کد خبر : ۲۶۰۱۴ دسته : سیاسی , تاریخ انتشار : ۱۲:۰۸ - چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۳
اندازه فونت نسخه چاپی
«کرزی» در مراسم خداحافظی:

استقلال خود را به پول نفروختیم/ آمریکا در قبال افغانستان صادق باشد

به گزارش مفتاح نیوز به نقل از خبرگزاری فارس، حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در یک نشست خبری در کابل با سپاس از کشورهای کمک‌کننده به افغانستان در 13 سال گذشته، اظهار داشت: در برابر دریافت کمک از هیچ کشوری، روحیه استقلال و آزادی‌خواهی خود را نفروختیم.

**ارتقای روابط با آمریکا مشروط به تأمین صلح در افغانستان

کرزی در بخش دیگری از سخنان خود، ضمن اشاره به انتقاداتی که از وی به دلیل عدم امضای پیمان امنیتی شد، افزود: ارتقای روابط با آمریکا تا سطح روابط استراتژیک را مشروط به تأمین صلح در افغانستان می‌دانستم.

وی افزود: بارها گفته‌ام و بار دیگر می‌گویم که اگر پاکستان و آمریکا بخواهند، صلح در افغانستان تأمین شود، از این جهت دوام دوستی با آمریکا باید مشروط به این باشد که حرف و عمل آن کشور یکی بوده و در قبال افغانستان از خود صداقت نشان دهد.

** 2 هدف از برگزاری مراسم خداحافظی

کرزی، با اشاره به این که کاخ ریاست جمهوری این کشور انتظار رئیس جمهور جدید را می‌کشد، اظهار داشت: برگزاری مراسم خداحافظی به 2 هدف صورت گرفت.

وی افزود: نخستین هدف برگزاری این مراسم، ایجاد فرصت برای ابراز سپاس از مردم این کشور بود که طی 13 سال گذشته در راه دولت‌سازی در افغانستان با وی همکاری و همراهی کردند و دومین هدف این است که می‌خواهد به دولت آینده افغانستان خاطر نشان کند که راه کارآمدسازی و تحکیم پایه‌های دولت در افغانستان این است که عزل و نصب‌ها باید از طریق مجاری مشروع و با در نظر داشتن شایسته‌سالاری صورت گیرد.

رئیس جمهور افغانستان در ادامه تأکید کرد: در 13 سال گذشته، بسیاری از برگه‌های انتصاب را نخوانده امضا می‌کرده و در تعیین رؤسای بخش‌های مختلف اداری و نیز معاونان وزارت‌خانه‌ها مداخله نداشته زیرا به جدایی سیاست از مدیریت باور داشته و بر آن تاکید کرده است.

**در پی دوستی با همه کشورها بودیم

کرزی، در پایان روابط خارجی افغانستان در 13 سال گذشته را مبتنی بر نیت ایجاد روابط نیک با کشورهای جهان عنوان کرد و اظهار داشت: در پی دوستی با همه کشورها بودیم. به عنوان نمونه، به همان میزان که با آمریکا و غرب روابط نیکی داشتیم با ایران نیز از در دوستی و حسن نیت وارد شدیم.

وی افزود: برای بهبود روابط با کشور پاکستان، در زمان زعامت خود 20 بار به این کشور سفر کردم.

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − یازده =


صوت و فیلم

گزارش تصویری