کد خبر : ۲۶۵۲۳ دسته : اصفهان , اقتصادی , تاریخ انتشار : ۱۴:۲۰ - یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
برای اولین بار در کشور صورت گرفت :

بومی سازی شیرهای اطمینان بویلرهای نیروگاه شرکت فولاد مبارکه اصفهان

به گزارش مفتاح به نقل از روابط عمومی مجتمع فولاد مبارکه ، برای اولین بار درکشور با همت و تلاش کارکنان فولادمبارکه‌ و با همکاري شرکت مهندسی اشتعال  اراک‌ ، دانش‌فني ‌ساخت ‌شیرهای ‌اطمینان‌ بویلرهای نیروگاه فولاد مبارکه که پيش از اين ساخت آنها در انحصار شرکتهاي‌ آمريکايي‌ وتعداد انگشت شماري از کشورهاي‌ ديگر بود درکشور نهــادينه‌ وعمليــات بومي‌سازي آنها در داخل کشور با موفقيت انجام شد.

اين خبرراعلي‌رضازماني‌کارشناس‌خريدازخارج ماشين آلات وقطعات يدکي فولاد مبارکه داد وگفت:پیرو درخواست واحد نیروگاه شرکت مبنی بر نیاز به شیرهای اطمینان و تأکید این واحد بر تدارک‌ آنها از سازنده اصلی بخاطر ماهیت و حساسیت‌شان، این اقلام ابتدا از شرکتهای اقماری فولاد مبارکه واقع در ایتالیا و آلمان استعلام بعمل آمد. لذا با توجه به شرايط‌ و تأکيد شرکت‌ فولاد مبارکه‌ مبني‌ بر بومي‌سازي قطعات و تجهيزات، شرکتهای داخلی از لحاظ توانمندی برای ساخت این ولوهای حساس مورد بررسی و شناسایی قرار گرفتند تا اینکه شرکت اشتعال اراک بعنوان گزینه اول انتخاب گردید.

وي درادامه افزود: طی بازدیدی‌که تیم فنی این شرکت از محل‌ نصب‌ این‌ ولوها در فولاد مبارکه‌ بعمل‌ آورد مراحل طراحی و ساخت آنها به روش مهندسی معکوس در دستور کار قرار گرفت. در عين‌ حال در جريان ساخت این شیرهای اطمینان، کارشناسان‌ فنی‌ واحد‌نیروگاه‌ بازديدهاي‌ تخصصي از چگونگي روند کار در محل شرکت مذکور بعمل آوردند و بر مراحل ساخت‌ آنها وکنترل‌ پارامترهای فنی، ابعادی و… نظارت شد تا اينکه‌ نهایتاً با تلاش‌ نزدیک‌ به‌ یکسال‌ مهندسین و صنعتگران این‌ شرکت‌ و با مشارکت‌ کارشناسان‌ فنی‌فولادمبـارکه بومی‌سازی‌ این‌ ولوها به‌حول و قوه الهی هرکدام با يک بيستم قیمت مشابه خارجی به بارنشست.

ايشان در ادامه تصريح کرد: این ولوها درتیرماه سال‌جاری تحویل فولادمبارکه گردیدوپس‌ازمرحله موفقيت‌آميز تست، در واحد تستینگ فولاد مبارکه بر روی بویلرهای مربوطه در واحد نیروگاه نصب و مورد بهره برداری قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار خبرنامه فولاد محمود سید معلمی رئیس دفتر فنی تعمیرات انرژی و سیالات نيز در خصوص عملکرد و ساختار اين ولوها خاطر نشان‌کرد: این ولوها که مربوط به بویلرهای واترتیوپ واحد نیروگاه می‌باشند از تکنولوژی بسیار بالا بخصوص‌ در زمینه‌ مواد اولیه و سوپرآلیاژها و قطعات سیت و دیسکت برخوردار بوده و فرآیند ساخت آن اعم از مدلسازی، فیکسچر، ماشین‌کاریCNC، لپینگ‌ تخصصی‌ سیت و نازل، رنگ آمیزی و تست آنها، همه درشرکت مذکور و با ضریب بومی‌سازی100درصد صورت گرفت.

ایشان‌ تصریح‌ نمود: شیرهای‌ اطمینان(safty valves) بویلرهای نیروگاه‌ با‌ فشار71 بار و درجه‌ حرارت465 درجه‌ سانتیگراد کار می‌کنند. این نوع شیر با توجه به تکنولوژی بسیار بالا و نوع متریال استفاده شده درآن به هیچ وجه در داخل کشور قابل ساخت‌ نبود و تمام ‌شرکتهای‌ بویلرساز، نیروگاه‌ها، پتروشیمی‌ها و شرکت نفت نیازهای خود را از کشورهای سازنده خارجی با قیمت‌های‌ بسیار زیاد تهیه می‌نمودند که خوشبختانه با همت و تلاش و پیگیری‌کارشناسان واحد نیروگاه و امور خريد، این شیرهای اطمینان درکشور بومی‌سازی شد.

رئیس دفتر فنی تعمیرات انرژی و سیالات تعداد موجود این شیرهای اطمینان با این فشار و درجه حرارت را 5 عدد در واحد نیروگاه اعلام کرد و افزود: هزینه خرید خارج این شیرهای اطمینان بابت یک عدد از  آن مبلغ 270 هزار  دلار است این در حالی است که هزینه ساخت داخل بابت یک عدد شیر  17 میلیون تومان می باشد که تاکنون موفق به ساخت 3 عدد از این شیرهای اطمینان شده ایم.

ایشان در پایان از اطمینان و پشتیبانی مدیریت ارشد خدمات فنی وپشتیبانی و همچنین مدیریت ناحیه انرژی و سیالات و بخش خوردگی بازرسی فنی و بخش خرید از خارج ماشين‌آلات و قطعات یدکی تشکر و قدردانی نمود.

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =


صوت و فیلم

گزارش تصویری