14:58 1399/07/15
 
 

به گزارش مفتاح و به نقل از خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در نشستی با نمایندگان انجمن تجار اروپایی در فدراسیون روسیه اعلام کرد که مقامات مسکو با هر رئیس جمهوری که مردم آمریکا انتخاب کنند، همکاری خواهند کرد.

لاوروف گفت: «ما با رئیس جمهوری منتخب در ایالات متحده کار خواهیم کرد، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بارها در این باره صحبت و تأکید کرده است که با هر کسی که انتخاب شود، همکاری خواهد داشت. ما از دور شاهد درگیری‌هایی بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان هستیم و مطمئناً این اختلافات، هیچ نتیجه خوبی برای هیچ یک از ما نخواهد داشت.»

انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تاریخ 3 نوامبر (13 آبان ماه) برگزار می‌شود و رأی‌گیری زودهنگام از هم‌اکنون در چندین ایالت آغاز شده است.

سرگئی لاوروف همچنین یادآور شد که مقامات واشنگتن خود مایل نیستند که توافقنامه‌ای در خصوص عدم مداخله در امور داخلی با مسکو منعقد کنند، برای اینکه مدتهاست که ایالات متحده خود در روند اوضاع داخلی فدراسیون روسیه مداخله می‌کند.

وی توضیح داد: «آمریکایی‌ها خود نمی‌خواهند چنین توافقنامه‌ای امضا شود، چون آنها واقعاً در امور داخلی ما دخالت می‌کنند. آنها پس از کودتای دولتی در اوکراین، قانونی در خصوص آزادی اوکراین تصویب کردند که در آن به وزارت امور خارجه به‌طور مستقیم دستور داده شد 20 میلیون دلار در سال برای کار با جامعه مدنی روسیه و حمایت از سازمان‌های غیردولتی مستقل هزینه کند.»

وزیر امور خارجه روسیه علاوه بر این، ابراز عقیده کرد که ایالات متحده در تلاش است از شیوع بیماری همه‌گیر ویروس کرونا در جهان، برای تسویه حساب‌ با رقبای ژئوپولیتیکی خود استفاده کند. به‌گفته وی، این در حالی است که شیوع کرونا، وابستگی متقابل همه کشورها به یکدیگر را برجسته کرده است.

سرگئی لاوروف همچنین اعلام کرد که روسیه محدودیت‌های احتمالی جدید برای کالاهای روسی در بازارهای اروپا را بی‌پاسخ نخواهد گذاشت.

وی توضیح داد: «کمیسیون اروپا گزارشی تهیه کرده است که عنوان طولانی "مربوط به تحریفات قابل توجه در اقتصاد روسیه به‌منظور انجام تحقیقات دفاع تجاری" دارد. من فکر می‌کنم همگی شما به‌خوبی درک می‌کنید که این گزارش درباره چیست. این سند آشکارا مغرضانه و با محدودیت‌های مضاعفی برای دسترسی محصولات روسی به بازار اتحادیه اروپا همراه است، که البته، مسلماً از سوی مسکو، بی‌پاسخ نخواهد ماند.»

مطالب پیشنهادی