کد خبر : ۹۰۹۹۵ دسته : اجتماعی , اصفهان , تاریخ انتشار : ۱۳:۲۵ - دوشنبه ۴ مهر ۱۳۹۵
اندازه فونت نسخه چاپی
از آبانماه کلید می خورد؛

اجرای طرح پزشک خانواده در کلان شهر اصفهان

به گزارش مفتاح، رضا خدیوی رئیس مرکز بهداشت استان اصفهان با اعلام خبر اجرایی شدن طرح پزشک خانواده در کلان شهر اصفهان وپیوستن اصفهان به این طرح گفت: این طرح در چهار مرحله روستایی وشهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت، 20 تا 50 هزار ، 50 تا 500 هزار جمعیت وبالای 500 هزار نفر به اجرا در می‌آید.

خدیوی در ادامه افزود: از مهر 93 جمعیتی حدود 450 هزار نفر در مرحله اول در منطقه اصفهان، شاهین شهر، شهررضا وخمینی شهر شامل طرح شده اند، حدود 380 هزار نفر در مناطق با جمعیت 20 تا 50 هزار نفر در شهرستان ها تحت پوشش قرارگرفتند و965 هزار نفر در شهرهای 50تا 500 هزار نفر از پزشک خانواده بهره مند شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده در کلان شهر اصفهان برای جمعیت یک میلیون و659 هزار نفر از آبان ماه گفت: تا کنون تنها 35 درصد از مردم از طرح پزشک خانواده استفاده می‌کردند، اما با اجرای طرح از ابتدای آبانماه 65 درصد دیگر مردم اصفهان تحت پوشش قرار می‌گیرند.

وی در خصوص طرح پزشک خانواده گفت: در این طرح مردم از بسته‌های خدماتی بهداشت روان، بسته خدماتی بیماریهای واگیر دار وغیر واگیر دار استفاده می‌کنند وتحت غربالگری قرار می‌گیرند.

بنا به گفته خدیوی ارائه کلیه خدمات در طرح پزشک خانواده رایگان است وخانواده ها با مراجعه به مراکز بهداشت ویزیت پایه می‌شوند و مورد معاینه قرار می‌گیرند وبرای آنها پرونده در مرکز بهداشت تشکیل می‌شود ودر سه گروه سالم، بیمار ودر معرض خطر تقسیم بندی وشامل خدمات می‌شوند.

رئیس مرکز بهداشت استان موفقیت طرح در حاشیه وروستاها را 85 درصد   عنوان و ابراز امیدواری کرد با همکاری ومراجعه مردم به مراکز خدمات جامع سلامت ومراکز بهداشت این طرح در یک سال آینده در اصفهان به طور کامل اجرایی شود. البته وی تاکید کرد انتظار موفقیت بالارا در شهر نداریم.

185 میلیارد هزینه نظام تحول سلامت

محسن روحانی مدیر گروه گسترش شبکه ای بهداشت استان در جلسه تشریح طرح پزشک خانواده از به کار گیری 720 نیروی جدید برای اجرای طرح خبر داد وگفت: تا کنون 185 میلیارد تومان برای نظام تحول سلامت در استان اصفهان هزینه شده است.

وی در ادامه افزود: 40 میلیارد تومان برای ساخت ووساز پایگاه‌های سلامت و12 میلیارد تومان برای تجهیز این پایگاه‌ها هزینه شده است. از ابتدای آبانماه 44 مرکز جامع سلامت و106 پایگاه سلامت برای اجرای این طرح آماده سازی شده است.

بنا به گفته خدیوی طرح پزشک خانواده، یکی از موفق ترین طرح های پزشکی در جهان است که در شناسایی به موقع بیماری افراد وکاهش هزینه برای مردم ونظام سلامت شناخته شده است.

تاکید شده  است، مردم برای اجرای طرح بهتر به مراکز مراجعه کنند وبرای ثبت اطلاعاتشان کارت ملی در دست داشته باشند.

 

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × یک =


صوت و فیلم

گزارش تصویری