کد خبر : ۱۰۴۸۹۸ دسته : بین الملل , تاریخ انتشار : ۱۴:۰۱ - دوشنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۶
اندازه فونت نسخه چاپی

آغاز سناریوی بازرسی از سایت های نظامی ایران با ادعای وجود موارد مشکوک

به گزارش مفتاح، فضاسازی های مقامات و رسانه های آمریکایی و اسرائیلی علیه برجام وارد مرحله جدیدی شده است و در ادامه این فضاسازی ها، یکی از رسانه های اسرائیلی به نقل از مقامات این رژیم مدعی شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به اطلاعات جدیدی در مورد فعالیت های مشکوک در برخی سایت ها و تاسیسات هسته ای و غیرهسته ای(نظامی) دست پیدا کرده است.

فضاسازی های مقامات و رسانه های آمریکایی و اسرائیلی علیه برجام وارد مرحله جدیدی شده است و در ادامه این فضاسازی ها، یکی از رسانه های اسرائیلی به نقل از مقامات این رژیم مدعی شده است که آژانس بین المللی انرژی اتمی به اطلاعات جدیدی در مورد فعالیت های مشکوک در برخی سایت ها و تاسیسات هسته ای و غیرهسته ای(نظامی) دست پیدا کرده است.

 روزنامه هاآرتص به نقل از مقامات اسرائیلی مدعی شد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اطلاعاتی درباره سایتهای مشکوک ایران دریافت کرده است اما از بیشتر آنها هیچ بازدیدی نکرده است.

 اسرائیلی‌ها مدعی هستند که این اطلاعات را مقامات غربی در اختیار آژانس قرار داده‌اند. با این حال، آژانس با مشکوک بودن بیشتر این سایتهایی که در لیست آمده است موافق نیست.

مقامات اسرائیلی همچنین می‌گویند که این اطلاعات علاوه بر آژانس به اطلاع سایر قدرتهای جهانی که از طرفهای توافق هسته‌ای میان ایران و 1+5 نیز هستند رسیده است.

 مقامات اسرائیلی مدعی هستند که اگر هم به بعضی از سایتها دسترسی برای بازرسی شده است این اقدام مدتها بعد از درخواست آژانس صورت گرفته است.

 هاآرتص در ادامه نوشت؛ مقامات اسرائیلی مدعی هستند که ایران هرجا که دلش بخواهد را اجازه بازرسی می‌دهد و جاییکه موافق نباشد را اجازه نمی‌دهد.

 آغاز سناریوی بازرسی از سایت های نظامی ایران با ادعای وجود موارد مشکوک

 فضاسازی مقامات اسرائیلی در ادامه اظهارات مقامات دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره سایتهای مشکوک ایران صورت می‌گیرد. نیکی هیلی نماینده آمریکا در شورای امنیت طی هفته‌های گذشته بارها درباره لزوم دسترسی آژانس به هر مکان و هر زمان در ایران تاکید کرده است و آن را یکی از نقاط ضعف برجام خوانده است.

این رسانه اسرائیلی همچنین نوشته است که توافق هسته  ای ایران یکی از مهم ترین موضوعات مورد بحث در دیدار روز دوشنبه دونالد ترامپ و بنیامین نتانیاهو در نیویورک خواهد بود.

 یکی از مقامات اسرائیلی در گفتگو با هاآرتص مدعی شده است: یک ضعف عمده در آژانس در ارتباط با ایران وجود دارد. مشکل اینجاست که ایران آنچه را که می خواهد انجام می دهد و آنچه را نمی خواهد را نیز انجام نمی دهد.

این روزنامه اسرئیلی در ادامه مدعی شد که یکی از نگرانی های اسرائیل و آمریکا مربوط به سایت هایی است که ایران اعلام نکرده واجازه دسترسی به آن ها را نمی دهد؛ جایی که تحقیق و توسعه مشکوک برای یک برنامه هسته ای نظامی در حال انجام است.

هاآرتص همچنین به نقل از یک مقام رسمی مدعی شد که نهادهای غربی یک سایت غیرنظامی در ایران با فعالیت های هسته ای غیرقانونی را شناسایی کردند. بازرسان آژانس از ایران خواستند که از این سایت بازدید کنند اما ایران بلافاصله اجازه بازرسی را نداد و تلاش کردند با موانع اداری این بازدید اتفاق نیفتد و به تاخیر بیفتد.

این خبرسازی ها توسط رسانه های اسرائیلی ادامه فشار بر آژانس برای بازدید از مراکز نظامی است که خط قرمز جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

با این حال، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با رد ادعای یک روزنامه‌ی رژیم صهیونیستی مبنی بر این‌که آژانس در نظارت بر سایت‌های هسته‌ای ایران ضعف دارد تاکید کرد: آژانس از زمان حصول توافق هسته‌ای دسترسی‌های کاملی به سایت‌های هسته‌ای ایران داشته است.

یک سخنگوی آژانس در ایمیلی به شبکه آی 24 با رد این ادعا اعلام کرد که این گزارش اقدامات پادمانی و امنیتی آژانس را به درستی نشان نداده است.

این سخنگو افزود: همان‌طور که یوکیا آمانو مدیرکل آژانس تاکید کرده است ما دسترسی‌های کامل زیادی پس از حصول برجام به سایت‌های ایران داشته‌ایم و پیش از هرگونه نتیجه‌گیری جامع‌تر به درخواست‌های خود برای بازرسی سایت‌ها و مکان‌ها در ایران ادامه می‌دهیم.

وی همچنین ادامه داد که بر اساس برجام آژانس دسترسی‌های گسترده‌تری به مکان‌ها در ایران دارد و به طور قابل توجهی توانایی آژانس برای راستی‌آزمایی استفاده صلح‌آمیز از مواد هسته‌ای در این کشور افزایش یافته است.

چند روز پیش نیز مقامات ارشد آمریکا اعلام کردند که دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا در صدد است به منظور محک زدن استحکام برجام، سایت‌های نظامی ایران مورد بازرسی قرار گیرد.

بنا به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این بازرسی‌ها یکی از  عناصری است که با هدف اتخاذ یک رویکرد تهاجمی تر در قبال ایران طراحی شده است.

 بنا بر این گزارش در حالیکه دولت ترامپ به دنبال نظارت شدیدتر بر توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) است، در عین حال قصد دارد آنچه را که مشاوران ترامپ «نقص جدی» برجام می‌دانند، برطرف کند زیرا اگر این مسئله رفع نشود، احتمال می‌رود ترامپ از توافق هسته‌ای ایران و ۱+۵ کناره‌گیری کند.

 مقامات آمریکایی می‌گویند، این تلاش‌های دولت ترامپ همچنین شامل بحث و گفت وگو با کشورهای اروپایی برای مذاکره درباره یک توافق بعدی برای جلوگیری از ازسرگیری توسعه برنامه هسته‌ای ایران بعد از منقضی شدن محدودیت‌های برجام حدود یک دهه دیگر می‌شود.

 بنا بر این گزارش، در صورتیکه ایران با بازرسی از سایت‌های نظامی خود مخالفت کند، ترامپ در نهایت یک اساس منسجم برای بیان این مطلب دارد که ایران برجام را نقض کرده است و در صورت از بین رفتن برجام، می‌تواند ایران را مقصر جلوه دهد و اگر ایران با این بازرسی‌ها موافقت کند، افراد دولت ترامپ که خواستار حفظ برجام هستند می‌توانند استدلال کنند که این توافق، به صورت کارآمد، امنیت ملی آمریکا را حفظ می‌کند. 

 ترامپ ظرف سه ماه دیگر می‌بایست، برای بار سوم پایبندی ایران به برجام را مورد تأیید قرار دهد و این در حالی است که ترامپ در مصاحبه اخیر خود با روزنامه «وال استریت ژورنال» اعلام کرد که احتمال می‌رود بگوید که ایران از برجام تبعیت نمی‌کند.

 مقامات آمریکایی می‌گویند، آمریکا به منظور تحمیل بازرسی از سایت‌های نظامی ایران به حمایت آژانس و اکثریت کشورهای گروه ۱+۵ نیاز دارد که البته نگرانی‌هایی در خصوص همکاری با آمریکا در این زمینه وجود دارد زیرا اگر آنها نتوانند شواهدی از نقض برجام توسط ایران را اثبات کنند، اعتبار آژانس و توانمندی این سازمان برای تقاضاهای آتی برای بازرسی از تأسیسات ایران تضعیف می شود.

منیع: تابناک

ارسال نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 1 =


صوت و فیلم

گزارش تصویری