کد خبر : ۸۴۵۵۸ دسته : اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۴:۰۲ - یکشنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
استاندار اصفهان:

اصفهان سومين استان كم بارش كشور شناخته شد

به گزارش مفتاح، به نقل از اداره كل روابط عمومي استانداري اصفهان، دكتر رسول زرگرپور در نشست خبري با اصحاب رسانه‌ی استان كه پيرامون آب و خشكسالي صورت گرفت به تشريح وضعيت آبي و بارش‌هاي استان پرداخت و اظهار داشت: بالاترين مرجعي كه در رابطه با مسائل آب كشور تصمیم‌گیری می‌کند، شوراي عالي آب است كه به رياست رئیس‌جمهور و يا معاون اول ايشان برگزار می‌شود و وزراي نيرو، جهاد کشاورزی، صنعت، معدن و تجارت، كشور ورييس سازمان محيط زيست و يكي از نمايندگان مجلس و اعضاي حقيقي حضور دارند.

زرگرپور با بيان اينكه طرح 9 ماده‌ای احياي حوضه‌ی آبريز زاینده‌رود در دي ماه 92 در اين شورا به تصويب رسيد، گقت: از 6 ماه قبل به اين نتيجه رسيدم كه در اجراي طرح 9 ماده‌ای بخشي به خوبي پيش می‌رود و بخشي نيز با چالش‌هایی روبروست و نياز است كه دوباره در شوراي عالي آب مطرح شود.

وي با بيان اينكه روز سه‌شنبه منحصراً با پيشنهاد استاندار اصفهان در جهت ارزيابي دستگاه‌های اجرايي در خصوص مصوبات طرح 9 ماده‌ای شوراي عالي آب به مدت 3 ساعت تشكيل جلسه داد، گفت: در اين جلسه ارزيابي دقيق و واقع بينانه و جدي روي 9 بند مصوبه‌ی شوراي عالي آب صورت پذيرفت و جمع‌بندی‌های بسيار خوبي داشت.

استاندار اصفهان به جمع‌بندی معاون اول رئیس‌جمهور اشاره كرد و گفت: دكتر جهانگيري اعلام نمودند كه دولت طرح 9 ماده‌ای احياي حوضه‌ی آبريز زاینده‌رود را بهترين سند و برنامه در مورد زاینده‌رود می‌داند و آن را با اولويت پيگيري خواهد كرد.

زرگرپور با بيان اينكه در اين جلسه شخص وزير نيرو مسئول اجراي کلیه‌ی 9 بند اين طرح تعيين شد و اختيارات كاملي خواهد داشت كه اگر لازم باشد به وي تفويض می‌شود، گفت: کلیه‌ی وزارتخانه‌ها و استانداران حوضه‌ی آبريز زاینده‌رود موظف به همكاري هستند و اگر دستگاهي كوتاهي نمايد برخورد لازم صورت خواهد گرفت.

وي با بيان اينكه برخي از دستگاه‌ها و نهادها بر روي برخي از مصوبات ايراد داشتند، افزود: معاون اول رئیس‌جمهور اعلام نمودند كه تمامي اين مصوبات و آنچه كه وزير نيرو ابلاغ خواهد كرد معتبر است و بايد مورد اجرا قرار گيرد.

استاندار اصفهان با اشاره به اينكه تاكنون 60 درصد اين طرح اجرايي شده است، اظهار داشت: با توجه به جلسه‌ی شوراي عالي آب می‌توانیم شاهد باشيم كه اجراي طرح 9 ماده‌ای احياي حوضه‌ی آبريز زاینده‌رود سرعت مضاعفي يابد و نتايج اين طرح خود را بيشتر نشان دهد.

وي اظهار اميدواري نمود با عزمي كه ايجاد خواهد شد و تأکیدی كه بالاترين مقام اجرايي دولت بر آن دارند حل مشكلات و مسائل آب سرعت لازم را پيدا كند.

مدير ارشد استان در ادامه به بيان وضعيت آب استان در سال جاري پرداخت و گفت:‌جريان يافتن آب در رودخانه‌ی زاینده‌رود نشان از عادي بودن شرايط حوضه‌ی آبريز نيست و مردم بايد نسبت به كاهش شديد بارش‌ها و بروز خشكسالي شديد در استان آگاه شوند.

استاندار اصفهان با بيان اينكه پاييز سال زراعي جاري با بارش‌هاي خوبي همراه بود، اظهار داشت: اين پربارشي در تمام استان‌ها نسبت به مدت مشابه بلند مدت مثبت بود ولي شرايط در آذرماه به تدريج تغيير كرد و با كم شدن بارش‌ها از ميزان پربارشي كل كشور كاست.

وي به خشكي شديد بهمن ماه اشاره كرد و گفت:‌ براساس عدم بارش مطلوب در اين ماه بارش كل كشور تا پايان اسفندماه به 6 درصد كمتر از ميانگين بلند مدت خود رسيد و استان اصفهان با 33 درصد كاهش بارش نسبت به بلند مدت به‌عنوان سومين استان كم بارش كشور شناخته شد.

زرگرپور با بيان اينكه 80 درصد استان در خشكسالي شديد و بسيار شديد قرار گرفته است، افزود: از غرب 20 درصد تا شرق استان حدود 80 درصد كاهش بارش گزارش شده و چون ميانگين بارش‌ها در هر مرحله بين 7-8 ميلي متر بوده است بارش مؤثری در استان صورت نگرفته است.

رسول زرگرپور با بيان اينكه در سال گذشته در چهارمحال بختياري در ايستگاه چلگرد 1300 ميلي متر بارش صورت گرفت، افزود: بارش امسال به هزار ميلي متر رسيده است كه نشان از كاهش 30 درصد بارش در سر شاخه‌ها است.

استاندار اصفهان با اشاره به اينكه در سال گذشته نسبت به مدت مشابه به امسال390 ميليون متر مكعب آب در پشت سد ذخيره شده بود، افزود: در حال حاضر 260 ميليون متر مكعب آب در پشت سد وجود دارد كه 130 ميليون متر مكعب كاهش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

وي با بيان اينكه هيچ راه حلي بجز ايجاد محدوديت در آب شرب و كشاورزي وجود ندارد، افزود:‌ مردم بايد درك كنند كه آبي كه در رودخانه جريان يافته است نشان از وضعيت خوب آب استان نيست چرا كه در حال حاضر وضعيت بسيار بد است و بايد همه دست در دست هم دهند تا بتوانيم اين وضعيت را پشت سر گذاریم.

زرگرپور با بيان اينكه در توزيع آب اولويت اول شرب، و سپس مسائل زيست محيطي است، افزود: پیش‌بینی‌های صورت گرفته در توزيع آب در ابتداي سال زراعي به وقوع نپيوست و با كاهش بارش‌ها مجبور به تغيير برنامه‌هاي از پيش تعيين شده شديم و براساس تفاهم‌نامه و برنامه‌ریزی اوليه آب رودخانه جاري شد كه فعلاً ًكشاورزان خسارت نبينند تا دوباره در خصوص چگونگي توزيع آب تصمیم‌گیری شود.

استاندار اصفهان با بيان اينكه بیمه‌ی محصولات كشاورزي در دستور كار قرار گرفته است، افزود: خوشبختانه 65-70 درصد كشاورزان نسبت به بیمه‌ی محصولات خود اقدام کرده‌اند.

رسول زرگرپور در پايان گفت: اگر عزم كافي، برنامه زيري مناسب و نظارت كافي در خصوص آب وجود داشته باشد، اصفهان می‌تواند به جايگاه اصلي خود برسد.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − هشت =


صوت و فیلم

گزارش تصویری