کد خبر : ۸۴۴۴۸ دسته : اقتصادی , تاریخ انتشار : ۷:۵۶ - شنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
یک مقام مسئول عنوان کرد؛

انتقال آب از رودخانه‌های دو هزار و سه هزار تنکابن به سایر استان‌ها

به گزارش مفتاح، با اعلام اینکه از طریق رودخانه‌های دو هزار و سه هزار غرب مازندران در شهر تنکابن، میلیاردها مترمکعب آب به دریا می‌ریزد، گفت: همچنین میلیاردها متر مکعب آب از رودخانه‌های شمال ایران به دریا می‌ریزند.

این مقام مسئول در وزارت نیرو اظهار داشت: در مورد امکان سنجی انتقال آب از طریق رودخانه‌های دو هزار و سه هزار برای مصارف شرب برخی استان‌ها مطالعاتی در حال انجام است و اگر مطالعات امکان سنجی به نتیجه برسد، گام‌های بعدی برداشته می‌شود.

ارتقایی خاطرنشان کرد: اجرای چنین پروژه‌های بزرگی مانند انتقال آب از رودخانه‌های دو هزار و سه هزار تنکابن به سایر استان‌ها، کارهای اساسی است که می‌تواند کسری آب مورد نیاز استان‌های تهران، البرز، قزوین و مازندران را تأمین کند.

وی ادامه داد: به صورت کلی، انتقال آب بین حوضه‌ای از دریای خزر به کویر مرکزی ایران یکی از برنامه‌ها و مطالعاتی است که توسط وزارت نیرو صورت می‌گیرد و البته اگر بتوان از طریق سایر راهکارها مانند بازچرخانی آب، استفاده از پساب و سایر راهکارها، آب مورد نیاز را تأمین کرد، انتقال آب بین حوضه‌ای صورت نمی‌گیرد.

گفتنی است، رودخانه دو هزار در شهر ساحلی تنکابن در غرب مازندران از ارتفاعات الموت قزوین و کوه تخت سليمان سرچشمه می‌گیرد. همچنین رودخانه سه هزار نیز در منطقه یاد شده و از سرچشمه‌های اصلی رودخانه چشمه کیله نیز از کوه‌های تخت سلیمان سرچشمه می‌گیرد و پس از طی ۵۷ کیلومتر از مسیر کوهستانی و تأمین آب مورد نیاز کشاورزی منطقه جلگه‌ای غرب مازندران، به دریای خزر می‌ریزد.

 منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − 9 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری