کد خبر : ۲۵۶۸۷ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۱۰:۳۶ - شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
خبرگزاری رویترز مدعی شد؛

اوباما مشتاق ملاقات با حسن روحانی است

به گزارش مفتاح نیوز، خبرگزاری رویترز در خبری مدعی شد رئیس جمهور آمریکا، باراک اوباما، در حالی که بسیار به دیدار با حسن روحانی مشتاق است، در گردهمایی هفته آینده سازمان ملل متحد در نیویورک با وی دیدار نمی کند.

یک مقام ارشد آمریکا روز پنج شنبه گفت :

وزیر امورخارجه آمریکا، جان کری، مشتاق است تا با وزیر امورخارجه ایران، محمد جواد ظریف صحبت های دوطرفه پیرامون برنامه هسته ای این کشور و مسائل دیگر در حواشی گردهمایی سالانه در نشست سازمان ملل متحد داشته باشد.

یک مقام دیگر آمریکایی گفته است: تاکنون هیچ ملاقاتی ترتیب داده نشده است.

یک سال پیش ، اوباما و روحانی،  پس از نشست سازمان ملل یک تماس تلفنی باهم داشتند. اگرچه هردو رئیس جمهور در نیویورک حضور داشتند اما باهم دیدار نکردند.

ایران و گروه 5+1 شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، روسیه و چین روزجمعه تلاش می کنند تا به یک توافق جامع بلندمدت برای برنامه هسته ای ایران دست پیدا کنند.

مقام مطلع آمریکایی گفته است: این امکان وجود دارد تا وزیر امور خارجه ی جمهوری اسلامی ایران و شش کشور دیگرمذاکرات هسته ای را در حاشیه های نشست سازمان ملل در نیویورک، دوماه زودتر ازمهلت 24 نوامبر، برای رسیدن به توافق نهایی پیش ببرند.

پیش از این مذاکرات، معاون وزیر امورخارجه آمریکا ویلیام برن و وندی شرمن روز پنج شنبه با مقامات ایرانی مذاکرات دوطرفه داشتند. این ملاقات ها سازنده بوده و بسیاری از کارهای سخت تکنیکی که شامل بخشی از توافقات می شد توسط طرفین به عهده گرفته شد.

مقامات ایران و غرب گفته اند که احتمال رسیدن به توافق در مذاکرات نیویورک بسیارکم است.

البته روز چهارشنبه محمدجواد ظریف در مورد تقاضای غیرمنطقی قدرت های غربی در مورد کاهش سانتریفیوژها اظهار نارضایتی کرد.

مقام آمریکایی ادامه داده است که واشنگتن تنها ازایران تقاضا دارد که همانطور که تهران بر درستی و عدم انحراف برنامه هسته ای اش پافشاری می کند، نشان دهد برنامه ی هسته ایش صلح آمیز است. هیچ کدام از این تقاضاها غیر معقول نیست و اگر ایران گام های لازم را بردارد تحریم ها برداشته می شود.

دولت غرب از ایران می خواهد ظرفیت سانتریفیوژها را تا ارقام تک هزارتایی کاهش دهد.

تهران تقاضای کاهش این تعداد را تا زیر 19000 سانتریفیوژ که در حال حاضر نصب کرده و نیمی از آن ها درحال کار هستند، نپذیرفته است. در عوض ایران درخواست دارد تا این تعدادرا برای چندین سال نگه دارد.

نوامبر گذشته در ژنو، ایران و گروه 5+1 به یک توافق موقت رسیدند که برخی از تحریم ها در عوض توقف برنامه ی اتمی برداشته شد. به دلیل این که دو طرف نتوانستند تا 20 جولای به توافق جامع برسند مذاکرات ادامه دارد و مقرر شده است تا نهایتا تا تاریخ 24 نوامبر توافق جامع تدوین شود.

 

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − نه =


صوت و فیلم

گزارش تصویری