کد خبر : ۶۳۷۲۰ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۵:۵۸ - سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اصفهان خبر داد

اختصاص 5میلیارد تومان برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی

به گزارش خبرنگار مفتاح، رحیم محمدی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران و اصحاب رسانه با بیان اینکه در حوزه برنامه‌ریزی برای آغاز سال تحصیلی باید حوزه دانش‌آموزی، مدارس و معلمان را در نظر بگیریم، اظهار کرد: در حال حاضر 89 درصد از دانش‌آموزان استان اصفهان برای سال تحصیلی 95-94 در سامانه سناد ثبت‌نام کرده‌اند.

 

وی با اشاره به اینکه در دوره ابتدایی و متوسطه اول بالای 91 درصد از دانش‌آموزان برای سال تحصیلی جدید در سامانه سناد ثبت‌نام کرده‌اند، اضافه کرد: همچنین ثبت‌نام سایر دانش‌آموزان نیز پس از اعلام نتایج امتحانات شهریور ماه در مدارس انجام می‌شود.

معاون آموزش متوسطه آموزش و پرورش استان اصفهان با تأکید بر اینکه شاید امسال یکی از سخت‌ترین سال‌های تحصیلی را داشته باشیم، تصریح کرد: همچنین برای سال تحصیلی جدید با مازاد نیرو در متوسطه دوم، کمبود فضا و کمبود نیروی انسانی در دوره ابتدایی، کمبود نیروی انسانی در متوسطه اول و عدم تعادل و توازن در فضای دوره متوسطه اول و دوم مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه برخی از مجموعه‌های آموزشی روستایی که دارای شرایط لازم برای ادامه فعالیت نباشند، حذف می‌شوند، ادامه داد: بر اساس سیاست‌های تکلیفی ابلاغ شده به منظور جبران فضا و نیروی انسانی در آموزش و پرورش سیاست‌ ادغام در دستور کار آموزش و پرورش قرار دارد.

محمدی با اشاره به اینکه همچنین نباید هیچ دانش‌آموزی از تحصیل جا بماند، تأکید کرد: در استان اصفهان به دانش‌آموزان مشغول به تحصیل در مدارس زیر 10 نفر نیز سرویس می‌دهیم.

وی با تأکید بر اینکه سقف ثبت‌نام در مدارس بر اساس جمعیت شهر یا روستا بر اساس نرم مشخص است، افزود: سقف ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس نباید از نرم مشخص بالا‌تر باشد و در حال حاضر بالاترین سقف ثبت‌نام دانش‌آموزان در کلاس‌های دوره ابتدایی 35 نفر است و در این دوره مجاز به ثبت‌نام بیش از 35 نفر در هر کلاس نیستیم.

*‌ تحصیل 340هزار دانش‌آموز اصفهانی در مقطع متوسطه

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس به صورت خودکار و هوشمند کنترل می‌شود تا سقف مشخص شده برای ثبت‌نام در هر کلاس درس رعایت شود، گفت: در سال تحصیلی جدید 850 هزار دانش‌آموز در سطح استان مشغول به تحصیل می‌شوند که حدود 340 هزار نفر از این دانش‌آموزان در مقطع متوسطه تحصیل می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه 100 هزار نفر از این دانش‌آموزان دارای شرایط خاص هستند، اظهار کرد: همچنین دو شیوه‌نامه و بخش‌نامه برای ثبت‌نام اتباع بیگانه در مدارس وجود دارد که در حال حاضر 50 هزار اتباع بیگانه برای تحصیل در مدارس ثبت‌نام کرده‌اند.

محمدی ادامه داد: برای نخستین بار پنج میلیارد تومان برای ایاب و ذهاب دانش‌آموزان روستایی در استان اختصاص داده شده که طی هفته آتی این سرانه به مدارس پرداخت می‌شود.

 

*‌ پوشش 98درصدی دانش‌آموزان ابتدایی اصفهان در سال تحصیلی گذشته

 

وی تصریح کرد: آموزش و پرورش استان در سال تحصیلی گذشته یکی از بالا‌ترین نرخ‌های پوشش تحصیلی را داشته است که در دوره ابتدایی این نرخ 98 درصد، دوره متوسطه اول بالای 97 درصد و متوسطه دوم نیز بالای 90 درصد پوشش تحصیلی دانش‌آموزان را داشته‌ایم.

 

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه استان اصفهان در حوزه نیروی انسانی و فضای آموزشی جزو پر‌مشکل‌ترین استان‌های کشور است، اضافه کرد: اما در تمام دروس نظری و فنی و حرفه‌ای میانگین نمرات دانش‌آموزان از میانگین کشوری نیز بالا‌تر است.

*‌ 31 درصد از مدارس اصفهان نیازمند تخریب، باز‌سازی و نو‌سازی هستند

وی با اشاره به اینکه همچنین استان اصفهان از نظر پوشش تحصیلی جزو سه استان کشور قرار دارد، تأکید کرد: در حال حاضر 31 درصد از مدارس استان نیاز به تخریب، باز‌سازی و مقاوم‌سازی دارند.

محمدی با تأکید بر اینکه طرح هو‌شمند‌سازی مدارس بسیار مهم بوده و استفاده از فناوری اطلاعات در تمام ابعاد تعلیم و تربیت بسیار مهم است، افزود: امروز یک نگاه پارادایمی و هدفمند به حوزه استفاده از فناوری اطلاعات در مدارس می‌شود و 75 درصد از مدارس استان از لحاظ سخت‌افزاری به امکانات هوشمند مجهز هستند.

وی با بیان اینکه نگاهی که آموزش و پرورش به محتوای آموزشی دارد، این بوده که تنها انتقال دانش نباشد، بلکه همراه با پژوهش و کارآفرینی باشد، گفت: دانش‌آموزان باید در حوزه پژوهش و کار‌آفرینی نیز توانمند باشند و در حوزه کار‌آفرینی برنامه‌های مؤثری را مدنظر قرار داده‌ایم.

*‌ آموزش و پرورش اصفهان با کمبود نیروی انسانی در دوره ابتدایی مواجه است

همچنین اکبر پناهی، معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه امسال پر‌چالش‌ترین سال در امر ساماندهی نیروی انسانی را پیش رو داریم، اظهار کرد: امسال با وجود نیرو‌ها مازاد در دوره متوسطه دوم به ویژه در جنس خواهر، همچنان با کمبود شدید در دوره ابتدایی مواجه هستیم.

وی با اشاره به اینکه اجرای عجولانه نظام آموزشی 6+3+3 و در نظر نگرفتن زیرساخت‌های لازم و عدم توجه به نیروی انسانی متخصص آموزش و پرورش را با کمبود نیروی انسانی مواجه کرده است، ادامه داد: همچنین طی سال‌های اخیر استخدام بیش از 120 هزار نفر در آموزش و پرورش بدون در نظر گرفتن نیاز واقعی و بدون توجه به رشته و محل ما را دچار نابسامانی کرده است.

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تصریح کرد: در سال تحصیلی 95- 94 به دلیل لزوم تخصیص نیرو به پایه ششم که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده، کامل شدن پایه‌های متوسطه اول، خروج نیرو و افزایش جمعیت حاصل از افزایش پایه نهم با کمبود نیروی انسانی و در دوره متوسطه دوم به دلیل حذف پایه اول متوسطه با مازاد شدید نیروی انسانی مواجه شدیم.

*‌ کمبود یک‌هزار و 890 نیروی انسانی در مدارس ابتدایی اصفهان

 

وی با تأکید بر اینکه با توجه به این موضوع سال 1395– 1394 پرچالش ترین سال در امر ساماندهی نیروی انسانی و فضای آموزشی است، ادامه داد: در دوره ابتدایی یک‌هزار و 890 نفر کمبود نیرو وجود دارد و در متوسطه دوم با یک‌هزار و 19 نفر نیروی مازاد در مدارس دخترانه و کمبود 775 نفر نیرو در مدارس پسرانه مواجه هستیم.

پناهی با اشاره به راهکار‌های جبران کسری نیروی انسانی تصریح کرد: جذب مازاد نیروی انسانی متوسطه دوم و انتقال به متوسطه اول و ابتدایی، ادغام کلاس‌ها، بالا بردن تراکم، فعالیت چهار یا 6 ساعت مدیران و معاونان مدارس در هر هفته، انحلال برخی از مجتمع‌های آموزشی به تشخیص کمیته برنامه‌ریزی منطقه، اداره مدارس به صورت روستا مرکزی، ادغام مدارس روستایی با جمعیت پایین یا تجمیع مدارس زیر 30 نفر، خرید خدمات آموزشی از طریق خرید خدمات آموزشی و جذب تعداد مورد نیاز نیرو‌های موسوم به پیش‌دبستانی از جمله این راهکار‌ها است.

وی ادامه داد: به‌کار‌گیری نیرو‌های مازاد با توجه به گروه تدریس آنها، به‌کار‌گیری در رشته‌های غیر‌مرتبط با توجه به توانمندی و تجربه تدریس در سایر دوره‌ها از جمله دوره ابتدایی و بازنشستگی در موعد مقرر و پیش از موعد از جمله راهکار‌های ساماندهی نیرو‌های مازاد در آموزش و پرورش است.

*‌ 13 هزار کلاس درس در دوره ابتدایی در اصفهان وجود دارد

معاون پژوهش، برنامه‌ریزی و نیروی انسانی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان تأکید کرد: 13 هزار کلاس درس در دوره ابتدایی در استان وجود دارد که تراکم دانش‌آموزان روی 26 نفر بسته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نیرو‌های پیش‌دبستانی که سوابق کار آنها در ادارات و مناطق نواحی موجود است، برحسب نیاز و با توجه به بومی‌گزینی به صورت حق‌التدریس توسط مناطق و نواحی به‌کار گرفته می‌شوند، افزود: شرایط و ضوابط آن متعاقباً از طریق ادارات آموزش و پرورش مناطق و نواحی به اطلاع مشمولان آن می‌رسد.

*‌ روز اول مهر یک روز ملی و نوروز علم و دانش است

مهرابی، رئیس اداره تکنولوژی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان نیز با بیان اینکه روز اول مهر یک روز ملی و نوروز علم و دانش است، گفت: این روز متعلق به تمام آحاد جامعه است.

وی با تأکید بر اینکه برای توجیه و فرهنگ‌سازی پروژه مهر در هفته آخر شهریور ماه سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمع در شهر اصفهان مدیرکل آموزش و پرورش استان و در شهرستان‌های استان نیز رؤسای ادارات آموزش و پرورش هستند، اظهار کرد: در 31 شهریور ماه سال جاری مراسم جشن شکوفه‌ها در تمام مدارس استان برگزار می‌شود.

رئیس اداره تکنولوژی اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان با بیان اینکه همچنین این مراسم به صورت نمادین با حضور مسئولان در یکی از مدارس ناحیه پنج شهر اصفهان برگزار می‌شود، ادامه داد: همچنین در روز اول مهر سخنرانی آقای استاندار در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید پیش‌بینی شده است.

وی تصریح کرد: همچنین جلسه توجیهی برای رؤسای ادارات آموزش و پرورش استان در راستای اجرای پروژه مهر برگزار شده است.

*‌ 75 هزار دانش‌آموز در شهر اصفهان متقاضی استفاده از سرویس مدارس هستند

 

علی سلیمی، رئیس گروه انجمن اولیاء و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه آیین‌نامه اجرایی حمل و نقل دانش‌آموزان در تاریخ 30 شهریور ماه سال 1387 ابلاغ شده است، تأکید کرد: همچنین دستور‌العمل اجرایی حمل و نقل در تاریخ 14 مرداد ماه سال 1388 ابلاغ شده است.

وی با تأکید بر اینکه آموزش و پرورش موظف به ابلاغ شیوه‌نامه اجرایی حمل و نقل شد، اضافه کرد: در شهر اصفهان 75 هزار دانش‌آموز و در استان نیز بیش از 200 هزار دانش‌آموز سرویس‌گیرنده وجود دارند.

رئیس گروه انجمن اولیاء و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان با بیان اینکه سازمان تاکسیرانی، بخشداری و شهرداری باید مجوز تائید صلاحیت راننده‌های سرویس مدارس را بدهند، گفت: همچنین تأمین خودرو حمل و نقل دانش‌آموزان نیز به عهده شهرداری، تاکسیرانی و بخشداری است.

*‌ 9هزار خودرو به عنوان سرویس مدارس در شهر اصفهان وجود دارد

وی با اشاره به فعالیت 9هزار خودروی سرویس مدارس و وجود 75 هزار دانش‌آموز سرویس‌گیرنده در شهر اصفهان اظهار کرد: تناسبی بین تعداد خودرو‌ها و دانش‌آموزان وجود ندارد.

سلیمی با بیان اینکه در کارگروه ماده 18 پیش‌بینی کردیم که 30 درصد افزایش نرخ کرایه‌های سرویس مدارس را داشته باشیم اما افزایش نرخ کرایه سرویس‌های مدارس باید به تصویب شورای شهر برسد، ادامه داد: هنوز ابلاغی از سوی شورای شهر در راستای افزایش نرخ کرایه‌ها به ما صورت نگرفته است.

*‌ 80درصد خودرو‌های سرویس مدارس در اصفهان شخصی هستند

وی با تأکید بر اینکه 80 درصد خودرو‌های سرویس مدارس شخصی هستند، تصریح کرد: در سال‌های گذشته شرکت‌های پیمانکار هزینه مشخص شده برای کرایه دانش‌آموزان را دریافت می‌کردند و در سال گذشته این موضوع سبب ایجاد مشکلاتی شد.

رئیس گروه انجمن اولیاء و مربیان اداره کل آموزش و پرورش اصفهان با اشاره به اینکه امسال بر اساس شیوه‌نامه مدیران مدارس موظف به دریافت این کرایه‌ها هستند، اضافه کرد: اگر پیمانکاری این هزینه را دریافت کند، تخلف کرده است.

وی با بیان اینکه هیچ مدرسه‌ای از بخش‌نامه حمل و نقلی ما خارج نیست و این بخش‌نامه به تمام مدارس ابلاغ شده است، تأکید کرد: آموزش رانندگان در زمینه‌های مختلف از جمله اخلاق حرفه‌ای، مدیریت زمان، کنترل خشم و موارد دیگر صورت گرفته است.

سلیمی با اشاره به فعالیت 290 ون و 178 اتوبوس در سال گذشته برای سرویس‌دهی به دانش‌آموزان در اصفهان افزود: خودرو‌های شخصی می‌توانند تقاضا بدهند و در صورت تائید آنها از سوی مسئولان مربوطه به عنوان سرویس مدارس فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه ناحیه پنج را به دو مسیر خط اتوبوس خاص تعریف کردیم، گفت: در این مسیر می‌توانیم سرویس‌دهی خاص اتوبوس‌ها را داشته باشیم.

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 4 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری