کد خبر : ۹۰۸۸۴ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۳:۳۶ - پنجشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی

بی مهری برنامه ششم به اموراجتماعی/ افزایش پوشش بیمه ای

به گزارش مفتاح, دیده یبان حقوق بشر ایران;

در هفته جاری اخبار و رویدادهای مهمی در حوزه بهزیستی، تامین اجتماعی و رفاهی رخ د اد که به مهمترین آنها اشاره می کنیم.

شناسنامه‌دار شدن ۱۷۰هزار کودک بازمانده از تحصیل

در هفته جاری سمینار فنی بین المللی تامین اجتماعی ایسا برگزار شد و وزیر رفاه دراین مراسم با اشاره به اینکه ۱۷۰ هزار کودک بازمانده از تحصیل شناسایی و شناسنامه‌دار شده‌اند، گفت: گسترش بیمه درمان و حمایت‌های اجتماعی از جمله برنامه‌های رفاهی دولت است.

علی ربیعی افزود: از سوی دیگر امکانات رفاهی و تحصیلی برای اتباع کشورهای مختلف نیز که تعداد آنها زیاد است، در نظر گرفته شده است.

وی با اشاره به اینکه ایجاد مسکن حمایتی برای معلولان، زنان سرپرست خانوار و مددجویان نهادهای حمایتی از دیگر برنامه‌های ما است، گفت: در سال جاری واگذاری ۵۰ هزار مسکن را در برنامه خود داریم و همچنین خانواده‌های دارای دو معلول و بیشتر دارای مسکن خواهند شد.

وی با اشاره به اینکه یک وعده غذای گرم برای ۱۷۰ هزار کودک در مهدهای کودک مناطق مرزی فراهم کرده‌ایم، گفت: همچنین به منظور تامین نیازهای اولیه و پروتئین مورد نیاز نیازمندان، سیاست‌های رفاهی را برای ۱۱ میلیون نفر دنبال کرده‌ایم و از سوی دیگر غربالگری ژنتیک را نیز برای افراد ناتوان در دستور کار داریم.

افزایش پوشش بیمه ای یک میلیون و ۸۰۰ هزار نفر

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز از افزایش پوشش بیمه ای یک میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی، اتباع و ایرانی خارج از کشور خبر داد و گفت: هدف ما این است که ۷۰ درصد ایرانیان خارج از کشور را بیمه کنیم.

سیدتقی نوربخش افزود: افزایش پوشش بیمه شدگان در سه بخش اتباع داخلی، خارجی و همچنین ایرانیان خارج از کشور از جمله اقداماتی است که انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یک میلیون و ۸۰۰ هزار اتباع خارجی داریم، گفت: ۵۰۰ هزار نفر از این افراد در ایران اجازه کار دارند که یکی از اقدامات قانونی ما این است که تحت پوشش تامین اجتماعی قرار گیرد که از این تعداد ۲۰۰ هزار نفر شناسایی شدند.

وی با تاکید بر اینکه ایرانیان خارج از کشور تعدادشان زیاد است گفت: هدف گذاری ما این است که بتوانیم ۷۰ درصد آنها را تحت پوشش قرار دهیم که البته خدمات درمانی شامل حال خود فرد ایرانی خارج از کشور نمی شود و فقط افراد وابسته به آن در کشور می دانند از مزایایی درمانی بیمه بهره مند شوند.

ضرورت تغییر رویکرد برنامه ششم توسعه به نفع بازنشستگان

مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری در این هفته گفت: مجلس شورای اسلامی با تصویب برنامه ششم توسعه با هدف حمایت بازنشستگان از چالش های پیش روی صندوق های بازنشستگی بکاهد.

محمود اسلامیان در نشست با اعضای کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی افزود: حمایت دولت و مجلس و برنامه ریزی صحیح از تبدیل شدن فرصت های صندوق های بازنشستگی به تهدید جلوگیری می کند.

وی اظهار داشت: بیشتر صندوق های بازنشستگی در ایران دچار بحران هستند و اگر این روند ادامه یابد در آینده کشور را با تهدید مواجه می کند.

شناسایی ۳ هزار زن معتاد متجاهر

سرپرست بهزیستی استان تهران در روزهای میانی هفته جاری از شناسایی ۱۵ هزار معتاد متجاهر خبر داد و گفت: ۳ هزار نفر از این افراد زنان هستند.

اصغر باقری افزود: در حال حاضر ۱۲ هزار معتاد متجاهر مرد و ۳ هزار زن شناسایی شده اند و بهزیستی به تعهد خود در قبال ساماندهی مراکز ماده ۱۵ عمل کرده و به دلیل اینکه مراکز ماده ۱۶ زیرمجموعه ما نبود باید دستورالعمل آن تدوین می شد که به این موضوع ورود کردیم.

وی گفت: به طور حتم در دو الی سه ماه آینده کمپ های ترک اعتیاد ماده ۱۶ (معتادان متجاهر) از امکانات بهداشتی، درمانی و … مراکز ترک اعتیاد دیگر برخوردار می شوند.

باقری به بحث پیشگیری اشاره کرد و گفت: تاکنون فقط آزمایش تالاسمی قبل از ازدواج اجباری بود این در حالی است که باید برای سایت معلولیت ها نیز آزمایش ها اجباری شود.

بی مهری برنامه ششم به اموراجتماعی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی نیز در این هفته با اشاره به موضوعات مهمی که باید در برنامه ششم مورد توجه قرار می گرفت، گفت: به امور اجتماعی در این لایحه بی مهری شده ونمی توان آسیبها را در حاشیه و پستو قرار داد.

وی به وضعیت  لایحه برنامه ششم اشاره کرد و گفت: تاخیر دولت در ارائه لایحه برنامه ششم در عمل فرصت دولت را برای پیگیری برنامه هایش گرفت چرا که این تنها برنامه میان مدت وی بود که در این یک ساله می شد آن را با جدیت بیشتری پیگیری کرد که به هر دلیلی فرصت سوزی شد و زمان از دست رفت.

موسوی چلک در خصوص بخش اجتماعی لایحه برنامه ششم تاکید کرد: واقعیت این است که در این لوایح ارسالی به مجلس برای برنامه ششم (هم لایحه ارسال از سوی دولت و هم اصلاح لایحه ارسالی توسط رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور) همچون برنامه های قبلی (به جز برنامه چهارم) بخش مغفول امور اجتماعی است. این در حالی است که کشور از وضعیت اجتماعی بیماری رنج می برد. ندیدن این واقعیت نه تنها مشکلی را حل نخواهد کرد بلکه مشکل کشور را برای توسعه  پایدار بیشتر هم می کند.

راههای کاهش طلاق

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی در هفته جاری گفت: انجام مشاوره های قبل از طلاق و آموزش مهارت های زندگی به زوجین از جمله راهکارهای کاهش طلاق است.

حبیب الله مسعودی فرید افزود: سازمان بهزیستی به عنوان یکی از نهادهای حمایتی کشور که در بحث آسیب‌های اجتماعی نیز فعال است در زمینه کاهش آسیب طلاق و جلوگیری از آن در میان خانواده ها برنامه ها و طرحهایی در دست اجرا دارد.

وی گفت: بدین منظور سامانه کاهش طلاق راه اندازی شده است که براین اساس با اطلاع رسانی به زوجینی که قصد جدایی دارند آنها  ترغیب به استفاده از مشاوره مددکاران متخصص می شوند و با آموزش مهارتهای زندگی و نحوه برخورد مناسب و سایر مشورتها می شود تا حدودی از طلاق جلوگیری کرد.

منبع:مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری