کد خبر : ۸۳۶۷۵ دسته : اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۹:۲۲ - جمعه ۲۷ اسفند ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
قائم مقام وزیر کشور خبر داد:

احتمال تغییر یکی از منتخبان اصفهان/آغاز تدوین لایحه اصلاح نظام انتخاباتی

به گزارش مفتاح، قائم مقام وزیر و سخنگوی وزارت کشور با بیان اینکه هم اکنون فقط بررسی پنج حوزه باقی مانده است، گفت: از ۲۰۷ حوزه انتخابیه مجلس صحت برگزاری انتخابات در۲۰۲ حوزه درشورای نگهبان تأیید شده است. در حوزه انتخابیه اصفهان نیز صحت برگزاری انتخابات محل بحث نیست، اما ممکن است درباره یکی از منتخابان این حوزه تغییراتی ایجاد شود.

امیری افزود: شورای نگهبان با پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری الکترونیکی مرحله دوم انتخابات مجلس شورای اسلامی موافقت نکرد و این مرحله نیز مانند مرحله نخست تمام الکترونیکی نیست.

وی ادامه داد: مرحله دوم انتخابات مجلس در ۲۱ استان با رقابت ۱۳۸ نامزد برای کسب ۶۹ کرسی باقی مانده مجلس دهم اردیبهشت ۹۵ برگزار می‌شود و فرایند انتخابات و احکام قانونی این مرحله نیز مانند مرحله نخست خواهد بود.

سخنگوی وزارت کشور گفت: تعرفه‌های مرحله نخست انتخابات برای مرحله دوم قابل استفاده نیست به همین علت تعرفه‌های جدید و دارای ویژگی‌ها و شاخص‌های امنیتی لازم با شکل و رنگ‌های متفاوت برای هر استان به منظور استفاده در مرحله دوم چاپ می‌شود.

وی تصریح کرد: طبق قانون، تبلیغات انتخاباتی نامزدها در این مرحله نیز یک هفته است و ۲۴ ساعت قبل از روز رأی گیری متوقف می‌شود.

آغاز تدوین لایحه اصلاح نظام انتخاباتی

امیری همچنین، نظام انتخاباتی کشور را نیاز به اصلاح دانست و از آغاز تدوین پیش‌نویس لایحه نظام انتخاباتی به دستور وزیر کشور خبر داد.

قائم مقام وزیر کشور گفت: به همین منظور با همکاری مشاورانی از استادان دانشگاه، کارشناسان وزارت کشور، شورای نگهبان و مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حال برنامه‌ریزی هستیم تا این لایحه را در چارچوب سیاست‌های نظام انتخاباتی که در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شده است تهیه و به دولت و مجلس ارائه کنیم.

امیری افزود: سیاست‌های جامع نظام انتخاباتی به رهبر معظم انقلاب اسلامی ارائه شده است و پیش‌بینی می‌کنیم بدون تغییر چندانی تأیید و ابلاغ شود.

 منبع: مهر

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =


صوت و فیلم

گزارش تصویری