کد خبر : ۸۳۴۲۶ دسته : اجتماعی , تاریخ انتشار : ۱۰:۱۴ - چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
صف‌های خودپردازها طولانی شد؛

اختلال دستگاه‌های خودپرداز بانک ها در روزهای پایانی سال

به گزارش مفتاح، در آخرین روزهای پایانی سال میزان مراجعه مردم به دستگاه‌های خودپرداز بانکی افزایش یافته است و مقابل هر دستگاه عابر بانک تعدادی از مردم در صف ایستاده‌اند و در انتظار دریافت خدمات و پول از ATM ها هستند، این در حالی است که گزارشات و مشاهداتی میدانی حاکی از عدم کارکرد مناسب برخی از دستگاه‌ها است.

در روزهایی که اوج مراجعات مردم به دستگاه‌های خودپرداز بانکی است و بانک مرکزی و بانک‌ها وعده فعالیت مناسب دستگاه‌های الکترونیکی بانکی در آخرین روزهای سال را داده بودند اما این وعده محقق نشد و برخی از بانک‌ها به‌ویژه بانک‌های دولتی با اختلالاتی در دستگاه‌های عابر بانک خود مواجه شدند، البته این موضوع به برخی از بانک‌های خصوصی هم سرایت کرد و فعالیت ATM های آنها را کند کرد.

صف‌های خودپردازها طولانی شد

البته مسئولان این بانک‌ها مطرح می‌کنند که این مشکلات به دلیل مراجعات بسیار زیاد به دستگاه‌های خودپرداز است و به نظر می‌رسد که مراجعات بسیار بالا به بانک‌ها برای استفاده از خدمات الکترونیکی تا پایان سال با همین وضعیت ادامه داشته باشد.

پیش از این نگرانی‌هایی در زمینه ارائه خدمات بانکی در این ایام وجود داشت که به نظر می‌رسد که این نگرانی‌ها بی دلیل نبوده است و مشکلاتی از جمله اتصال به شبکه شتاب، قطع ارتباط بانک‌ها با یکدیگر در برخی مواقع شلوغ و قطع سرویس‌دهی بانک‌ها به روی مشتریان سایر بانک‌ها، افت سرعت شبکه شتاب به دلیل قرار گرفتن بار ترافیکی سنگین و مواردی از این دست از مشکلاتی است که مردم همواره نسبت به آنها نگران هستند.

مشاهدات حاکی است که طی دو روز اخیر مشکلاتی از قبیل دریافت پول، واریز کارت به کارت و پرداخت قبوض با مشکلاتی همراه بوده است. در عین حال علی رغم تاکیدات بانک مرکزی، دستگاه‌های خودپرداز برخی از بانک‌ها به دلیل عدم سرویس‌دهی مناسب، بدون پول بودند و به مشتریان وجهی پرداخت نمی‌کردند.

طی سال‌های اخیر همواره مشکلاتی در نحوه سرویس‌دهی و خدمات بانکی به ویژه در بخش‌های الکترونیکی وجود داشته و با وجود اینکه تلاش‌های بسیاری در این زمینه صورت گرفته است، اما به دلیل مراجعات بسیار بالای مردم به دستگاه‌های خودپرداز و پایانه‌های فروشگاهی، اختلالاتی در بخش خدمات الکترونیکی بانک‌ها بوجود می‌آید.

مطالبات مردم از بانک‌ها

یکی از مشتریان بانکی گفت: مردم انتظار دارند که بانک‌ها در واپسین روزهای سال که به خدمات بانکی بیشتری نیاز دارند، خدمات بهتری داشته باشند و کارآیی خود را نشان دهند تا مردم بین دستگاه‌های خودپرداز سرگردان نشوند.

مراجعه‌کننده دیگری که به یکی از دستگاه‌های خودپرداز مراجعه کرده بود، اظهار داشت: البته نمی‌توان به بانک‌ها خرده‌گیری کرد، زیرا حجم مراجعات مردم به شدت افزایش یافته اما از سوی دیگر مردم نگران این هستند که کارهای بانکی‌شان به موقع انجام نشود و به همین دلیل مشکلاتی در بخش‌های الکترونیکی بانکی ایجاد می‌شود.

در عین حال با وجود اینکه بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای به بانک‌ها اعلام کرده است که در روزهای پایانی سال در تمام نقاط کشور شعب کشیک دایر کنند، اما هنوز چنین اقدامی از سوی بانک‌ها صورت نگرفته است و پس از پایان ساعت اداری بانک‌ها تعطیل می‌شوند.

در حال حاضر ۵۰ میلیون مشتری بانکی در ایران وجود دارد و از پرداخت‌های مستقیم مالی بهره‌مند هستند، ضمن آنکه حدود ۲۴ هزار شعبه در ۳۴ بانک و موسسه اعتباری با بیش از ۳۰۰ میلیون کارت بانکی به مشتریان خدمات ارائه می‌دهند. ماهانه بیش از یک میلیارد تراکنش در شبکه شتاب انجام می‌شود و تعداد تراکنش‌ها در کشور ما بسیار بالا است

به هر حال طی سال‌های گذشته موجی از استفاده از ابزارهای جدید به ویژه در حوزه فناوری بانکی ایجاد شده است. مردم دیگر این روزها ترجیح می‌دهند به جای حمل پول، پرداخت‌ها را از طریق کارت‌های بانکی و شبکه شتاب انجام دهند.

اخیراً امکان پرداخت و خرید از دستگاه‌های POS سیار نیز فراهم شده و بسیاری از مردم نه تنها خریدهای بزرگ روزانه خود، بلکه خریدهای خُرد و کوچک را هم از طریق پرداخت الکترونیکی دنبال می‌کنند. به همین دلیل مردم خواستار دریافت خدمات بهتر بانکی هستند.

منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 9 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری