به گزارش مفتاح, انتشار فیلمی در فضای مجازی که یک زن را در حال تک‌خوانی در روستای تاریخی ابیانه از توابع بخش مرکزی شهرستان نطنز اصفهان نشان می‌دهد، واکنش مردم را در روزهای گذشته به‌دنبال داشته است.

ماجرا از این قرار است که این زن که گفته می‌شود روز جمعه 27 اردیبهشت‌ماه در قالب یک تور گردشگری به ابیانه سفر کرده است، در اقدامی هنجارشکنانه اقدام به تک‌خوانی در محله «هرده» یا «پایین ده» ابیانه و انتشار فیلم آن در فضای مجازی می‌کند.

همزمانی این قبح‌شکنی با ایام ماه مبارک رمضان و رخداد آن در روستای ابیانه که از بافت سنتی و فرهنگی برخوردار است، موجی از واکنش منفی اهالی این منطقه و مردم استان را در پی داشت.

هنجارشکنان ابیانه در قالب تور و زیر نظر میراث‌ فرهنگی نبودند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان در اصفهان درباره این اتفاق اظهار داشت: نظارت کافی بر روی تورها وجود دارد و برگزارکنندگان آن آژانس‌های زیر نظر میراث فرهنگی هستند اما این کار توسط تور صورت نگرفته و این افراد در قالب تور گردشگری نبودند.

فریدون الهیاری افزود: راهنمایان تور مجوز دارند و قواعد و ضوابط حرفه‌ای و حفظ شئونات اسلامی جزو ضرورت‌هایی است که به آن‌ها گوشزد می‌شود و آن‌ها نیز پاسخگوی اتفاقات رخ داده در تور هستند.

وی خاطرنشان کرد: مشکل اساسی ما درباره تورها نیست و مشکل کسانی هستند که به صورت دوستانه و خانوادگی مسافرت می‌کنند و کسی مدیریتی بر آنان ندارد و طبیعی است که آن‌ها از حوزه نظارت ما خارج هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان اصفهان تصریح کرد: البته این موارد از نظر صنفی زیر پوشش ما نیست، اما اعتقاد داریم که مصرف گردشگری ما باید ایمن و امن باشد و از نظر اجتماعی و اخلاقی محیطی مناسب داشته باشد و از مراجع ذی‌صلاح پیگیر این موضوعات هستیم.

الهیاری بیان کرد: آن‌هایی که تحت نظارت هستند باید پاسخگو باشند و ما ابزارهای لازم برای کنترل این موارد را در اختیار داریم. کسانی که تحت عنوان تور مسافرت می‌کنند تحت نظارت ما هستند و ما و متولیان آن تور پاسخگو هستیم.

وی درباره اینکه بروز چنین هنجارشکنی‌هایی برای نخستین بار نیست، گفت: برخی از این تصاویر متعلق به سال‌های گذشته است و یک مورد آن مربوط به روزهای گذشته بوده است. نظارت میراث فرهنگی در حوزه سفر است و اینکه شهروندان در جایی شئوناتی را رعایت نکنند خارج از حوزه ما بوده و فعالیت‌های گردشگری بر عهده ما است.

 

 

تسنیم

مطالب پیشنهادی