کد خبر : ۱۰۱۶۵۳ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۰:۱۳ - جمعه ۱۸ شهریور ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
امامزاده‌ای غریب در صحرای باتون؛

امامزاده احمد‌‌رضا دیگر نای ایستادن ندارد

 

پایگاه خبری مفتاح/ زهره السادات کاظمی: همه داشته‌های محل به قلعه وزمین ختم نمی‌شود. اماکن متبرکه یکی از داشته های مهم یک محل است. انتهای صحرای باتون، امامزاده‌ای کوچک خودنمایی می‌کند. امامزاده احمد رضا، که اسمش روی یک سنگ کوچک به دیوار امامزاده نصب شده وبسیارساده است. امامزاده احمد رضا نسبش به امام حسن مجتبی می رسد، این را شجره نامه‌ای که روی دیوار امازاده نصب شده می‌گوید. گفته می‌شود قدمت بنای این امامزاده به 400 سال می‌رسد واطراف امامزاده قبرستان قدیمی باتون است که نزدیک 15 سال است، دیگر کسی را خاک نمی‌کنند.  سالها پیش این امامزاده را دیده بودم. یک ساختمان کاه گلی و قدیمی که به 50 متر نمی‌رسد . داخلش بسیار ساده و کوچک است و به نظر می‌رسد هنوز پای اوقاف به این محل نرسیده است و با اینکه حالا سالها گذشته، اما تغییری نکرده است. کاه گل‌های اطراف ساختمان در حال فروریختن است و بنای کوچک امامزاده دیگر تحمل سرپا ایستادن را ندارد.

فضا بسیار کوچک اما پر مخاطب

امامزاده با آنکه بسیار کوچک است اما کارهای بزرگی در کنار آن انجام می شود. هیات بزرگی در مراسم‌های مختلف برنامه دارد وجمعیت زیادی را به سمت امامزاده می‌کشاند. در بازدید اولیه‌ام از امامزاده  تنها چیزی که به محل امامزاده اضافه شده بود یک جاده باریک آسفالت بود که محله را به امامزاده وصل می‌کرد.  هیات امنا امزاده اطراف امازاده را برای استفاه مردم کمی بازسازی کرده اند وعصر پنجشنبه زنان و مردان بیشتری برای زیارت به امازاده می‌آیند. مردم با اعتقاد نذوراتشان را می‌پزند اما فضایی برای استقبال بیشتر نیست.

حسن طاهری از مداحان جوان است ومسوول هیات روضة البکا پیگیر امور ساماندهی امامزاده بوده است و اختلافات بین شهرداری و اداره اوقاف را مانع پیشرفت و عدم تغییر امامزاده می‌داند.

قبرستان قدیمی کنار امامزاده برای استفاده و انجام چند طرح در نظر گرفته شده است و البته بانی هم دارد اما با عدم موافقت مسوولان  روبروست.

طاهری می گوید: دوندگی زیادی برای  حل مشکل امامزاده انجام شده است و مجوزهای لازم هم گرفته شده اما یک اختلاف ساده مانع است که امیدواریم به نفع امامزاده و مردم سریع برطرف شود.

شهرداری برای تعریض خیابان کنار امامزاده ومشخص شدن محدوه آن در حال اقدام بود. احداث پارک وفضای سبز هم در مراحل ابتدایی بودکه یکی از نیازهای محله و اطراف امازاده است. زمین‌های بایر و خاک‌های روان یکی از مشکلات محله باتون است.

کوچک بودن امامزاده مانع جوانان محل برای فعالیت فرهنگی نشده است و هیات روضة البکا برنامه‌های متنوعی برای جوانان ومحل اجرا می کند. طاهری برگزاری مراسم شبهای قدر را با حضور بیش از پنج هزار نفر تخمین زد و گفت: 5 شب عزاداری در دهه فاطمیه وشبیه سازی واقع عصر عاشورا یکی از برنامه های پرمخاطب ماست. هر شام جمعه جوانان دور هم جمع می‌شوند و در کنار امامزاده برنامه دارند. این پتانسیل باید برای محل حفظ شود و فضا سازی انجام شود.

وی مجوز ساخت کتابخانه حسینیه ودرمانگاه را در کنار امامزاده گرفته است ومعتقد است بانی و منابع مالی ساخت هم وجود دارد و فقط یک ناهماهنگی بین سازمانی مانع شده است.

امامزاده احمد رضا پتانسیل معنوی و تفریحی و اجتماعی خوبی برای محله باتون؛ که محروم از بسیاری از تفریحات خواهد بود، است. پتانسیلی که می تواند مامن خوبی برای جوانان و زنان محل باشد و لازم است توجه جدی تری داشته باشند.

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + هفده =


صوت و فیلم

گزارش تصویری