14:50 1399/07/22
 
 
به گزارش مفتاح وبه نقل از خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خانه ملت، اقای محمدرضا پور ابراهیمی داورانی درباره تحریم ۱۸ بانک ایرانی از سوی ترامپ، تصریح کرد: هرچند از ابتدای اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، مجموعه فعالیت‌های نظام بانکی به شکلی تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار گرفت، اما جمهوری اسلامی متناسب با این تحریم‌ها اقداماتی انجام داد تا تأثیر آن‌ها را به حداقل برساند از جمله دور زدن تحریم‌ها و روش‌های مختلفی که نظام بانکی به شکلی مدیریت کرد تا کشور علیرغم مواجهه با تحریم جلو رود.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: از سال ۹۱ تاکنون چه پیش از برجام و چه پس از برجام اهدافی که آمریکایی‌ها برای تحریم حوزه بانکی اعمال کردند، عملیاتی نشد و شرایط ما در چند سال گذشته عملا بیانگر این است که فعالیت‌های نظام بانکی تغییر چندانی نداشته، زیرا ایران رفتار جدیدی در ارتباط با چین و روسیه و رفتن به سمت ارز‌های مشترک و پیمان‌های پولی و روش‌های نقل و انتقال جدید داشته، لذا برای آمریکایی‌ها موفقیتی حاصل نشد.
 
این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه ۱۸ بانک تحریم شده اخیر، عموما بانک‌های غیردولتی هستند، تصریح کرد: این تحریم‌ها از قبل هم وجود داشته و اکنون بیشتر یک شوی سیاسی و رسانه‌ای است که نشان می‌دهد آمریکا از تحریم‌های اقتصادی نتیجه‌ای نگرفته است؛ لذا این تحریم‌ها تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت و نظام بانکی ما می‌تواند مسیر خود را پیش ببرد.
 
وی با بیان اینکه نظام بانکی در سال گذشته حدود ۸۰ میلیارد دلار مجموعه ارز تراز تجاری کشور را در اوج تحریم‌های آمریکا تبادل کرده است، ادامه داد: ایران از شرایطی که آمریکا می‌خواسته برایش ایجاد کند عبور کرده و این تحریم‌ها تأثیری در روند جاری کشور ندارد. این محدودیت‌ها از سال ۹۱ وجود داشته و حالا شاید شدت آن بیشتر شده باشد و ما با سختی‌هایی روبرو باشیم، اما تجربه ما هم بیشتر شده و آن‌ها نمی‌توانند جمهوری اسلامی ایران را متوقف کنند.

روش‌های کارشناسی و منطقی جدید ایران برای تبادلات بانکی

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی روش‌های کارشناسی و منطقی جدیدی برای تبادلات بانکی دارد، اضافه کرد: ما پیشنهاد‌هایی در کمیسیون اقتصادی داریم که می‌توانیم آن‌ها را در قالب کمیته ضد تحریم مجلس و کمیسیون اقتصادی عملیاتی کنیم.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس اضافه کرد: طراح تحریم‌ها در گزارشی به دولت فعلی آمریکا رسما اعلام کرد که تحریم‌های جدید باعث شده ایران در نحوه رفتار متقابل شیوه جدیدی داشته باشد و بتواند در مواجهه با نظام بانکی دنیا مشکلاتش را حل کند.

مطالب پیشنهادی