کد خبر : ۲۶۰۵۸ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۵:۱۲ - چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
استاندار اصفهان در جمع خبرنگاران:

بهره برداری نادرست احزاب سیاسی از زاینده رود ظلم بزرگی به مردم اصفهان است

به گزارش مفتاح به نقل از صاحب نیوز، رسول زرگرپور امروز در نشست خبری خود با خبرنگاران، آخرین اقدامات انجام شده در خصوص مسایل مهم استان بالاخص وضعیت آب و احیای حوضه آبریز زاینده رود را تشریح کرد.

وی اظهارداشت: ما در کشور سه نوع خشکسالی داریم، اول خشکسالی هیدرولوژیکی برای مقایسه میزان بارش ها با دوره مشابه، دوم خشکسالی کشاورزی برای مقایسه اثرات خشکسالی بر بخش کشاورزی و سوم خشکسالی اقتصادی که در این نوع خشکسالی همه ابعاد مسأله به صورت تلفیقی بررسی می شود.

استاندار اصفهان با بیان اینکه معمولا در بررسی خشکسالی ها، خشکسالی اقتصادی مبنای کار قرار داده می شود، افزود: در حال حاضر سال آبی ۹۳-۹۲ تمام و سال آبی ۹۴-۹۳ آغاز شده است و از این رو تجزیه و تحلیل سال آبی گذشته را داریم.

وی تاکید کرد: از بعد خشکسالی اقتصادی سال آبی ۹۳-۹۲ در ارتباط با حوضه آبریز زاینده رود خشک ترین سال در طول ۴۰ سال گذشته بوده است.

زرگرپور با اشاره به اینکه در سال آبی ۹۳-۹۲ میزان ورودی به پشت سد زاینده رود یک میلیارد متر مکعب بوده در حالی که در دراز مدت (دوره ۴۰ ساله) میزان ورودی به پشت سد ۱٫۴ میلیارد متر مکعب بوده است ،گفت: این به معنای کاهش ۳۰ درصدی ورودی آب به سد می باشد.

وی تصریح کرد: سال گذشته ۷۹۰ میلیون مترمکعب آب در سد زاینده رود وجود داشت اما امسال ۴۲۰ میلیون مترمکعب آب داریم که کاهش ۴۷ درصدی منابع آبی را هشدار می دهد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه میزان درجه افزایش حرارت در طول سال آبی ۹۳-۹۲ نسبت به زمان متوسط یک تا ۱٫۵ درصد افزایش یافته که به معنای افزایش تبخیر و مصرف است، اظهارداشت: متاسفانه افزایش مصرف هم در بخش شرب و بهداشتی و هم در بخش کشاورزی اتفاق افتاده است و مردم باید این را بدانند که بارش های استان اصفهان در میزان آورد زاینده رود هیچ اثری ندارد و آنچه تاثیر دارد بارش های چلگرد است.

وی یادآور شد: بارش های چلگرد در دراز مدت ۱۴۱۲ میلی متر بوده که این مقدار امسال به ۱۱۵۴ میلی متر یعنی ۱۸ درصد کاهش بارش رسیده است.

زرگر پور با ابراز تاسف از اینکه اصفهان امسال هفتمین سال خشکسالی را پشت سر گذاشت، اضافه کرد: این به معنای ۷ سال اضافه برداشت از منابع آب های زیرزمینی است که هم اکنون به حداقل میزان خود رسیده است.

وی تاکید کرد: اینکه چرا مردم هنوز احساس خشکسالی ندارند به دلیل این است که میزان بارش های استان در سال آبی ۹۳-۹۲ افزایش یافته بود و در این استان که متوسط بارش ۱۲۲ میلی متر را داشت امسال ۱۷۵ میلی متر بارش داشتیم یعنی ۴۷ درصد افزایش بارش اما با توجه به اینکه زاینده رود از چلگرد سرچشمه می گیرد به این وضعیت دچار شده است.

استاندار اصفهان ادامه داد: در ماههای گذشته وزیر نیرو اعلام کرد که استان های کرمان و اصفهان در وضعیت قرمز کم آبی قرار دارند که این وضعیت به میزان درجه اطمینان آب شرب باز می گردد اما اخیرا کرمان از این وضعیت نجات پیدا کرد و بی شک اگر سامانه دوم آب شرب اصفهان اجرا شود، اصفهان نیز از وضعیت قرمز آبی خارج می شود.

وی اظهارداشت: علیرغم شرایط نامطلوب آبی در استان اصفهان جیره بندی آب شرب انجام نشد، البته در برخی نقاط افت فشار و قطعی موقت داشتیم اما جیره بندی آب انجام نشد و برای رفع افت فشار نیز با راه اندازی سیستم تله متری فشار آب ، فشار آب در همه نقاط کنترل و آب یکسان توزیع گردید.

زرگرپور با اشاره به اینکه هر انسان بر اساس استنانداردهای جهانی به طور متوسط ۱۱۰۱ متر مکعب آب نیاز دارد، بیان داشت: در سال آبی ۹۳-۹۲، ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب شرب و بهداشتی مصرف شد و ۸۰ میلیون متر مکعب آب به صنعت داده شد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب نیز برای کشاورزان اختصاص یافته بود که ۲۴۰ میلیون متر مکعب آن را تخصیص و مابقی را برای کشت پاییزه آنها خواهیم داد.

وی تاکید کرد: باید قبول کرد که هر کاری در کشور مسؤول دارد و مسؤولان باید پاسخگوی آنچه مطرح می کنند باشند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه آب زاینده رود امسال برای کشت پاییزه با هماهنگی کشاورزان باز می شود، در خصوص آخرین وضعیت مدیریت حوضه آبریز زاینده رود گفت: مدیریت به هم پیوسته ای در حوضه زاینده رود مستقر و اجرا شده است و این گام بلندی است .

وی افزود: کلیه برداشت های غیرمجاز شناسایی و نهایی شده است و دستورات لازم برای حذف برداشت های غیر مجاز از سد تا چم آسمان صادر شده و از سد تا کوهرنگ نیز تا آخر مهرماه صادر می شود .

زرگرپور تصریح کرد: عدم بارگذاری جدید و همچنین عدم استفاده از تخصیص های استفاده نشده،‌ نیز تأثیر گذار است.

وی توقف حدود هفت هزار هکتار طرح توسعه‌ای کشاورزی که بین ۲۰ تا ۹۵ درصد پیشرفت داشته با عدم تحویل برق و همچنین توقف سه طرح مطالعاتی احداث سد در سرشاخه های زاینده رود را از دیگر نتایج مصوبه ۹ ماه ای دانست.

برخی تونل بهشت آباد را به اشتباه زیاده طلبی اصفهان می دانند!

استاندار اصفهان در ادامه با اشاره به اینکه تونل بهشت آباد را برخی به اشتباه زیاده طلبی اصفهان مطرح می‌کنند، گفت: در حالی که سهم اصفهان تنها ۲۰ درصد از ۷۵۰ میلیون متر مکعب آب تونل است، چگونه اصفهان می تواند زیاده خواه باشد؟!

وی تشریح کرد: از کل ۷۵۰ میلیون مترمکعب آب انتقالی تونل بهشت آباد، حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب به کرمان، حدود ۲۵۰ میلیون مترمکعب به یزد، حدود ۱۶۰ میلیون مترمکعب به چهار محال و بختیاری و تنها ۱۵۰ میلیون مترمکعب به اصفهان اختصاص دارد.

زرگرپور در خصوص افرادی که در مورد مسئله آب اظهار نظر می کنند، با صراحت بیان کرد: در کلیه محافل علمی و کارشناسی تا کنون مطرح نمودیم که اگر طرح بهتری وجود دارد و یا لازم است مصوبه‌ای به مصوبات ۹ گانه اضافه و یا از آن کسر گردد،‌ به میدان آمده و طرح مسئله نمایید.

وی یادآور شد: بعضی ها می خواهند از این نمد کلاهی برای خودشان درست کنند و بعضی از جریان های سیاسی و احزاب می خواهند از موضوع زاینده رود بهره برداری نادرست کنند که این ظلم بزرگی به مردم اصفهان است.

استاندار اصفهان از کلیه مسئولان، مدیران، کارشناسان و اصحاب رسانه خواست ‌در صورت عدم وجود طرح بهتری در این زمینه،‌ مصوبات ۹ گانه را همراهی و حمایت کنید و در کنار آن اقدام به تلاش برای کاهش مصرف نمایید.

استاندار اصفهان استقرار مدیریت پیوسته منابع آب، کنترل برداشت های مازاد، جلوگیری از بارگذاری های جدید،‌ تصمیم گیری در خصوص تونل گلاب، تصمیم گیری نهایی ظرف مدت ۳ ماه در مورد تونل بهشت آباد، تشکیل صندوق خسارات و تغییر الگوی کشت و نحوه آبیاری را از جمله مصوبات ۹ گانه شورای عالی آب برشمرد.

وی اظهار داشت: برخی بندهای این مصوبه همچون مدیریت پیوسته حوضه زاینده رود اجرا و دیگر بندها در مرحله پیگیری برای اجرا و اقدام می باشد.

باید ساخت و سازهای خلاف کنترل شوند

زرگرپور با اشاره به زمین خواری های انجام شده در این استان نیز گفت: استان های اصفهان، گیلان، گلستان، تهران و مازندران بیشترین آمار زمین خواری در کشور را دارند و تنها راه حل برخورد با این مسأله این است سازمانها زمین هایی را که برای اجرای برخی طرح ها در نظر گرفته بودند، کنترل کنند.

وی تاکید کرد: باید ساخت و سازهای خلاف کنترل شوند و برای ماده ۱۰۰ شهرداری اصفهان هم فکری شودو از پیشروی کمیسیون ماده ۱۰۰ جلوگیری شود.

ورود بنزین یورو ۴ و گازوئیل یورو ۳ به اصفهان از آخر مهر ۹۳

استاندار اصفهان در بخش دیگری از سخنان خود به تولید بنزین یورو ۴ توسط پالایشگاه اصفهان اشاره و تصریح کرد: متاسفانه این پالایشگاه به دلیل وجود برخی از مشکلات هنوز موفق به تولید بنزین یورو ۴ نشده اما امیدواریم که تا پایان مهرماه جاری بنزین یورو ۴ و گازوئیل یورو ۳ را اصفهان داشته باشیم.

وی در خصوص آلودگی های تردد موتورسیکلت ها نیز بیان داشت: در حال حاضر یک موتورسیکلت به اندازه ۶ خودرو آلودگی هوا و به اندازه ۱۰ خودرو آلودگی صوتی دارد که با هماهنگی پلیس راهور کشور به زودی طرح ساماندهی موتورسیکلت ها اجرا می شود.

زرگرپور در خصوص عدم ارایه آمار واقعی از سوی برخی از مدیران دستگاههای استان نیز اظهارداشت: در این باره پس از پایان هفته دفاع مقدس جلسه ای خصوصی با مدیران خواهم داشت تا پیرامون مسائلی همچون ارتباط با رسانه ها ، ارائه آمار ، وضعیت رفت و آمد کارمندان ، سلامت سیستم اداری و مسأله حجاب صحبت کنم.

وی تصریح کرد: برخی از مدیران نیاز دارند اصلاح روش داشته باشند.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × 4 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری