هیچ عکس العملی از خود نشان نداده و در خدمت استکبار یک دوران سکوتی را گذارند. ولی همین صدام پس از پایان جنگ تحمیلی به ایران به کویت حمله کرد چند ساعت از آن نگذشته بود که شورای امنیت از خود واکنش نشان داد.
در جنگ تحمیلی تا زمانیکه تانکهای ارتش عراق در خاک ایران پیشروی می کردند سازمان ملل به عنوان تماشا چی عمل می کرد و بعد از اینکه هزاران کیلومترمربع از خاک ایران اشغال شد. حتی حاضر به محکوم کردن متجاوز هم بر نیامد بلکه به دو طرف توصیه دست از جنگ کشیدن وآتش بس را توصیه وقعطنامه ای را هم در این خصوص صادر کرد که البته دولت جمهوری اسلامی ایران آنرا نپذیرفت. از دلایل روشن دوران دفاع مقدس بر پشتیبان بودن شرق وغرب برای هیچکس پوشیده نیست. چرا که اسناد ومدارکی که بعد از جنگ تا به امروز منتشر شده حکایت از کمک های بی حدوحصر کشورهای اروپایی و دیگران و حتی کشورهای منطقه دارد.
بنابر این جنگ را عراق به تنهایی بوجود نیاورد . دنیای استکبار وپیروان آن پشت حاکمیت عراق قرار داشتند.

پاسخ سوال دوم: چه اهدافی را دنبال می کردند که در این جنگ رابر ملت ایران تحمیل کردند؟
از آنجا که انقلاب اسلامی براساس تفکر شیعی با پشتوانه تفکر عاشورایی (هیهات من الذله)شکل گرفته بود و در مقابل ظلم و چپاول غارتگران ایستادگی کرد. منافع دنیای استکبار نه تنها به خطر افتاد بلکه ملت ایران مهری بر پایان این غارتگری وظلم زدند .لذا باید به هر طریق ممکن این قیام واستقلال خواهی سرکوب می شد. بعد از پیاده کردن ترفندهای کودتا و ترور و حمله طبس موفقیتی برای دنیای استکبار حاصل نشد جنگ را بوجود آوردند تا این نظام نوپا را از بین ببرند یا ملت را وادار به تسلیم کنند.
نکته ای که در اینجا قابل ذکر است اینکه می خواستند در صورت عدم تسلیم مثل کشورهایی که اگر چنین مصیبتی برایشان به وجود بیایددستشان را جلوی یکی از ابر قدرتهای دنیا دراز و تقاضای کمک می کنند ایران هم همین کار را بکند. ولی امام(ره) ملت خود را باور داشت که همانطور که دست اجانب را از کشور کوتاه کرد و در صحنه ایستاد در مقابل این تجاوز هم خواهد ایستاد.
چرا که وقتی ملتی زیر بار سلطه نرفت در مقابل تحمیل جنگ از خود مقاومت نشان خواهد داد. و امروز وقتی به عرصه جنگ وایستادگی نگاه می کنیم شاهدپیروزی هستیم که در طول تاریخ کشور مشابهی نمی یابیم که یک وجب از خاک کشور را به متجاوز واگذار نکرده اند. خود همین یعنی پیروزی؛ ملت ایران با خون جوانان و صبوری پدران و مادران شهیدان و ایثار گران و اسیران و جانبازان دشمن را خسته کردند و ایمان و توکل به خداوند و ایستادگی پشت سر رهبر خود توانستند استکبار شرق و غرب و اروپا را به زانو در بیاورند.

پاسخ سوال سوم -چرا دشمن دراین جنگ به اهداف خود نرسید؟
ملت ایران با تمام وجود (ومن یتوکل علی الله فهو حسبه)را و(ان تنصرالله ینصرکم) را لمس کردند. و با وحدت وچنگ زدن به حبل الله توانستند این پیروزی را بدست بیاورند.
پدران ومادران با گذشت وتسلیم نشدن در مقابل وساوس شیاطین وبا نگاه به اهداف بلند اسلام مانع تحقق اهداف دشمن شدند. ملت رشید تازه رها شده ازیوغ استکبار بصیرت وآگاهی دو چندان داشت و می دانست که دشمن با تحمیل جنگ از ناحیه همسایه غربی قصد تسلیمش را دارد. وقیام مجدد در مقابل این تجاوز سیلی محکمی به گوش متجاوز نواخت . که مردم منطقه بعد از گذشت سی اندی سال پیام آن بیداری واستقامت وایستادگی را در یافتند و بر علیه حاکمان مستبد وظالم وچپاولگر خود قیام کردند.
آری این ایستادگی واستقامت در تاریخ به عنوان یک درس بزرگ برای آیندگان باقی خواهد ماند . لذا این رمز پیروزی که ایستادگی ومقاومت است برای نسل امروز نیاز به تدبر دارد تا نتیجه ایثار ورشادت یک ملت را دریابد وآن را چراغ راه خود در مقابل زیاده خواهی های دشمنان خود قرار دهد . به امید پیروزی نهایی و به احتزاز در آمدن پرچم اسلام در سراسر عالم/

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × دو =


صوت و فیلم

گزارش تصویری