کد خبر : ۶۳۶۰۷ دسته : فرهنگ و هنر , تاریخ انتشار : ۸:۵۷ - سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۴
اندازه فونت نسخه چاپی
کشف یک اثر تاریخی 900 در شهر سین برخوار؛

ابهام در وجود یک اثر تاریخی با قدمت طولانی درقدیمی‌ترین شهر در شمال اصفهان

به گزارش مفتاح، علی‌محمد فصیحی با بیان اینکه چندی پیش خبری مبنی بر کشف یک اثر تاریخی 900 در شهر سین برخوار منتظر شد، اظهار داشت: در برخی مواقع مسئولان بر اساس شواهد گمانه‌زنی می‌کنند اما تا زمانی که مطالعات و کارشناسی لازم در این زمینه صورت نگیرد، نمی‌توان نظر قطعی داد.
وی افزود: نتایج مطالعات و کاوش‌های باستان‌شناسی، بازگوکننده آن است که چنین اثر تاریخی با قدمت 900 ساله وجود دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برخوار با اشاره به اینکه شهر سین پس از گز به عنوان قدیمی‌ترین شهر، در شمال اصفهان به شمار می‌رود، تصریح کرد: شهر سین آثار تاریخی متعددی دارد و شاخص‌ترین اثر تاریخی این شهر مسجد و مناره سین متعلق به دوران سلجوقی است.
وی افزود: این مسجد در سال 526 هجری قمری در مرکز شهر سین ساخته‌شده و مساحت آن بالغ بر 400 مترمربع بوده و به سبک 2 ایوانی ساخته‌شده است.
فصیحی بیان کرد: اصلی‌ترین قسمت این بنا، ایوان جنوبی است که محراب زیبا و تزئینات گچ‌بری و کاشی‌کاری فیروزه‌ای بی‌نظیر دارد که چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.
وی درباره مناره این مسجد نیز خاطرنشان کرد: مناره این مسجد 30 متر ارتفاع دارد و از وسط کج شده است.در پایین مناره کتیبه‌ای قرار دارد که بر روی آن نام سازنده اثر با خط کوفی نوشته‌شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برخوار تصریح کرد: با توجه به اینکه شهر سین یک شهر تاریخی به شمار می‌رود، احتمال دارد اثر تاریخی با قدمت طولانی در این شهر وجود داشته باشد ولی میراث فرهنگی تنها بر اساس شواهد و مدارک می‌تواند اعلام کند که چنین اثری وجود دارد.
وی خاطرنشان کرد: تا زمانی که بررسی و کارشناسی لازم انجام نشود، نمی‌توان به طور قطعی در ارتباط با وجود این اثر صحبت کرد.
منبع: تسنیم

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 11 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری