کد خبر : ۹۱۸۹۸ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۴:۴۲ - سه شنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
همزمان با کل کشورصورت گرفت؛

افتتاح 6 بلوک زایمانی LDR  در استان اصفهان

به گزارش مفتاح، حمیدرضا شتابی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این خبر گفت: زایمان طبیعی یکی از برنامه‌های مهم نظام تحول سلامت است که علاوه بر رایگان شدن زایمان، برنامه بهسازی واستانداردسازی بلوک های زایمانی را در دست اقدام داشت.

وی در ادامه افزود: مراکز زایمان در گذشته به صورت سنتی بود، اما امروز طبق استاندار‌های جهانی وبه صورت LDR  زایمان انجام می‌شود. در این روش سه مرحله از چهار مرحله زایمان در یک فضای اختصاصی انجام  وحداقل استرس به مادر باردار وارد می‌شود وبیمار می‌تواند یک همراه در کنار خودش داشته باشد.

معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به این نکته، که 19 بلوک زایمانی جز برنامه‌های بهسازی وتوسعه دانشگاه علوم پزشکی بود گفت: تا کنون 11 بلوک افتتاح شده است وامروز همزمان با چند استان دیگر وبه صورت ویدئو کنفرانس 6 بلوک زایمانی شامل دو بلوک در اصفهان بیمارستان الزهرا وعیس ابن مریم ومراکز خوانسار، مبارکه ، نطنز،شهرضا، در اصفهان به بهره برداری رسید.

 

شتابی در ادامه فضای بهسازی شده در این طرح را 7 هزار مترمربع بیان داشت وافزود: برای این طرح 7 میلیارد تومان اعتبار وزارتی در نظر گرفته شده است وبرای تجهیز هر مرکز در اصفهان در حدود 200 میلیون تومان هزینه شده است.

وی در ادامه اظهار داشت: از ابتدای برنامه طرح تحول نظام سلامت  در اردیبهشت 93 تا کنون بیش از 38 هزار زایمان طبیعی ورایگان در مراکز زایمان انجام شده که تخفیف این طرح بالغ بر 72 میلیارد تومان بوده است.

وی هدف از اجرای این طرح وانجام زایمان رایگان را ایجاد انگیزه برای مادران باردار برای زایمان طبیعی عنوان کرد وگفت: ایجاد فضای مناسب یرای زایمان، آموزش ضمن بارداری در مراکز بهداشتی وتوانمند سازی گروه ارائه دهنده خدمت از ویژگی‌های طرح است وتا کنون 700 زایمان بدون درد واز طریق بیهوشی نخاعی صورت گرفته است وتلا شمان برای کاهش آمار سزارین در کشور واستان است.

شتابی سزارین را شاخص غیر قابل دفاع در جهان بیان کرد وادامه داد: آمار سزارین در اصفهان در ابتدای طرح 62 وسه دهم درصد بود ه است که امروز به 55 وچهار دهم درصد رسیده است.

وی میزان سزارین جهان را زیر 20 درصد اعلام کرد وافزود: تلاش ما رسیدن به این رقم است ومادرانی که یک بار سزارین داشته‌‌‌اند باید به این طرح اضافه شوند که البته شرایط خاصی می‌طلبد که هنوز به این سطح نرسیده‌ایم، اما تمرکز ما بر مادرانی است که بار اول سزارین داشته‌اند وامیدواریم این آمار هم کاهش پیدا کند.

وی به برخورد با بیمارستان‌های مختلف اشاره کرد وگفت: با بیمارستان‌هایی که هنوز با نظام سلامت هماهنگ نشده‌اند وبرنامه‌ای برای کاهش سزارین نداشته‌اند برخورد شده ودرجه اعتبار 6  بیمارستانی که در اصفهان این مشکل را داشته اند را کاهش داده‌ایم.

وی در ادامه سخنانش بر برخورد با پزشکان ومتخصصان زنان وزایمان مختلف نیز تاکید کرد وگفت: با پزشکان انگشت شماری که همچنان آمار سزارین بالایی داشته‌اند برخورد انظباطی شده است ودر صورت ادامه برخورد شدید‌تری هم خواهیم داشت.

وی همچنین بالا بودن سن برای انجام زایمان طبیعی رابلا مانع اعلام کرد وافزود: سن در اندیکاسیون زایمان جایگاهی ندارد وفقط سلامت جنین ومادر برای عمل سزارین قابل اعتبار است.

بنا به گفته دکتر شتابی همره داشتن همراه در کنار مادران باردار در هنگام زایمان بلا مانع است، اما تصویر برداری حین زایمان در تمام بیمارستان‌ها غیر قانونی وممنوع است.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری