20:58 1398/03/23

به گزارش مفتاح مرتضی الویری در حاشیه برگزاری نوزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها که صبح امروز در ساختمان قدیم مجلس شورای اسلامی برگزار شد اظهار کرد: امروز در نوزدهمین اجلاس شورای عالی استان‌ها میزبان جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور بودیم که البته وی به جز این مسئولیت رئیس شورای حل اختلاف مرکزی نیز هستند که این شورا بالاترین مرجع رسیدگی به تخلفات احتمالی اعضای شورای شهر تهران و مصوبات شورا است.

وی تصریح کرد: در این جلسه اعضای شورای عالی استان‌ها به برخی از مشکلات خود در حوزه مرتبط با معاون حقوقی رئیس جمهور مطالبی را مطرح کردند و در نهایت قرار بر این شد کارگروه مشترکی فی ما بین شورای عالی استان‌ها و هیئت حل اختلاف مرکزی تشکیل شود و در واقع بتوانیم با تشکیل این کارگروه تعداد مصوبات ابطالی شوراها را کاهش دهیم.

رئیس شورای عالی استان‌ها گفت: یکی از موضوعاتی که قطعا در شورای حل اختلاف باید به آن رسیدگی شود موارد تخلفات احتمالی از سوی اعضای شوراهاست و ما نسبت به برخی از احکام قوه قضائیه و ورود آنها در ارتباط با اعضای شوراها و سلب عضویت آنها معترضیم چرا که اعتقاد داریم در حوزه‌های مختلف قوه قضائیه می‌تواند احکامی را صادر کند اما در ارتباط با سلب عضویت اعضای شوراها این شورای حل اختلاف است که می‌تواند نظر دهد.

الویری تصریح کرد: با توجه به جلسه امروز و موارد مطرح شده، به زودی کارگروه اشاره شده با سازوکار مد نظر در ارتباط با موضوعات شوراها و همچنین کاهش مصوبات ابطالی و استفاده از ظرفیت شوراها فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

وی همچنین در ارتباط با برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: در این زمینه سازمان بازرسی کل کشور در گذشته ایرادی را گرفته بود و به همین جهت شورای عالی استان‌ها در اجلاس گذشته مصوبه‌ای را در ارتباط با قانونی شدن فعالیت شورایاری‌ها و همچنین انتخابات آنها تصویب کرد که این موضوع برای تصویب به هیئت وزیران ارسال شده است.

رئیس شورای عالی استان‌ها در ادامه در ارتباط با فرآیند انتخاب نجفی شهردار وقت تهران و همچنین حواشی بعد از آن اشاره کرد و گفت: در ارتباط با موضوع نجفی خیلی صریح و روشن اعلام کنم که هیچ کدام از اعضای شورای شهر در خصوص مسائلی که هم اکنون مطرح شده است در جریان نبودند و یا اطلاعی نداشتند و یا اینکه مطلبی را مطرح نکردند و ما به آقای نجفی رای دادیم که وی در افکار عمومی بهترین وزیر آموزش و پرورش بود و واقع شورای شهر تهران به آقای نجفی رای داد که عصبانیت او را هیچ کس ندیده بود و در واقع زمانی که آقای نجفی در سازمان برنامه و بودجه بود بهترین کارنامه را به خود اختصاص داده بود.

الویری ادامه داد: حتی احزاب دیگر مثل کارگزاران نیز اطلاعی از شرایط آقای نجفی نداشتند و اگر ما از سوابق نجفی مطلع بودیم وی را شهردار تهران نمی‌کردیم و هرگز به وی رای نمی‌دادیم.

وی در ادامه با اشاره به انتشار ویدئویی از صحبت‌های وی در یکی از مراسم‌های خارج از شورا و در سرای قلم تصریح کرد: این بازی‌های فضای مجازی است و در صورتی که ما باید وحدت و یکپارچگی را داشته باشیم برخی اقدام به انتشار چنین ویدئوهایی می‌کنند و در واقع بنده در آن جلسه هیچ صحبتی در ارتباط با فرماندهان سپاه و سایر افراد نداشتم چرا که نه این موارد را باور داشتم و نه قبول.

رئیس شورای عالی استان‌ها ادامه داد: بنده در آن جلسه اعلام کردم افرادی در دوره گذشته و شهردار وقت تهران تخلفاتی را کرده‌اند و 12 مورد از تخلفات در دوره گذشته به قوه قضائیه ارسال شده است که هنوز قوه قضائیه به آنها رسیدگی نکرده است.

 

تسنیم

مطالب پیشنهادی