11:19 1399/03/13
 

 

 

 
به گزارش مفتاح وبه نقل از  خبرگزاری صدا و سیما، آقای محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی در نطق پیش از دستور با تسلیت به مناسبت سالروز رحلت رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام (ره) به همه مردم ایران و آزادگان جهان، گفت: یکی از تمایزات خاص حضرت امام (ره) شخصیت چند بعدی ایشان بود و نکته مهم اینکه بدون ذره‌ای اغراق وجوه شخصیتی ایشان در همه عرصه‌ها در اوج قرار داشت.
رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: او عارفی مجتهد، ، حکیمی زمان شناس و زمان شناسی دور اندیش بود که همه این خصوصیات ذیل دو وجهه بارز شخصیتی او تعریف می‌شد.
 
 
امام خمینی (ره) با همه وجود مردم باور بود

آقای قالیباف تصریح کرد: اول اینکه وی انسانی به معنای واقعی کلمه الهی بود و دوم اینکه با همه وجود مردم باور بود و همین دو وجهه اساسی او بود که باعث می‌شد با باور به سنت‌های الهی و با تکیه بر مردم هدفی به ظاهر محال را به سرانجام برساند و در مرحله اول حکومت به ظاهر مقتدر رژیم منحوس پهلوی را ساقط کند و در مرحله دوم زیر بنای چالشی اساسی و مبنایی را برای نظام استکباری در دنیا پایه گذاری کند.

وی یادآور شد: آیا جز با امداد‌های الهی و جز با همراهی مردمی از جان گذشته می‌شد نظام تا بن دندان مسلح گذشته را از پا درآورد. آیا جز با داشتن خدا باوری و مردم باوری ممکن بود وارد جنگی کاملا نابرابر شد و به ظاهر با دست خالی و با راهبرد نه شرقی نه غربی و بدون کمک گرفتن از دو سوی نظام دو قطبی آن زمان به جنگی کاملا نابرابر رفت و در نهایت نیز پیروز و سربلند از آن بیرون آمد.

رئیس مجلس ادامه داد: آیا اگر جانشین خلف وی حضرت آیت الله العظمی خامنه‌ای نیز خداباوری و مردم باوری این ابرمرد تاریخ را امتداد نمی‌داد، این امکان وجود داشت که انقلاب اسلامی ایران امروز بتواند با این همه تحریم و تهدید و تخریب، هجمه‌های امنیتی، فرهنگی و سیاسی مقابله کند و امروز به نماد و الگوی مقاومت، ایستادگی و استقلال در برابر نظام استکباری بدل شود.
 

آقای قالیباف گفت: همه ما به اشکالات و ناکامی‌های درونی خود اذعان داریم، اما انسان منصف و بااطلاع این نیست که امروز بر تأثیرگذاری انقلاب ۴۰ ساله امام بر نظام جهانی اعتراف نکند، انقلاب امام امروز به نخبگان دنیا نشان داده است و ان‌شاء الله در آینده به مردم دنیا نشان خواهد داد می‌شود در برابر زورگویی‌های پیدا و پنهان سر خم نکرد و ابتدا ابرقدرت‌ها را از برج عاج به پایین کشید و ناتوان بودن آن‌ها را به همه نشان داد و سپس به همه مردم و به خصوص به آزادگان سراسر جهان که جانشان از جنگ‌طلبی و زورگویی و فساد ابرقدرت‌ها به لب رسیده نشان داد که می‌توان بدون پشتوانه مستکبران و با لگدمال کردن خوی استکباری آنان به شرف و عزت و استقلال و آبرو دست پیدا کرد. این درسی است که انقلاب امام در طول ۴۰ سال عرضه کرده و تجربه موفق آن امروز دنیا را تحت تأثیر قرار داده است.
 
انقلاب اسلامی با پیروزی های اخیر برای بخش گسترده تری از جامعه جهانی الهام بخش شد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: از این روست که امام خمینی به تعبیر بلند رهبر حکیم انقلاب، معلمِ اوّل عصر جدید است. عصرجدیدی که انقلاب اسلامی ایران با راهبرد چالش عقَلایی، آن را آغاز کرده و قواعد حاکم بر نظام ناعادلانۀ جهانی را تحت تاثیر قرار داده است و امروز موفقیتش با شکست آمریکا در عین‌الاسد و ماجرای نفتکش‌های استقلال برای بخش بیشتری از جامعه‌ جهانی، الهام بخش می‌شود.

وی ادامه داد: آنچه از امامِ بزرگوار ما به یادگار مانده است نشان‌دهنده‌ این است که روش او و منطق او در واقعیت و در میدان عمل بار‌ها گره‌گشا بوده است. امام، میراث فرهنگی نیست؛ بسیاری تلاش می‌کنند تا امام را در چند جمله تعریف و تمجید و چند عبارت و عکس و خاطره خلاصه کنند و تمام. این بدون شک، بزرگ ترین ظلم به امام است. راه امام، واقعیتی تجربه شده است و در مقاطعِ مختلف تاریخ به عینه دیده‌ایم که هر جا از منطق او فاصله گرفته‌ایم، مشکلات، ما را در بر گرفته‌اند و هر جا مطابق روش او عمل کرده‌ایم به ناگاه و در عین ناباوری تمام ابرقدرتان پوشالی جهان، توانسته‌ایم راه‌حل‌ها را بیابیم و بر مشکلات فائق آییم.

آقای قالیباف افزود:همه درد آنجاست که چرا ما این دو رکن اساسی مکتب امام یعنی خداباوری و مردم‌باوری را در الگویِ مدیریتی داخلی ۴۰ ساله‌ خود، به طور کامل پیاده نکرده‌ایم. مروری کوتاه به موفقیت‌ها و ناکامی‌هایِ انقلابِ اسلامی نشان می‌دهد که ما هرگاه این دو باور را در کنارِ خودباوری، به‌عنوانِ رکنِ سومِ نگاهِ امام، دخیل کردیم نتیجه‌های درخشانی گرفتیم.

وی ادامه داد: آیا پیروزیِ انقلابِ اسلامی و موفقیت در دفاعِ مقدس، افزایشِ قدرت دفاعی، پیشرفت‌های علمی، افزایشِ قدرت منطقه‌ای، پیروزی جبهه مقاومت و دیگر مثال‌هایِ ریز و درشتِ موفقیت ما، جز بر پایه‌ این رکن‌ها به نتیجه رسیده است؟ همین رویکرد تجربه‌شده، راه حل ناکامی‌های امروزِ ما، در تمام مسائل است. ما برای غلبه بر مشکلات راهی نداریم جز حرکت بر مدار خداباوری، مردم‌باوری و باور راسخ به اینکه ما می‌توانیم.
 
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بی تردید حرکت بر مدارِ مکتبِ امام، ذیلِ راهبری‌های رهبر الهی و مردمی مقام معظم رهبری باعث قوی‌شدن فرد فرد ایرانی‌های عزیز ما در همه‌ عرصه‌ها خصوصاً عرصه اقتصادی می‌شود و ایران قوی‌شده از درون، الگوی الهام بخشی برای نظامِ خسته از ظلم جهانی خواهد بود.
 
خط امام هم ضامن استقلال ماست و هم  پیشرفت را به ارمغان خواهد آورد

رئیس قوه مقننه تصریح کرد: خط امام هم ضامن استقلال و عزت ماست و هم عدالت و پیشرفت را برای ما به ارمغان خواهد آورد. ما در مجلس یازدهم باید خود را متعهد بدانیم که همه تصمیم‌ها و اقداماتمان مبتنی بر اصول خط امام باشد. اصلی‌ترین و پیشروترین نماد خط امام هم از دید ما رهبر معظم انقلاب اسلامی است. رهبر انقلاب، نماد، شاخص و طلایه‌دار خط امام است. امیدواریم خداوند به ما توفیق استقامت در این مسیر و نهایتا روشن شدن چشمانمان به قدوم حضرت ولی عصر (عج) به عنوان مقصد و مقتدای اصلی این راه نورانی را عطا کند، ان شاء الله.
 
رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم است

رئیس مجلس شورای اسلامی، گفت: رهایی از اقتصاد وابسته به نفت خواست همه مردم، نظام و مقام معظم رهبری است.
 
آقای محمدباقر قالیباف در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی، با اشاره به گزارش‌های رئیس سازمان برنامه و بودجه و بانک مرکزی به نمایندگان، گفت: همکاران منکر زحمات دولت نیستند، بلکه قدردان تلاش‌های آن‌ها هم هستند، اما نکته‌ای که همه باید به آن توجه کنیم، این است که واقعیت‌هایی وجود دارد که از خواسته‌های اساسی مردم، نظام و مقام معظم رهبری است و از ابتدای انقلاب هم وجود داشته و آن هم رهایی از وابستگی به نفت به دلیل فشار‌های دشمنان است، این تصمیم دشمن برای محدود کردن فروش نفت ایران یک فرصت است و نه تهدید و تذکر دوستان هم این است که چرا یک برنامه مشخص و مدون برای عبور از این مشکلات وجود ندارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به احتمال کسری ۱۵۰ هزار میلیارد تومانی بودجه سال ۹۹، بیان کرد: بنده معتقدم برای رهایی از این مشکلات راه‌های مختلفی وجود دارد و یکی از آن‌ها اصلاح سیاست‌های مالیاتی کشور است، از طرفی در هیچکدام از گزارشات امروز به کاهش هزینه‌ها اشاره‌ای نشد.
 
 
 

مطالب پیشنهادی